wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Świat > Dwa biliony dolarów na ratowanie amerykańskiej gospodarki

Dwa biliony dolarów na ratowanie amerykańskiej gospodarki

Dwa biliony dolarów na ratowanie amerykańskiej gospodarki
Data publikacji: 2020-03-28 11:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-30 10:40
Wywietleń: 522 449224

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w piątek pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki o wartości 2 bln dolarów na czas walki z pandemią koronawirusa. Wcześniej pakiet ten został uchwalony przez Kongres.

- Zostaliśmy uderzeni przez niewidzialnego wroga i zostaliśmy mocno uderzeni - powiedział Trump podczas ceremonii podpisania w Białym Domu. Zaznaczył jednak, że amerykańska gospodarka przeżyje „spektakularne” odbicie po zakończeniu walki z koronawirusem.

Pakiet stymulacyjny to największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii Stanów Zjednoczonych; media nazywają warty ponad 2 bln dolarów pakiet "mamucim".

2 biliony dolarów to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia. Media w USA piszą, że pakiet jest bezprecedensowy i historyczny.

Licząca ponad 800 stron ustawa przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali.

Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie. Dodatkowe 500 USD przysługuje za dziecko. 4 mld USD przeznaczono na pomoc dla bezdomnych.

Z pożyczek przewidzianych przez ustawę nie mogą korzystać wysocy rangą przedstawiciele administracji, w tym prezydent, wiceprezydent i kongresmeni. Zakaz dotyczy także członków ich rodzin.

(PAP)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

do @ trol
- nie "czaisz" iż przez ten druk dolarów każdy posiadacz jednego dolara zubożeje o 1 cent? Nie będzie pokrycia obecnych dolarów z obecnymi "dobrami" na świecie.
2020-03-29 16:31:56
itd
Prawdziwy trol.poczekaj dojdzie do władzy tusk/TW''oskar''/ nadrukuje tryliony zlotowek i odda je zmilosci lemingom takim jak ty.
2020-03-28 16:18:19
trol
a u nas odroczyli ZUS na 3 miesiące
2020-03-28 12:22:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie