Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ambulans i medykamenty ze Szczecina już na Ukrainie

Data publikacji: 2022-03-03 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2022-03-03 19:53
Fot. WSPR w Szczecinie  

Do Iwano-Frankiwska w zachodniej Ukrainie dotarł ambulans z pełnym wyposażeniem przekazany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Trafiło tam także ponad 10 tysięcy sztuk potrzebnych wyrobów medycznych, takich jak bandaże czy opatrunki o łącznej wartości 100 tys. zł.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego od lat utrzymuje bliskie kontakty z medykami z Ukrainy. Spotykania z nimi odbywały się zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. W 2013 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ a Wojewódzkim Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. W jego ramach do Ukrainy dotychczas trafiło już pięć ambulansów. Szósty dotarł tam w czwartek.

Ambulans ze szczecina dotarł do Ukrainy Fot. WSPR w Szczecinie

- Wiemy, że to zapewne kropla w morzu potrzeb jakie istnieją aktualnie na Ukrainie, ale każda pomoc jest teraz na wagę złota – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Od lat żyjemy w przyjacielskich stosunkach z pracownikami WCMRiK w Iwano-Frankiwsku, zawsze się wzajemnie wspieraliśmy, tym razem nie mogło być więc inaczej. Słyszymy od medyków z Ukrainy w jak trudnej i dramatycznej są sytuacji. Ofiar jest bardzo wiele, cały czas potrzebne są różne wyroby medyczne i sprzęt niezbędny do ratowania rannych. Wierzymy, że przekazany ambulans, sprzęty i opatrunki pomogą w walce o ludzkie życie.

Na Ukrainę wraz z tymi darami trafiły także specjalne pakiety osobiste, materiały opatrunkowe, taktyczne opatrunki wojskowe, stazy taktyczne, dojścia dożylne, leki przeciwbólowe, koce grzewcze i sprzęt urazowo-taktyczny o wartości 70 tys. zł zakupione przez Krajową Sekcję Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność. Od razu mają zostać przekazane bezpośrednio do użycia walczącym w obronie swojego kraju. 

(k)