Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Centrum badań i wykrywania epidemii WHO otwarte w Berlinie

Data publikacji: 2021-09-04 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-04 09:05
Centrum badań i wykrywania epidemii WHO otwarte w Berlinie
 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zainaugurowała w Berlinie centrum badań i wczesnego wykrywania epidemii, które ma „lepiej reagować na sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia”.

Inauguracja Centrum odbyła się w środę w obecności Angeli Merkel i dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

- Świat musi być w stanie wykrywać nowe zdarzenia o potencjale pandemicznym i monitorować środki kontroli chorób w czasie rzeczywistym, aby wprowadzić skuteczne zarządzanie ryzykiem pandemii i epidemii – wyjaśnił dyrektor WHO.

Według niego pandemia Covid-19 pokazała, że należy dokonać „wielkiego kroku naprzód w analizie danych”.

Centrum, częściowo finansowane przez Niemcy, zgromadzi w stolicy ekspertów z kilku dyscyplin i udostępni im najbardziej zaawansowane technologie, obiecuje WHO w prospekcie dla prasy. Dane będą również gromadzone na całym świecie i zestawiane w centrum.

- Wnioskami z badań należy się dzielić ze wszystkimi państwami – stwierdziła Merkel, dla której obecna pandemia „pokazała, jak wiele możemy osiągnąć, łącząc siły”.

- Pomimo dziesięcioleci inwestycji, Covid-19 ujawnił poważne luki w światowej zdolności do przewidywania, wykrywania, oceny i reagowania na epidemie, które zagrażają populacji na całym świecie – powiedział ze swojej strony dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy WHO.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ