wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Świat > Do Watykanu dotarł transport środków ochrony z Polski

Do Watykanu dotarł transport środków ochrony z Polski

Do Watykanu dotarł transport środków ochrony z Polski
Data publikacji: 2020-05-09 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-10 16:50
Wywietleń: 443 454638

Do Watykanu dotarł z Polski transport środków ochrony niezbędnych do walki z pandemią koronawirusa. Dary trafią do najbardziej potrzebujących. Jest to efekt rozmowy telefonicznej, jaką przed kilkoma dniami przeprowadził prezydent Andrzej Duda z papieżem Franciszkiem.

W koordynację działań zaangażowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej i PKN Orlen. Dzięki pomocy instytucja, na czele której stoi jałmużnik papieski - kardynał Konrad Krajewski, będzie mogła wesprzeć najbardziej narażonych na kontakt z wirusem. Środki ochrony otrzymają m.in. jednostki Żandarmerii Watykańskiej, współpracujące z Polską m.in. przy Światowych Dniach Młodzieży, a także Gwardia Szwajcarska, stanowiąca osobistą ochronę Papieża Franciszka i przede wszystkim potrzebujący – bezdomni, migranci, pacjenci domów opieki.

- Od początku trwania pandemii aktywnie zaangażowaliśmy się w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Jednak ta bezprecedensowa sytuacja, w której znalazł się świat wymaga międzynarodowej solidarności. Po rozmowie pana prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem podjęliśmy decyzję o wsparciu działań prowadzonych przez Stolicę Apostolską na rzecz najbardziej potrzebujących - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Koncern przekazał 705 tys. masek jednorazowych, 30 tys. masek polskiej firmy Brubeck, 3,6 tys. sztuk płynu do dezynfekcji rąk o pojemności 5 litrów, 3,2 tys. sztuk 5-litrowego płynu do dezynfekcji powierzchni oraz 10 tys. kombinezonów ochronnych.

- Składam wyrazy ogromnej wdzięczności dla władz Polski, pana prezydenta i zarządu PKN Orlen za niesienie pomocy humanitarnej dla Stolicy Apostolskiej, która razem z Republiką Włoską, zmaga się z pandemią COVID-19. Polska potwierdza swą solidarność z tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Otrzymane dary w postaci masek i kombinezonów ochronnych oraz płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni trafią za pośrednictwem jałmużnika papieskiego do osób najbardziej potrzebujących - powiedział Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Wcześniej PKN Orlen wysłał również środki ochrony osobistej na Litwę, które zostaną przekazane na potrzeby litewskiego rządu oraz najbardziej potrzebujących instytucji. 

(ip)

Fot. Twitter/Daniel Obajtek

Komentarze

Rurociąg PRZYJAŹŃ
Za głębokiej komuny krążył dowcip o tzw. szczycie chamstwa.Otóż tym szczytem było zaglądać do rurociągu PRZYJAŹŃ w którą stronę ropa w nim płynie. Trasport pomocy do Watykanu przypomina nieco to zaglądanie do rurociągu. Ja serdecznie współczuję mieszkańcom Watykanu i jako nie chrześcijanin bardzo popieram pomoc potrzebującym. WSZYSTKIM.
2020-05-10 16:40:58
do @ Polska to podległy czarnej mafii kraj!!
- piszesz po..ie "Za te lata płacenia konkordatu i funduszu kościelnego ( ok 2,5 mld rocznie)jeszcze im coś się należy?? To tylko za PIS możliwe.."..... Ty po..ie nie znasz ostatnich 30-tu lat historii własnego (ruskui?) kraju. PO_czytaj po..ie jak stworzono (kto) PO_dległy kraj; Przypominam durniowi i innym po...om (Neumann) po raz kolejny; to iż bulicie na „Watykańskie maseczki“ i będziecie do usr..ej śmierci bulić w Polsce na mocy tzw. Konkordatu podpisanego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - „czerwony długoPiS“ (ateistę - komucha) 23 lutego 1998, który wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.....Tę umową miedzynarodową (na wieki) podpisano bez pytania się Polaków - zwykłą większością głosów.....Debilu, tenże Konkordat „zabetonowała“ w Polskę nowa Konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku.....Tyle twego poszczekiwania o buleniu na Watykan. Te „Watykańskie maseczki“ istnieją i istnieć będzie dopóki „jeszcz Poska nie zginęła“.
2020-05-10 09:35:49
Maseczki
A czy to te śmieci bez atestu wysłano do Watykanu najlepiej kogoś uraczyć materiałem do utylizacji ale to możliwe tylko za rządów piS.
2020-05-10 07:59:21
Polska to podległy czarnej mafii kraj!!
Za te lata płacenia konkordatu i funduszu kościelnego ( ok 2,5 mld rocznie)jeszcze im coś się należy?? To tylko za PIS możliwe...
2020-05-09 20:10:00
MR
Państwo Watykan zamieszkuje 1000 obywateli.
2020-05-09 20:03:44
masakra
Co za obłuda.
2020-05-09 19:55:03
MR
A na Śląsku druga Lombardia ,tam już transporty były ?
2020-05-09 19:37:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie