czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Berlin. Strajk na lotniskach przedłużony

Berlin. Strajk na lotniskach przedłużony (akt. 2)

Berlin. Strajk na lotniskach przedłużony
Data publikacji: 2017-03-13 12:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 467 222781

Prowadzony od poniedziałku (13 marca) strajk personelu naziemnego na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld zakończył się w środę nad ranem. Ruch w obu portach lotniczych wrócił do normy, choć możliwe są jeszcze pojedyncze opóźnienia - przekazały władze lotniskowe. W poniedziałek i wtorek na skutek akcji protestacyjnej odwołano ok. 1250 połączeń, co - jak pisze agencja dpa - niemal całkowicie sparaliżowało funkcjonowanie Tegel i Schoenefeld. Organizator strajku, związek zawodowy Verdi, ogłosił, że do niedzieli włącznie protest zostaje wstrzymany, i zażądał od pracodawców przedstawienia nowej oferty. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zbliżenia stanowisk, od poniedziałku możliwe są także niezapowiedziane strajki.

(pap)

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

Personel naziemny na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld we wtorek (14 marca) kontynuował rozpoczętą dzień wcześniej akcję strajkową w sporze o podwyżkę wynagrodzeń. Według przewoźników odwołanych zostało ok. 580 lotów, czyli prawie wszystkie loty z i do Berlina. 453 loty odwołano na lotnisku Tegel, a na mniejszym Schoenefeld - 125.

Związek zawodowy Verdi ogłosił w poniedziałek, że strajk, który pierwotnie miał się zakończyć we wtorek rano, został przedłużony do godz. 5 w środę. Verdi ostrzegł pracodawców przed wykorzystywaniem łamistrajków do obsługi pasażerów i samolotów, zaznaczając, że w odpowiedzi związkowcy przestaną zapowiadać z wyprzedzeniem kolejne akcje protestacyjne.

Strajkuje ok. 2 tys. pracowników personelu naziemnego, którzy domagają się podwyżki płac o jedno euro - do 12 euro za godzinę pracy - przy rocznym okresie obowiązywania układu zbiorowego. Pracodawcy ostatnio proponowali stopniowe podnoszenie płac we wszystkich grupach osób zatrudnionych przy trzyletnim okresie obowiązywania układu zbiorowego, co - jak podkreślono - oznaczałoby zwiększenie o 8 proc. środków przeznaczanych na wynagrodzenia. Według wyliczeń Verdi szeregowy pracownik na tej podstawie zarabiałby o 27 eurocentów więcej za godzinę pracy.

Poprzedni strajk na obu berlińskich lotniskach trwał od piątku rano do soboty rano, wymuszając anulowanie ponad 670 połączeń lotniczych. Związkowcy wznowili akcję protestacyjną w poniedziałek, gdy w weekend pracodawcy nie złożyli im nowej propozycji. Dzień strajku kosztuje porty lotnicze i przewoźników 25 mln euro.

W przeprowadzonym w zeszłym tygodniu głosowaniu za strajkiem opowiedziało się 98,6 proc. pracowników. Firmy zajmujące się odprawą pasażerów i bagażu zostały w 2008 roku sprywatyzowane, co - zdaniem związków zawodowych - spowodowało pogorszenie warunków płacowych zatrudnionych.

(pap)

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

Kolejną akcję strajkową personelu naziemnego na lotniskach w Berlinie przedłużono do środy rano - poinformował w poniedziałek związek zawodowy sektora usług Verdi. Wcześniej zapowiadano, że rozpoczęty w poniedziałek strajk zakończy się we wtorek rano.

W strajku na lotniskach Tegel i Schoenefelfd uczestniczy 2 tys. pracowników zatrudnionych m.in. przy rozładunku bagaży. W poniedziałek odwołano tam blisko 650 lotów. 

Związkowcy domagają się podwyżki płac o jedno euro - do 12 euro za godzinę. 

Rzecznik związku Verdi Andreas Splanemann powiedział agencji dpa, że pracodawcy nie złożyli związkowcom żadnej nowej oferty. "Dlatego strajk jest koniecznością" - zaznaczył związkowiec. 

Poprzedni strajk trwał od piątku rano do soboty rano. Na obu lotniskach odwołano wówczas ponad 670 lotów. Dzień strajku kosztuje porty lotnicze i przewoźników 25 mln euro. 

W przeprowadzonym tydzień temu głosowaniu za strajkiem opowiedziało się 98,6 proc. pracowników. Firmy zajmujące się odprawą pasażerów i bagażu zostały w 2008 roku sprywatyzowane, co spowodowało pogorszenie warunków płacowych zatrudnionych.

(pap)

Fot. Tomasz Tokarzewski

Komentarze

Cos ... za cos...
Czyzby Niemiec "nie zrozumial jeszcze"... ze utrzymanie kazdego Abdullaha z Mohammedem - Extra kosztuje... !!
2017-03-14 00:03:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy