czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Sport > Zapasy. Medale zapaśników Wikinga Wolin

Zapasy. Medale zapaśników Wikinga Wolin

Zapasy. Medale zapaśników Wikinga Wolin
Data publikacji: 2016-03-09 16:11
Wywietleń: 4321 122939

Zawodnicy z klubu Wiking Wolin zdobyli kolejne medale i cenne doświadczenie na Mistrzostwach Polski. Zapaśnicy startowali w kategoriach juniorów oraz młodzieżowców.

Aleksandra Kotlewska dorzuciła kolejny cenny medal do bogatej już kolekcji. Wraz z trenerem Zbigniewem Wróblewskim udała się na mistrzostwa Polski Juniorek w zapasach, gdzie zdominowała swoją kategorię wagową (do 67 kg) i zdobyła tytuł mistrza Polski.

– Jechałam z postanowieniem wywalczenia medalu, ale wiedziałam jednocześnie, że o złoto będzie ciężko. Liczyłam, że stanę chociaż na podium. Wygrałam trzy walki, pierwszą 10-0, drugą 6-1, a w finale położyłam przeciwniczkę na plecach. Najtrudniejszy był półfinał, w którym rywalce udało się wywalczyć punkt – mówi „Kurierowi” Ola.

W tym samym czasie trener Krzysztof Skrzyński wraz z Krzysztofem Wróblewskim i Bartoszem Banaszczakiem udał się na Mistrzostwa Polski młodzieżowców do lat 23. Bardzo dobrze spisał się Krzysztof Wróblewski który w kategorii do 57 kilogramów zdobył brązowy medal, a Bartosz Banaszczak uplasował się na siódmym miejscu w kategorii 70 kilogramów.

– Wygrałem dwie z trzech walk. W półfinale musiałem uznać wyższość przeciwnika, ale i tak jestem zadowolony z wyniku. Zmagam się obecnie z kontuzją kręgosłupa. Mam zamiar się wylizać i dalej ostro trenować – mówi K. Wróblewski. ©℗

Tekst i fot. BaT

Więcej o zapaśnikach z Wolina w czwartkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 10 marca 2016 r.


Na zdjęciu: od lewej: trener Zbigniew Wróblewski, Krzysztof Wróblewski, Ola Kotlewska, trener Krzysztof Skrzyński i Bartosz Banaszczak w hali treningowej w Wolinie.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie