Kolejne polskie miasto rusza z budową nowego stadionu piłkarskiego. Niemal dwukrotnie mniejszy od Szczecina Radom będzie dysponował wkrótce nowym kompleksem sportowym, w którego skład wejdzie hala sportowa o pojemności 5 tys. kibiców wraz z salą treningową (tyle samo, co w Szczecinie) i przylegająca do hali nowa trybuna VIP, od której rozpocznie się budowa nowego stadionu piłkarskiego mogąca pomieścić 3,5 tys. kibiców.
W budżecie miasta na inwestycję przeznaczono 110 mln zł (hala i przylegająca do niej trybuna stadionu piłkarskiego). W ramach projektu wybudowana zostanie równoległa trybuna piłkarska, oświetlenie i zainstalowany zostanie system grzewczy murawy.
W Szczecinie na halę o takiej samej pojemności i przebudowę stadionu, który wzbogaci się tak naprawdę o jedną całkowicie nową trybunę przeznaczono prawie 350 mln zł. W Radomiu oba obiekty są do siebie przyległe, ich inwestycja jest spójna i od siebie zależna. W Szczecinie hala i stadion znajdują się w różnych miejscach.
Z nowej hali w Radomiu korzystać będą głównie występujący w Plus Lidze siatkarze i grający w Tauron Basket Lidze koszykarze, natomiast z nowego stadionu piłkarskiego korzystać będzie drużyna grająca obecnie na poziomie II ligi, ale z poważnymi aspiracjami i szansami na awans do I ligi.
Program funkcjonalno-użytkowy stadionu miejskiego w Radomiu przygotowała ta sama firma, która opracowała projekty między innymi stadionów Cracovii i w Lublinie, uchodzących za jedne z najnowocześniejszych i funkcjonalnych w Polsce.
Pracownia zajmuje się również koncepcją miasteczka dla warszawskiej Legii, gdzie wykorzysta doświadczenie zdobyte przy pracy nad miasteczkiem dla Realu Madryt, które powstało w okolicach Madrytu. Pracownia ma zatem spore doświadczenie w projektowaniu obiektów sportowych.
Zakończenie prac budowlanych związanych z nową halą sportową i dwóch nowych trybun piłkarskich ma nastąpić w roku 2018. Wtedy ruszy dalszy etap prac związanych z dokończeniem inwestycji stadionowej według projektu już wcześniej wykonanego i sfinansowanego.
Jeżeli chodzi o stadion, to już po pierwszym etapie budowy ma być wykonany budynek główny wraz z trybuną główną. Będzie ona kompleksowo zadaszona z liczbą miejsc siedzących nie mniej niż 3,5 tys. W tym etapie ma również powstać trybuna równoległa do trybuny głównej z liczbą miejsc siedzących nie mniej niż 2 tys. W sumie, po realizacji pierwszego etapu prac, na trybunach stadionu będzie mogło zasiąść 5,5 tysiąca kibiców.
Obiekt ma być wyposażony w system sztucznego oświetlenia. Prace mają się rozpocząć w kwietniu, umowa przewiduje, że proces budowlany zakończy się w ciągu 28 miesięcy, czyli najpóźniej w sierpniu 2018 roku. Wtedy mieszkańcy Radomia będą mieć do dyspozycji nową halę sportową i część stadionu piłkarskiego. (par)