poniedziałek, 25 stycznia 2021r.

Pokojowy Nobel dla Światowego Programu Żywnościowego

Data publikacji: 2020-10-09 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09 14:42
Pokojowy Nobel dla Światowego Programu Żywnościowego
 

Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać pokojowego Nobla za 2020 rok Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP). Agencja ONZ została doceniona za wysiłki na rzecz walki z głodem, za przyczynienie się do utrzymywania pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem zbrojnym oraz za zapobieganie wykorzystaniu problemu głodu, jako broni podczas wojen.

– Potrzeba międzynarodowej solidarności i współpracy wielostronnej jest bardziej widoczna niż kiedykolwiek – zaznaczył Komitet.

Światowy Program Żywnościowy to największa na świecie organizacja humanitarna, walcząca z głodem. W 2019 r. WFP udzieliło pomocy blisko 100 milionom osób w 88 krajach. Wówczas 135 milionów ludzi cierpiało z powodu ostrego głodu – to największa liczba od wielu lat. Sytuację najczęściej powodują konflikty zbrojne.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do podwyższenia liczby głodujących. W takich krajach jak Jemen, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Południowy Sudan i Burkina Faso połączenie przemocy i pandemii doprowadziło do dramatycznego wzrostu liczby osób żyjących na krawędzi głodu. W obliczu pandemii Światowy Program Żywności musiał intensyfikować wysiłki. 

Nagroda ma zwrócić uwagę na ten problem.

(p)

Fot. Facebook/Nobel Prize

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ