Podczas czerwcowych mistrzostw Polski tenisistów do lat 14 rozgrywanych w Szczecinie doszło do incydentu z udziałem rodziców jednej z uczestniczek.
Polski Związek Tenisowy po zapoznaniu się ze sprawą ukarał Pawła Rowińskiego, ojca Malwiny Rowińskiej, a zawodniczce wstrzymał dofinansowanie z programu PZT „Tennis Europe Tour” na okres 6 miesięcy.
Do incydentu doszło w ćwierćfinale gry pojedynczej, w którym faworytka i turniejowa „jedynka” Malwina Rowińska rywalizowała z Anastasią Bozovą. Na początku trzeciego seta ojciec Malwiny Rowińskiej po niekorzystnej dla córki decyzji sędziego strefowego publicznie skomentował pracę sędziego, używając słów wulgarnych i obelżywych.
Jednocześnie matka Malwiny Rowińskiej, zwracając się bezpośrednio do Anastasi Bozovej i wskazując na nią palcem, zagroziła, że jeśli raz jeszcze oszuka Malwinę, to więcej w Polsce nie zagra. Następnie ojciec zawodniczki dopingował swoją córkę, krzycząc „Polska”. Świadkami zajścia byli m.in. sędziowie turnieju oraz trener kadry PZT Paweł Motylewski.
Mecz ćwierćfinałowy ostatecznie wygrała Rowińska, która została późnej wicemistrzynią kraju. Incydent z udziałem jej rodziców nie pozostał jednak bez echa. Dział Sportu Polskiego Związku Tenisowego uznał, że zachowanie rodziców Malwiny Rowińskiej to ciężkie wykroczenie regulaminowe, mające cechy dyskryminacji narodowościowej.
„Na podstawie Art. 4 pkt 5 Kodeksu Postępowania, stanowiącego załącznik do Regulaminu Turniejowego PZT, Dział Sportu PZT w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie zachowania rodziców zawodniczki PZT Malwiny Rowińskiej, podczas meczu z Anastasią Bozovą w dniu 14.06.2019 r. w trakcie Mistrzostw Polski do lat 14 w Szczecinie, postanawia uznać zachowanie rodziców Malwiny Rowińskiej za Ciężkie Wykroczenie w rozumieniu Art. 4 pkt. 1. Kodeksu Postępowania i wymierzyć karę finansową w postaci wstrzymania dofinansowania dla zawodniczki Malwiny Rowińskiej w ramach programu PZT «Tennis Europe Tour» na okres 6 miesięcy, począwszy od dnia 15.07.2019 r. oraz karę dodatkową dla rodziców zawodniczki w postaci zakazu przebywania na obiektach sportowych, na których rozgrywane będą turnieje objęte systemem współzawodnictwa sportowego PZT przez okres 6 miesięcy i odmowie przyznania statusu «Official coach»przez okres 6 miesięcy” – napisano w komunikacie Działu Sportu PZT.
W uzasadnieniu kar zwrócono uwagę, że zachowania rodziców zawodniczki skierowane były przez osoby dorosłe bezpośrednio do zawodniczki będącej jeszcze dzieckiem.
„Zachowanie rodziców w sposób jednoznaczny i bezsprzeczny naruszyło Art. 3 pkt 16 Kodeksu Postępowania, tj. przepis mówiący o udzielaniu rad podczas gry i odpowiedzialności zawodnika za osoby towarzyszące. W myśl przepisu trenerzy, opiekunowie, rodzice zawodnika nie powinni na obiekcie, na którym rozgrywany jest turniej używać nieprzyzwoitych wyrazów, wykonywać obraźliwych gestów, obrażać słownie lub czynnie jakiejkolwiek osoby, wyrażać opinii naruszających dobre imię turnieju, znieważać organizatorów i sędziów. W opinii Działu Sportu PZT zachowanie rodziców należy uznać za rażące z uwagi na fakt, że sposób komunikacji niezadowolenia z decyzji sędziego oraz zachowanie w stosunku do przeciwniczki… Polski Związek Tenisowy, jako jeden z sygnatariuszy deklaracji «Nie dla rasizmu w sporcie», uznaje, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji, w duchu olimpijskim, z poszanowaniem zasady fair play. Jakakolwiek forma dyskryminacji w stosunku do kraju lub do osoby ze względu na rasę lub pochodzenie, czy z jakiegokolwiek innego względu jest niemożliwa do pogodzenia z ideami Ruchu Olimpijskiego, tym samym jest nieakceptowalna w każdej formie w rywalizacji sportowej organizowanej przez Polski Związek Tenisowy” – pisze w uzasadnieniu Dział Sportu PZT.
(woj)