Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Burze i wichury nad Niemcami

Data publikacji: 29 października 2017 r. 12:02
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
Burze i wichury nad Niemcami
Wichura uszkodziła rusztowanie przy jednym z budynków w Berlinie. Fot. EPA/ALEXANDER BECHER  

Burze połączone z silnym wiatrem, spowodowane układem niskiego ciśnienia, doprowadziły w Niemczech w nocy z soboty na niedzielę do poważnych zakłóceń w komunikacji kolejowej. Wywołana przez wichurę fala powodziowa na Łabie spowodowała podtopienia w Hamburgu.

Niemiecka kolej zawiesiła do odwołania kursowanie pociągów w północnej i centralnej części Niemiec. Decyzja dotyczy m.in. graniczących z Polską Saksonii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Natomiast w ruchu pociągów sieci PKP wprowadzono w niedzielę (29 października) do godziny 24 wzajemne honorowanie biletów spółkami "PKP Intercity", a "Przewozy Regionalne" oraz "Koleje Mazowieckie".

W kilku miastach, w tym w Dortmundzie, podstawiono specjalne pociągi, w których pasażerowie mogą przeczekać burze do czasu ponownego uruchomienia połączeń.

Jak podał "Der Spiegel", do miast, które najbardziej ucierpiały wskutek wichury, należy Hamburg. Silny wiatr wyrywał drzewa, przewracał rusztowania, zrywał dachy i uszkadzał samochody. Do godzin porannych w niedzielę straż pożarna interweniowała 550 razy. Wywołana przez wichurę fala powodziowa podtopiła część portową. Ze względu na zagrożenie zamknięto popularny rynek Fischmarkt.

W Berlinie w niedzielę rano strażacy interweniowali 100 razy w ciągu trzech godzin. Jak pisze agencja dpa, wiatr zerwał dach z jednego z domów mieszkalnych. W dwóch miejscach wichura przewróciła rusztowania, ciężko raniąc przechodnia. Służby meteorologiczne ostrzegają, że wiatr osiągnie swoją największą siłę w niedzielę przed południem. Nad Morzem Północnym siła wiatru może dochodzić do 120 km na godzinę.

(pap)

Na zdjęciu: Wichura uszkodziła rusztowanie przy jednym z budynków w Berlinie.

Fot. EPA/ALEXANDER BECHER

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA