sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Z Jolą do Tokio

Żeglarstwo. Z Jolą do Tokio

Żeglarstwo. Z Jolą do Tokio
Data publikacji: 2018-05-14 12:38
Wywietleń: 2010 327514

W rozegranym w Krynicy Morskiej Pucharze PZŻ załogantką szczecińskiej mistrzyni świata Agnieszki Skrzypulec w klasie 470 po raz pierwszy w tym roku była Jolanta Ogar.

- Razem chcemy dopłynąć na igrzyska w Tokio – przyznała żeglarka SEJK Pogoń Szczecin.

Skrzypulec miała już okazję startować ze swoją „nową” załogantką. W latach 2009-2012 te zawodniczki świętowały cztery tytuły mistrzyń Polski, natomiast na igrzyskach w Londynie w 2012 roku zajęły 12. lokatę. Później Ogar reprezentowała barwy Austrii i razem z Larą Vadlau została w 2014 roku mistrzynią świata i Europy, a dwa lata później na igrzyskach uplasowała się na dziewiątej pozycji.

W Rio de Janeiro startowała także Skrzypulec, która od 2015 roku pływa z Irminą Mrózek Gliszczynską – olimpijską rywalizację Polki zakończyły na 10. miejscu. Ten duet wywalczył trzy złote medale krajowego czempionatu (2015-2017), ale najbardziej spektakularny sukces odniósł w lipcu 2017 roku w Salonikach, gdzie triumfował w mistrzostwach świata.

W styczniu złote medalistki zajęły w Miami drugie miejsce w Pucharze Świata, natomiast w kwietniu w regatach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii uplasowały się na odległej 25. pozycji i po tych zawodach ich drogi rozeszły się.

29-letnia szczecinianka ponownie zaczęła trenować z Ogar i w swoim debiutanckim w tym roku starcie te zawodniczki wygrały w niedzielę w Krynicy Morskiej regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Mamy nadzieję, że w takim składzie żeglować będziemy w sierpniu w mistrzostwach świata w Aarhus i dopłyniemy razem do igrzysk w Tokio – powiedziała Skrzypulec.

W imprezach rangi mistrzowskiej Ogar nie może jeszcze reprezentować biało-czerwonych barw, ale 36-letnia zawodniczka wierzy, że do mistrzostw globu w Danii jest status zostanie uregulowany.

- Muszę uzyskać zgodę strony austriackiej i wydaje mi się, że z tym nie powinno być problemu. Z tamtejszą federacją rozstałam się w bardzo dobrej atmosferze, a polski związek ze swoim austriackim odpowiednikiem również są w przyjacielskich relacjach. Wydaje mi się, że korzystna dla mnie decyzja jest tylko kwestią czasu, ale trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki – stwierdziła Ogar.

Z tego względu ta załoga nie weźmie udziału w rozpoczynających się w środę w Burgas mistrzostwach Europy. W Bułgarii pojawi się natomiast Mrózek Gliszczynska, która została załogantką sterniczki Antoniny Marciniak.

- Bez zgody Austriaków Jola może wystąpić na igrzyskach w 2020 roku, tylko że będzie ją obowiązywać trzyletnia karencja. Mamy jednak nadzieję, że nie zabraknie nas w Aarhus. Duńskie mistrzostwa będą pierwszą olimpijską kwalifikacją dla krajów, ale już tam chcielibyśmy przesądzić o starcie polskiej załogi w Tokio. Nie chcemy zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo później będzie zdecydowanie trudniej, a tak mogłybyśmy skupić się na krajowych eliminacjach do igrzysk – podsumowała Skrzypulec. (pap)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie