piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Świat > „Cudowne dziecko" austriackiej polityki

„Cudowne dziecko" austriackiej polityki

„Cudowne dziecko" austriackiej polityki
Data publikacji: 2017-10-16 22:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1127 296986

Sebastian Kurz, nazywany cudownym dzieckiem austriackiej polityki, po wyborach parlamentarnych w Austrii prawdopodobnie stanie się wkrótce najmłodszym szefem rządu w Europie. Ma zaledwie 31 lat, od ośmiu lat jest w polityce, a od sześciu wchodzi w skład rządu.

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) pod przewodnictwem Kurza, ministra spraw zagranicznych Austrii, wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając ponad 31 proc. głosów. Agencja EFE zauważa, że szefowi dyplomacji udało się zdobyć dla partii wynik o ponad siedem punktów procentowych wyższy niż w 2013 roku, ocalając to ugrupowanie od 15 lat systematycznie tracące głosy. Rządzona przez Kurza partia planuje teraz grać w rządzie pierwsze skrzypce, po 10 latach odgrywania drugoplanowej roli w koalicjach z Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe).

Urodzony w 1986 r. w Wiedniu Kurz rozpoczął karierę polityczną w wieku 23 lat, obejmując przywództwo w młodzieżówce OeVP. Po dwóch latach został mianowany sekretarzem stanu ds. integracji w austriackim MSW, a w wieku 27 lat był już ministrem spraw zagranicznych i urząd ten piastuje do dziś. Od maja br. pełni funkcje szefa OeVP. Agencja EFE zauważa, że doświadczenie zawodowe w sektorze prywatnym przyszłego premiera jest niewielkie oraz że nie ukończył on rozpoczętych studiów prawniczych, ponieważ przerwał edukację, by skupić się na polityce.

Program Kurza przewiduje surową politykę migracyjną. Podczas kryzysu migracyjnego jako szef austriackiego MSZ opowiedział się on zdecydowanie przeciw niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, przypisując sobie zasługi za zamknięcie tzw. szlaku bałkańskiego. W polityce gospodarczej polityk opowiada się m.in. za obniżeniem podatków dla klasy średniej i przedsiębiorstw oraz planuje redukcję dotacji i wydatków socjalnych, które jego zdaniem są przyczyną napływu migrantów i uchodźców.

Przed wyborami Kurz skupił się właśnie na kwestiach kontroli imigracji, ograniczenia roli islamu w życiu publicznym oraz redukcji świadczeń dla cudzoziemców, przejmując tym samym najważniejszy temat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności.

(pap)

Komentarze

Do... Jaruna
Czy Ty Chlopie w tej Redakcji, nie masz nic innego do roboty... tylko non-stop komentowac glu-PO-ty...!!
2017-10-18 01:57:05
Jarun
Wierzycie, że to jest Wunderkind-Cudowne dziecko? Podejrzewam, że jest to produkt spec-służ (Abweramtu) i banków, coś na wzór naszego Petru. Jednym słowem "słup".
2017-10-17 10:48:44
]
Należy mieć nadzieję, że nie słucha C. Wurst.
2017-10-17 06:29:45
Krotko i konkretnie
Chrzescijanska Europa... Nie PO-trzebuje Is-lamu, do jeszcze wiekszego Europejskiego Nieszczescia i minimum 100-tek... dodatkowych bardzo powaznych Problemow ! Afryka jest Bardzo Wielka i miejsca maja tam... Wy-star-cza-ja-co !!
2017-10-17 00:57:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy