poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Nauczyciele zastrajkują 31 marca

Nauczyciele zastrajkują 31 marca

Nauczyciele zastrajkują 31 marca
Data publikacji: 2017-03-07 15:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-08 23:13
Wywietleń: 385 221130

31 marca Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi całodzienny ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty - zdecydował we wtorek zarząd główny związku.

ZNP domaga się m.in. podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 proc. oraz deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień i że do tego czasu żadnemu z nauczycieli warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść.

Strajk będzie polegał na całodniowym powstrzymaniu się przez nauczycieli od pracy. Uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę.

W grudniu ZNP rozpoczął procedury prowadzące do przeprowadzenia ogólnopolskiego strajku w oświacie. Ponieważ bezpośrednimi pracodawcami nauczycieli są dyrektorzy szkół to do nich nauczyciele związkowcy skierowali swoje żądania, takie same w całym kraju. 

- Planowany na 31 marca strajk nauczycieli to strajk w obronie praw pracowniczych – powiedział we wtorek prezes ZPN Sławomir Broniarz. Protestujący nauczyciele będą obecni w szkołach, ale nie poprowadzą zajęć; dzieci będą miały opiekę - zapewnił.

"Strajk środowiska oświatowego, a więc nauczycieli i pracowników oświaty będzie zorganizowany 31 marca" – poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wyjaśnił, że termin ten wynika z konieczności zagwarantowania w kilku okręgach czasu na wypełnienie procedur opisanych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

"Jest to strajk w obronie naszych praw pracowniczych; strajk zmierzający do tego, abyśmy nie dali się uwieść retoryce ministra edukacji narodowej, że nie stracimy pracy; strajk, który ma doprowadzić do tego, że swoją postawą, swoim protestem, swoją aktywnością będziemy bronili naszych miejsc pracy, nie licząc na to, że ktoś nam łaskawie to miejsce pracy zagwarantuje" – powiedział Broniarz.

Jego zdaniem, "tylko tego rodzaju postawa może dać szansę i nadzieję na to, że w ciągu trzech lat z oświaty nie odjedzie trzydzieści kilka tysięcy osób, jak wynika to z informacji samorządów".

"Nauczyciele, którzy zdecydują się na czynne poparcie strajku, będą w szkole obecni, nie będą prowadzili żadnych zajęć dydaktycznych, opiekuńczych, wychowawczych. Natomiast jeśli dziecko przyjdzie do szkoły dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnić temu dziecku opiekę" – powiedział. (PAP)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: prezes ZPN Sławomir Broniarz zapowiada strajk w obronie praw pracowniczych nauczycieli.

Komentarze

Wawrzek
Nauczyciele powinni być BEZPARTYJNI I APOLITYCZNI, Wiedza jaką przekazują powinna być politycznie neutralna. Należy zakazać udziału w partiach politycznych i samorządach - udział Nauczycieli w tych instytucjach odbywa się ze szkodą dla nauczania. W niektórych Gminach nawet 70% radnych to nauczyciele- kiedy oni nauczają?. Reforma Oświaty jest konieczna i niezbędna, konieczna jest również reforma szkolenia Nauczycieli i to tak by Nauczyciel był przyjazny dzieciom i młodzieży, potrafił przekazać wiedzę a nie tylko organizować testy. Właśnie teraz reforma może być przeprowadzona z najmniejszymi stratami.
2017-03-08 23:05:24
i bardzo dobrze
Może minister Zalewska wreszcie otrzeźwieje i zauważy że robi krzywdę polskim dzieciom
2017-03-07 19:01:46
Brawo nauczyciele
Polacy Was popierają, nie chcemy tej chorej reformy
2017-03-07 18:45:59
Brona
Broniarz do bron a nie do oświaty
2017-03-07 17:32:05
Brony
Błazen Broniarz do bron a nie do oświaty.
2017-03-07 17:30:31
kurator
z tego co wiem większość nauczycieli nie wyrabia się z materiałem.Ci co mają lekcje z ostatnimi klasami gim i liceum ,jeżeli nie będą uczyć w tym dniu, powinni zastanowić się czy chcą pracować w tym zawodzie.ZNP ma w gdzieś rodziców i dzieciaków wymyslając termin 31 ,03. czyli przed gorącym terminem matur i testów gimnazjalisty.Mogli by swoją zabawę zacząć po terminach ważnych egzaminów.
2017-03-07 16:23:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy