poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Duda do Polonii: Pomogliście Polsce wejść do NATO

Duda do Polonii: Pomogliście Polsce wejść do NATO

Duda do Polonii: Pomogliście Polsce wejść do NATO
Data publikacji: 2017-09-21 11:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1403 293101

Pomogliście Polsce wejść do NATO, także dzięki wam żołnierze USA są teraz w naszym kraju, a prezydent USA Donald Trump ma do Polski pozytywny stosunek – mówił prezydent Andrzej Duda do Polonii w Wallington w stanie New Jersey. Podziękował za zaproszenie do „tego właściwie w połowie polskiego miasta”.

– Dziękuję za gościnne przyjęcie. Dla mnie zawsze spotkania w Stanach Zjednoczonych z państwem są bardzo miłe. Myślę, że mogę też państwa bardzo serdecznie pozdrowić w imieniu prezydenta Donalda Trumpa – mówił prezydent, na co zebrani zareagowali oklaskami. – Przy każdej okazji, kiedy mamy sposobność rozmowy – a było to już kilka razy, poczynając od naszej pierwszej rozmowy telefonicznej, kiedy gratulowałem panu prezydentowi wyboru (na urząd), poprzez spotkanie w Brukseli, później wspaniałą wizytę pana prezydenta w Warszawie i wreszcie nasze wczorajsze krótkie spotkania – za każdym razem podkreśla on, zresztą mówi to także publicznie, swoją wielką sympatię i szacunek dla nas jako narodu. 

Duda odbył kurtuazyjną rozmowę z Trumpem na wtorkowym przyjęciu (19 września), które prezydent USA wydał dla uczestników 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak wskazał polski przywódca, w rozmowach z nim Trump zawsze podkreśla, że spotkał się z Polonią w swej kampanii wyborczej oraz że „było to bardzo dobre spotkanie, które bardzo mocno przeżył i że zdecydowana większość Polaków w USA zagłosowała na niego i on o tym wie, pamięta i jest za to ogromnie wdzięczny”. Duda podziękował Polonii za to, że w ten sposób „wzorowo” zadbała o polskie interesy w USA.

– Doskonale wiecie o tym, że kiedy demokratycznie wybrani przedstawiciele władz czują, że jakaś grupa ich popiera, to uwzględniają interesy tej grupy w swych działaniach. Takie są prawa polityki. Dziękuję wam za to, że w tej kampanii zdecydowanie stanęliście i pokazaliście, że jesteście w dużym stopniu jednością i grupą, która się liczy – mówił prezydent. – Tak jak kiedyś pomogliście wejść Polsce do Sojuszu Północnoatlantyckiego, uzyskać w tym poparcie USA, tak jak nie wątpię w to, że także i wasze wsparcie przyczyniło się do tego, że dzisiaj żołnierze USA (...) stacjonują w Polsce razem ze swoją infrastrukturą, tak nie wątpię w to, że pozytywny stosunek prezydenta Donalda Trumpa do naszego kraju, jego ostatnia wizyta, świetne wystąpienie, które miał w Warszawie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, że to wszystko jest wynikiem także waszego wsparcia, waszego lobbingu, waszego starania i tego, kim jesteście, jak się prezentujecie tutaj jako Amerykanie polskiego pochodzenia, jaki jest wasz wkład w rozwój tego kraju.

Jak mówił, Polonia w USA wspiera swoją ojczyznę, chociaż w niej nie mieszka.

– Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – oświadczył. 

Andrzej Duda spotkał się także z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Omawiał z nim priorytety polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, sytuację na Ukrainie oraz przygotowania do konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach. Prezydent potwierdził wsparcie Polski dla planów sekretarza generalnego reformy działania ONZ w kierunku większej efektywności tej organizacji. Rozmówcy podkreślili, że pierwszym celem działań na rzecz pokoju powinno być przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz działania prewencyjne zapobiegające konfliktom. Sekretarz generalny przekazał swoje pełne zaufanie do Polski w jej przyszłych działaniach w Radzie licząc na aktywny udział Polski w jej pracach.

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas spotkania z Polonią.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Jarun
Nie rozumiem, jak można sobą dać tak pomiatać ? Żałosne. Nikt się z nim nie liczy, nikt poważny nie chce z nim rozmawiać; biega, biega, wygłasza te patriotyczne gadki i tak już od 2 lat.
2017-09-23 10:10:59
Gość Do... abc
Jak Zlodziejstwo, Kombinacje, Machlojko-Afffery i podejrzani... zostana pozadnie porozszyfrowywani i z-Lustrowani... to i "furtka Vizowa" byc moze choc troche, dla co niektorych... sie "poluzuje" ?? Dziwnym tez jest: ze jako Lewactwo... to bardziej powinniscie "tesknic" za Bug !!
2017-09-23 00:00:40
Jarun
Takiego bełkotu jak zaserwował pełnomocnik prezydenta P. Mucha, dawno nie słyszałem. Obślizgłe, nijakie, pokrętne, pełne frazesów dziamganie o niczym.
2017-09-22 18:56:01
abc
@Pyt. do... Jaruna :Jak tam obiecane zniesienie wiz po wyborach przez waszego idola obecnego prezydenta usa? buhahahhaha
2017-09-22 17:45:07
............
To ciekawe bo ta sama Polonia to w wiekszosci elektorat pisu ktory zawsze byl przeciw ue i zachodowi w tym NATO, ciekawe tez czy ze im prawilni nie wypominaja ucieczki z polski w stanie wojennym...Chicago to stolica januszostwa .
2017-09-22 17:43:37
Jarun
Zobaczymy z jakiej gliny ulepiony jest prezydent Duda ps. Adrian. Czy pozwoli siepaczom Ziobry tyrać "swoich ludzi -ludzi prezydenta"?! Postawi się jak przystało na prezydenta, czy z podkulonym ogonem schowa się ?
2017-09-22 12:14:43
Do... Jaruna
A co z ta Twoja "Lewacka Msciwoscia"...?? Bierz rowniez Leki... gdyz minione 70 lat PO-zostawilo rowniez Bardzo PO-wazne Sledy i Uszczerbki na Zdrowiu !! To moze we 2-ke bedzie Nam razniej...??
2017-09-22 11:23:48
Jarun
Zdążył tylko wyjechać z wizytą do górali w USA, a prezes znany ze mściwości nasłał ABW i prokuraturę na doradcę prezydenta. To za doradzanie i nie podpisanie przez A. Dudę ustawy o sądach.
2017-09-22 11:09:48
Pyt. do... Jaruna
PO 1-sze: a znasz choc troche Angielski ? A PO-2-ie: Nic dziwnego, ze pewna czesc Amerykanskiej Lewackiej Prasy, nie bedzie za wiele Wizyta Prezydenta RP zainteresowana, gdyz ta Lewacka Prasa "Zachlystuje sie Tylko"... kilkoma Lewackimi Prezydentami Swiata i Non-Stop w swoich Publikacjach "odwraca kota ogonem" w stosunku do Prawa, Sprawiedliwosci i Rzeczywistosci !!!
2017-09-22 00:51:13
Jarun
Z ciekawości przeglądnąłem amerykańską prasę. Nikt nie odnotował przyjazdu polskiego prezydenta, wzmianki nawet nie ma. Sołtys z Wąchocka ? Niestety nikt się z nami nie liczy i długo jeszcze nikt znaczący nie będzie się liczył z Polską.
2017-09-21 20:53:42
Polonia
A przede wszystkim, polonia pracuje również, a może głównie, na chwałę Stanów Zjednoczonych.
2017-09-21 11:57:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy