Środa, 27 listopada 2024 r. 
REKLAMA

W Dzień Dziennikarza Sportowego wyróżniony śp. Bohdan Tomaszewski z „Kuriera Szczecińskiego"

Data publikacji: 02 lipca 2021 r. 14:26
Ostatnia aktualizacja: 02 lipca 2021 r. 14:26
W Dzień Dziennikarza Sportowego wyróżniony śp. Bohdan Tomaszewski z „Kuriera Szczecińskiego"
Bohdan Tomaszewski kojarzony jest głównie z tenisem, ale jak widać na zdjęciu, interesował się różnymi dyscyplinami sportu... Fot. FACEBOOK  

2 lipca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziennikarza Sportowego, którego tradycja jest stosunkowo krótka, to historia sięga lat 20. ubiegłego stulecia. Właśnie 2 lipca 1924 roku, pół tysiąca dziennikarzy akredytowanych przy igrzyskach VIII olimpiady w Paryżu, w tym Polacy, powołało istniejące do dziś Międzynarodowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS).

Był to szczególny moment, który zjednoczył środowisko dziennikarzy zajmujących się sportem, rywalizacją oraz krzewieniem kultury fizycznej na całym świecie. 2 lipca oficjalnie stał się Dniem Dziennikarza Sportowego w roku 1994 podczas kongresu AIPS w Manchesterze, który w ten sposób postanowił upamiętnić powstanie organizacji. Obecnie AIPS zrzesza 165 narodowych klubów dziennikarzy sportowych i jest jedyną organizacją tego typu; prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Tegoroczne święto dziennikarskiej braci jest połączone z ogłoszeniem plebiscytu Klubu Dziennikarzy Sportowych na najlepszego dziennikarza prasy, radia, telewizji i fotoreportera w 100-leciu ukazywania się „Przeglądu Sportowego” (1921-2021), a uroczystość poprzedzająca piątkowe obchody odbyła się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kapituła plebiscytu KDS działała w składzie: członek honorowy Zygmunt Głuszek (najstarszy dziennikarz sportowy, powstaniec warszawski, odznaczony Krzyżem Walecznych w wieku 16-lat) oraz Wojciech Fortuna (złoty medalista olimpijski i świata w skokach narciarskich w 1972 r. w Sapporo), Daniel Grinberg (profesor historii, znawca sportu i statystyk sportowy), Kajetan Hądzelek (pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, prezes fundacji Komitetu Pierre'a de Coubertina w Polsce), Michał Kleiber (profesor, przewodniczący Polskiego Komitetu  ds. UNESCO), Robert Korzeniowski (czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym), Józef Lipiec (profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej), Adam Małysz (czterokrotny medalista olimpijski w skokach narciarskich), Justyna Kowalczyk-Tekieli (pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich), Zbigniew Porada (emerytowany profesor Politechniki Krakowskiej, statystyk, historyk sportu), Janusz Gerard Pyciak-Peciak (mistrz olimpijski z Montrealu w 1976 r., wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w 5-boju nowoczesnym), Barbara Ślizowska-Konopka (brązowa medalistka w turnieju drużynowym gimnastyczek sportowych w Melbourne w 1956 r.), Ryszard Wryk (historyk, wydawca, współpracownik Polskiego Słownika  Biograficznego) i Krzysztof Zuchora (pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, poeta).

Kapituła Plebiscytu Klubu Dziennikarzy Sportowych postanowiła przyznać tytuł „Najlepszego dziennikarza prasowego" Tadeuszowi Olszańskiemu; „Najlepszego dziennikarza radiowego" - byłemu dziennikarzowi „Kuriera Szczecińskiego", pierwszemu kierownikowi działu sportowego naszej redakcji i tenisowemu pionierowi grodu Gryfa - Bohdanowi Tomaszewskiemu; „Najlepszego dziennikarza telewizyjnego" - Włodzimierzowi Szaranowiczowi; „Najlepszego fotoreportera" - Leszkowi Fidusiewiczowi.

- Ponadto Kapituła Plebiscytu KDS postanowiła przyznać specjalne wyróżnienie doktorowi Bogdanowi Tuszyńskiemu, długoletniemu sprawozdawcy sportowemu Polskiego Radia, prekursorowi łączenia żywego słowa oraz nowatorskiego sposobu przekazywania relacji z imprez sportowych na antenie Polskiego Radia - powiedział Jerzy Jakobsche, dziennikarz redakcji sportowej PAP, wiceprezes Klubu Dziennikarzy Sportowych, honorowy prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Prasy Sportowej AIPS Europe i członek zarządu PKOl. - Bogdan Tuszyński to wybitny prasoznawca i historyk polskiego sportu. Opracowania opierał na ogromnym materiale faktograficznym i źródłowym, ukazując dzieje polskiej prasy sportowej od chwili jej narodzin, co miało miejsce w 1881 roku. Cztery razy zdobył nagrodę  „Złotego Pióra" (wyróżnienie KDS). Dwukrotnie był nagrodzony Złotym Wawrzynem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest autorem 42 książek i jedynym w historii światowego dziennikarstwa sportowego, który położył tak wielkie zasługi w opisywaniu najważniejszych wydarzeń sportowych dokumentując przy tym rolę polskich dziennikarek i dziennikarzy sportowych.

(mij)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tyuu
2021-07-02 23:29:39
redaktor bogdan tuszynski ma tytul doktorski
RPO
2021-07-02 19:32:16
Chyba redaktorowi , nie doktorowi

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA