Zapasy. Zawodnik z Białogardu mistrzem Europy

Data publikacji: 11 marca 2016 r. 20:39
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2016 r. 07:17

Zapaśnik AKS Białogard i reprezentant Polski Magomedmurad Gadżijew wywalczył tutuł mistrza Europy w stylu wolnym w kategorii 70 kg w turnieju rozgrywanym w Rydze. Gadżijew w finale pokonał Gruzina Dawita Tłaszadze 7:0.

Gadżijew do roku 2012 reprezentował Rosję. W barwach tego kraju został nawet mistrzem świata juniorów i wicemistrzem Europy seniorów. Od roku 2014 jest Polakiem. O obywatelstwo starał się kilkanaście miesięcy.

Zawodnik AKS Białogard jest drugim reprezentantem Polski w historii, który wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego po zdobyciu złotego medalu w zapaśniczych mistrzostwach Europy w stylu wolnym. Poprzednio na najwyższym stopniu podium stanął trzykrotnie Marek Garmulewicz.

- Rywalizacja o złoty medal w Rydze nie była łatwa. W pierwszym pojedynku w mistrzostwach przegrywałem z Rosjaninem Zaurbekiem Sidakowem 0:4. Udane dwie akcje sprowadzenia za dwa punkty wyrównały stan pojedynku i przy stanie 4:4 dały mi zwycięstwo - powiedział po zdobyciu złotego medalu w wadze 70 kg 28-letni Gadżijew.

Startujący w barwach Polski zapaśnik uprawia tę dyscyplinę sportu od 15 lat. Zaczynał w rodzinnej Machaczkale, stolicy Dagestanu. Teraz marzy o wywalczeniu kwalifikacji olimpijskiej i występie w Rio de Janeiro.

Zapasy uprawia także jego młodszy o siedem lat brat.

- Na razie nie jest tak dobry jak ja. - dodał mistrz Europy 2016. (par)