niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Między mistrzowskimi regatami

Żeglarstwo. Między mistrzowskimi regatami

Żeglarstwo. Między mistrzowskimi regatami
Data publikacji: 2016-01-26 19:45
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-27 09:45
Wywietleń: 210 110748

Agnieszka Skrzypulec w plebiscycie sportowym Kuriera Szczecińskiego zajęła czwarte miejsce. Ma zagwarantowany start w Igrzyskach Olimpijskich. W krótkiej, dwudniowej przerwie między urlopem na Wyspach Kanaryjskich i wylotem do Rio de Janeiro, gdzie rozegrane zostaną tegoroczne igrzyska, gościliśmy ją w redakcji i udało się przeprowadzić krótki wywiad.

Myliłby się ktoś, kto sądził, że na Kanarach nasza sportsmenka leżała na plaży i wystawiała ciałko do słońca. Otóż została zaproszona na jacht „Polonez” i wraz z załogą żeglowała wokół wysp. Był to rejs stażowo-rekreacyjny, gdyż przyznała nam się, że w dotychczasowym nawale wyjazdów i regat nie zdobyła dotąd wyższych stopni żeglarskich. Ale z tego widać, że i bez stopni można znakomicie kierować dwuosobowym jachtem i zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich.

Kawa i kwiaty

W naszej redakcji była kawa, słodycze i kwiaty oraz Andrzej Łapkiewicz, zastępca redaktora naczelnego wręczył Agnieszce statuetkę i dyplom za czwarte miejsce w sportowym plebiscycie. Żeglarka mocno się spieszyła, gdyż następnego dnia rano jechała do Berlina, a stamtąd z całą kadrą Polski z przesiadką we Frankfurcie leciała na drugą stronę Atlantyku do Rio.

Agnieszka wraz ze swą załogantką Irminą Mrózek Gliszczynską żeglują na jachcie olimpijskiej klasy „470” i należą do ścisłej europejskiej czołówki, a w kraju nie mają sobie równych.

Klasa tych jachtów jest w stosunku do załogi wyjątkowo wymagająca. Załogant ma specjalny pas, do którego przyczepiona jest linka trapezu i w zależności od siły wiatru balastuje, czyli nie dopuszcza do zbyt dużych przechyłów. Przy silnym wietrze załogant opierając się stopami o krawędź jachtu, cały wychylony jest za burtę. Nie dość tego obsługuje dwa przednie żagle, czyli foka i spinakera.

Rola sternika

Natomiast rolą sternika jest takie prowadzenie łodzi, aby maksymalnie wykorzystać każdą najdrobniejszą zmianę wiatru, odpowiednio pokonywać fale, kierować załogantem dokonując zwrotów i tak sterować, aby na starcie wyjść w czołówce, wyprzedzić przeciwników i w najkrótszym czasie pokonać trasę. Do tego dochodzi jeszcze obsługa głównego żagla - grota.

W Brazylii na olimpijskim akwenie - powiedziała nam A. Skrzypulec - są trudne warunki do żeglugi. Mogą być dwie główne trasy: na zatoce lub na otwartych wodach Atlantyku. W pierwszym przypadku mogą występować słabe wiatry, ale za to silne i trudne do przewidzenia prądy. Wprawdzie są tabele określające kierunek i siłę prądu, ale na przykład przy opadach ulewnego deszczu nic się nie zgadza. Z kolei na otwartym morzu nie ma silnych prądów, ale za to występują duże oceaniczne fale, co znacznie utrudnia żeglugę.

Przy okazji rozmowy z Agnieszką dowiedzieliśmy się, że w Rio mają bazę w porcie olimpijskim, który jest przebudowywany. Mieszkać będą w pobliskim hotelu i tam trenować przez 20 dni.

Mistrzostwa świata w Argentynie

Na miejscu w Rio nasze żeglarki mają dwie łodzie (wysłane wcześniej w kontenerach), a jeden kontener popłynął do Argentyny, gdzie 9 lutego w Buenos Aires rozpoczną się mistrzostwa świata.

Na początku kwietnia żeglarki wracają do Europy, gdzie na Majorce rozegrane zostaną mistrzostwa starego kontynentu. To jeszcze nie wszystko w tym olimpijskim roku żeglarki dwukrotnie: we Francji i w Anglii wystartują w Pucharze Świata i znów polecą do Brazylii na kolejne zgrupowanie.

Przy tak napiętym kalendarzu mistrzowskich regat i w sierpniu Igrzysk Olimpijskich nie ma się co dziwić, że Agnieszka, która studiuje w Szczecinie na Wydziale Budownictwa Lądowego i ma rozpocząć studia magisterskie poprosiła o urlop dziekański. Po igrzyskach wraca na studia i chce je ukończyć. A. Gedymin

Komentarze

Plakat
Twarde dziewczyny, powodzenia z całego serca : )
2016-01-27 08:06:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy