sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Zapasy. Gadżijew poprosił o badanie próbki B

Zapasy. Gadżijew poprosił o badanie próbki B

Zapasy. Gadżijew poprosił o badanie próbki B
Data publikacji: 2016-05-12 22:58
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-13 09:14
Wywietleń: 633 133359

Zapaśnik Magomedmurad Gadżijew, który stosował meldonium i został pozbawiony pierwszego miejsca w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk 2016 dającego Polsce prawo wystawienia zawodnika w stylu wolnym w wadze 65 kg, poprosił o przeprowadzenie badania próbki B.

Startujący w barwach AKS Białogard Gadżijew podjął czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy. Złożył wniosek o zbadanie próbki B oraz dostarczenie pełnego laboratoryjnego pakietu dokumentów dotyczących obu próbek.

Gadżijewa poddano badaniom w czasie europejskiego turnieju kwalifikacyjnego w stylu wolnym w serbskim Zrenjaninie, w którym wywalczył dla Polski miejsce w olimpijskich zawodach w Rio de Janeiro w kategorii 65 kg.

W finale pokonał Ukraińca Andrija Kwiatkowskiego 4:0, w organizmie którego również stwierdzono obecność meldonium. Olimpijskie paszporty w tej kategorii zyskały dzięki temu Gruzja i Armenia.

- W zaistniałej sytuacji sportowiec nie ma zbyt dużego pola manewru. Zbadanie próbki B prawdopodobnie nie wniesie nic nowego do całej sprawy. Zgodnie z przepisami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zapaśnicza centrala nie zawiesiła zawodnika, unieważniła tylko jego lokatę. Wytyczne stanowią bowiem, że jeśli badanie przeprowadzone zostało na zawodach i jeśli wykazało nawet niewielkie stężenie zabronionego środka, wynik jest unieważniony. Kwestia zawieszenia sportowca jest kwestią odrębną. - powiedział PAP dyrektor biura Komisji ds. Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski.

Od początku 2016 roku meldonium znajduje się na liście środków zabronionych opublikowanej przez Światową Agencję Antydopingową, ponieważ istnieją dowody, że poprawia wydolność. Wcześniej ten specyfik był uznawany za lekarstwo, m.in. w przypadkach niedokrwienia.

Komentarze

Wspomaganie
Sportowcy, odrobina honoru nigdy nikomu nie zaszkodziła. Bierzecie niedozwolone preparaty, to nie dziwcie się, że was łapią. Jak ktoś jest dobry i trenuje, nie potrzebuje wspomagaczy, które są dla słabych ludzi bez talentu, czyż nie?
2016-05-13 07:40:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy