wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Amerykanie prowadzą ataki cybernetyczne przeciw IS

Amerykanie prowadzą ataki cybernetyczne przeciw IS

Amerykanie prowadzą ataki cybernetyczne przeciw IS
Data publikacji: 2016-04-25 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1468 130990
Biały Dom przyznał, że Stany Zjednoczone prowadzą "operacje cybernetyczne" przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Ataki mają na celu sparaliżowanie zdolności "dowodzenia, kontroli i komunikacji" dżihadystów - przekonują Amerykanie.

Jednak portal Daily Beast zwraca uwagę, że działania USA przeciwko IS są zdecydowanie poważniejsze. Trzech anonimowych informatorów podkreśliło, że operacje wymierzone w IS nie mają na celu tylko paraliżować ich możliwości, ale polegają także na atakowaniu pojedynczych osób w celu pozyskiwania danych wywiadowczych. Amerykańscy hakerzy wojskowi włamują się do komputerów członków IS i instalują na nich złośliwe oprogramowanie, które umożliwia szpiegowanie i wykradanie informacji. Dzięki temu można pozyskiwać dane na temat personaliów terrorystów, ich kontaktów, a nawet planów działań. Jeden z informatorów powiedział Daily Beast, że tego typu informacje zostały wykorzystane do identyfikacji kilku wysokich rangą członków IS.

Służby USA wykorzystują także działania cybernetyczne do blokowania kanałów szyfrowanej komunikacji, z jakiej korzystają islamiści. W ten sposób są zmuszani do korzystania z mniej bezpiecznych narzędzi do porozumiewania się.

- Zaszyfrowane kanały komunikacyjne zdecydowanie komplikują sprawę. Jednak każdy poważny przeciwnik będzie z nich korzystał, niezależnie czy będą one miały charakter komercyjny czy inny. Należy przyjąć, że tak się dzieje i znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu - tłumaczył jeden z rozmówców portalu.

W lutym 2016 r. amerykańscy hakerzy zaczęli łączyć się z kanałami komunikacji online stosowanymi przez IS w celu ich zakłócenia. W ten sposób starano się utrudnić dowództwu dżihadystów w wydawaniu rozkazów i koordynowaniu działań. Dzięki tym działaniom udało się pomóc syryjskim rebeliantom w zdobyciu miasta Szaddadi, które było ważnym ośrodkiem logistycznym i treningowym dla IS. Jednak tego typu operacje były prowadzone na zdecydowanie mniejszą skalę niż ma to miejsce obecnie - przekonuje Daily Beast. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

...wyrownawcze pytanie,
Wyrownawcze pytanie do...ale ropa to ! A Kto... jak i gdzie handluje ropa i gazem wydobywanymi na Wschodzie...??
2016-04-26 22:10:56
...ale ropą to
z nimi handlują - za pośrednictwem Turcji; to są kłamcy jakich świat nie widział.
2016-04-26 21:34:47
Cos tu "nie gra"... ??
A wogole to KTO... na Swiecie do tego dopuscil, ze ten rzekomy maly IS, az tak sie rozrosl i dalej az tak "trudno" jest ten IS pokonac...? Logicznie myslac....cos tu "lewa nie rowna sie prawej"...? Czyzby Duze Mocarstwa Swiata... byly az tak bezsilne i bezradne - w stosunku do tak malego IS....??
2016-04-25 23:14:41

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie