Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Dwoje dziennikarzy z Pokojową Nagrodą Nobla

Data publikacji: 2021-10-08 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-08 15:23
Dwoje dziennikarzy z Pokojową Nagrodą Nobla
Fot. twitter.com/NobelPrize  

Maria Ressa z Filipin i Dmitrij Muratow z Rosji zostali w tym roku uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla. Komitet Noblowski docenił dwoje dziennikarzy za "ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa w swoich krajach, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju.

Maria Ressa założyła wraz z innymi dziennikarzami stronę internetową Rappler ,która zajmuje się dziennikarstwem śledczym. Ressa przez lata ujawniała nadużycia władzy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju. Obecnie jest prezesem rappler.com. Ressa jest też pierwszą w historii Filipin osobą, która zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla.

Dmitrij Muratow jest obecnie redaktorem naczelnym "Nowaja Gazieta". Gazety, której jest  współzałożycielem. Powstała w 1993 roku. Muratow podobnie jak Ressa, stara się patrzeć władzy na ręce. Wielokrotnie publikował materiały dotyczące korupcji, oszustw wyborczych, bezprawnych aresztowań czy słynnej "fabryki trolli" stworzonej i używanej przez władzę w Rosji aby siać ferment i atakować swoich przeciwników nie tylko w Rosji.

(mj)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA