sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Amerykanie prowadzą ataki cybernetyczne przeciw IS

Amerykanie prowadzą ataki cybernetyczne przeciw IS

Amerykanie prowadzą ataki cybernetyczne przeciw IS
Data publikacji: 2016-04-25 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1049 130990
Biały Dom przyznał, że Stany Zjednoczone prowadzą "operacje cybernetyczne" przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Ataki mają na celu sparaliżowanie zdolności "dowodzenia, kontroli i komunikacji" dżihadystów - przekonują Amerykanie.

Jednak portal Daily Beast zwraca uwagę, że działania USA przeciwko IS są zdecydowanie poważniejsze. Trzech anonimowych informatorów podkreśliło, że operacje wymierzone w IS nie mają na celu tylko paraliżować ich możliwości, ale polegają także na atakowaniu pojedynczych osób w celu pozyskiwania danych wywiadowczych. Amerykańscy hakerzy wojskowi włamują się do komputerów członków IS i instalują na nich złośliwe oprogramowanie, które umożliwia szpiegowanie i wykradanie informacji. Dzięki temu można pozyskiwać dane na temat personaliów terrorystów, ich kontaktów, a nawet planów działań. Jeden z informatorów powiedział Daily Beast, że tego typu informacje zostały wykorzystane do identyfikacji kilku wysokich rangą członków IS.

Służby USA wykorzystują także działania cybernetyczne do blokowania kanałów szyfrowanej komunikacji, z jakiej korzystają islamiści. W ten sposób są zmuszani do korzystania z mniej bezpiecznych narzędzi do porozumiewania się.

- Zaszyfrowane kanały komunikacyjne zdecydowanie komplikują sprawę. Jednak każdy poważny przeciwnik będzie z nich korzystał, niezależnie czy będą one miały charakter komercyjny czy inny. Należy przyjąć, że tak się dzieje i znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu - tłumaczył jeden z rozmówców portalu.

W lutym 2016 r. amerykańscy hakerzy zaczęli łączyć się z kanałami komunikacji online stosowanymi przez IS w celu ich zakłócenia. W ten sposób starano się utrudnić dowództwu dżihadystów w wydawaniu rozkazów i koordynowaniu działań. Dzięki tym działaniom udało się pomóc syryjskim rebeliantom w zdobyciu miasta Szaddadi, które było ważnym ośrodkiem logistycznym i treningowym dla IS. Jednak tego typu operacje były prowadzone na zdecydowanie mniejszą skalę niż ma to miejsce obecnie - przekonuje Daily Beast. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

...wyrownawcze pytanie,
Wyrownawcze pytanie do...ale ropa to ! A Kto... jak i gdzie handluje ropa i gazem wydobywanymi na Wschodzie...??
2016-04-26 22:10:56
...ale ropą to
z nimi handlują - za pośrednictwem Turcji; to są kłamcy jakich świat nie widział.
2016-04-26 21:34:47
Cos tu "nie gra"... ??
A wogole to KTO... na Swiecie do tego dopuscil, ze ten rzekomy maly IS, az tak sie rozrosl i dalej az tak "trudno" jest ten IS pokonac...? Logicznie myslac....cos tu "lewa nie rowna sie prawej"...? Czyzby Duze Mocarstwa Swiata... byly az tak bezsilne i bezradne - w stosunku do tak malego IS....??
2016-04-25 23:14:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy