Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Ciała migrantów na egejskim wybrzeżu

Data publikacji: 2016-01-05 14:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Ciała migrantów na egejskim wybrzeżu
Fot. STR  

Turecka żandarmeria poinformowała we wtorek o znalezieniu ciał 21 migrantów, w tym trojga dzieci, w dwóch różnych miejscach na wybrzeżu Morza Egejskiego.

Migranci, których przynależności państwowej do tej pory nie ustalono, zginęli, gdy w czasie próby przeprawy na grecką wyspę Lesbos zatonęła przewożąca ich łódź. Jedenaście ciał odkryto na wybrzeżu w rejonie miasta Ayvalik, a dziesięć kolejnych w regionie Dikili nieco na południe. Straż przybrzeżna podała, że trzy łodzie i śmigłowiec poszukują ewentualnych ocalałych.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że w ubiegłym roku ok. 700 ludzi, w większości uchodźców uciekających przed konfliktami w Syrii i Iraku, zginęło lub zaginęło podczas przeprawy przez Morze Egejskie w drodze do Grecji. Tureckie władze zaznaczają, że mimo zimna i złej pogody wielu migrantów w dalszym ciągu decyduje się na tę ryzykowną podróż. Według IOM w 2015 roku do Unii Europejskiej przedostało się milion migrantów.

Na terytorium Turcji przebywa ok. 2,2 mln syryjskich uchodźców. Pod koniec listopada 2015 roku Turcja i UE zawarły porozumienie przewidujące pomoc w wysokości 3 mld euro w zamian za większe zaangażowanie władz w Ankarze na rzecz ochrony granic i walki z przemytnikami ludzi. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA