Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

Data publikacji: 21 kwietnia 2024 r. 11:54
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024 r. 15:55
Sportowcy pamiętają o polskich bohaterach
Postać Mieczysława Boruty - Spiechowicza pojawiła się na kaskach uczestników rajdu.  Wyścig odbywał się w trudnych warunkach. Rajd Baja Drawsko łączy sport z historią. Fot. Małgorzata Górka  

Uczestnicy rajdu Baja Drawsko na poligonie drawskim uczcili pamięć gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Poświęcili mu finałowy odcinek specjalny. "Szczególnie w tych trudnych, nieprzewidywalnych czasach musimy pamiętać o naszych bohaterach", podkreślał jeden z uczestników rajdu, Krzysztof Hołowczyc.

Rajd odbywał się w piątek i sobotę. Jego uczestnicy mieli do przejechania po bezdrożach poligonu ponad 270 kilometrów na trzech odcinkach specjalnych. Zadanie ukończenia wyścigu utrudniała ekstremalna pogoda: temperatura bliska zeru, deszcz, błoto, kałuże, w których można było „utopić” pojazd, wiatr a nawet śnieg.

- Trudno takie warunki wytrzymać, to absolutnie ekstremalny, ciężki rajd, szczególnie dla nas, motocyklistów  - przyznał zdobywca medalu, motocyklista Bartłomiej Tabin.

Zwyciężył jednak w swojej kategorii pozostawiając w tyle stawkę najlepszych, polskich motocyklistów rajdowych. Tabin wygrał także w finałowym odcinku specjalnym, który dzięki współpracy organizatorów rajdu - fundacji Baja Poland i szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

- Musimy pamiętać o naszych bohaterach - uważa zwycięzca tego odcinka specjalnego w kategorii samochodów terenowych Krzysztof Hołowczyc, który jechał w BMW x3 wraz z Łukaszem Kurzeją. - Czasy są trudne, niepewne, za wschodnią granicą wojna i nie możemy być pewni, co czeka nas w przyszłości. Dlatego tym bardziej powinniśmy eksponować swoje przywiązanie do barw narodowych i naszych bohaterów. My sportowcy jesteśmy z tego dumni.

W kategorii pojazdów typu SSV na odcinku im. gen. Boruty-Spiechowicza tryumfowali Maciej Giemza z Rafałem Martonem a wśród kierowców quadów zwyciężył Adam Krysiak.

Puchary za ten odcinek specjalny wręczył im dyrektor szczecińskiego IPN-u Krzysztof Męciński. Do rywalizacji na poligonie w Drawsku Pomorskim stanęło w sumie kilkadziesiąt załóg i ponad stu zawodników z Polski, Czech, Węgier oraz Litwy.

Mieczysław Boruta-Spiechowicz był działaczem niepodległościowym, oficerem 2. Brygady Legionów Polskich, uczestnikiem bitwy pod Rarańczą. W 1918 r. był jednym z dowódców obrony Lwowa w czasie walk o niepodległość. We wrześniu 1939 r. pełnił funkcję dowódcy Grupy Operacyjnej „Bielsko” (od 3 września GO „Boruta”). Na wniosek gen. Andersa, dowódcy Armii Polskiej w Związku Sowieckim, mianowany dowódcą 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Od marca 1942 r. był dowódcą wojsk ewakuowanych do Iranu.

W 1945 r. wrócił do Polski, a od 1946 r. zamieszkał w Szczecinie - Skolwinie. Przez 20 lat prowadził gospodarstwo rolne. Przez cały ten czas był objęty intensywną inwigilacją ze strony organów bezpieczeństwa PRL. W 1964 r. wyjechał ze Szczecina i zamieszkał w Zakopanem. W okresie powojennym angażował się w niezależny od władz komunistycznych ruch kombatancki. Od lat 70. zaangażowany w opozycję demokratyczną. Otrzymał odznaczenia, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Walecznych (siedmiokrotnie) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Całkowicie nietra
2024-04-21 15:11:45
Problemem jesteś ty sam w sobie , próbuj to leczyć !! A IPN DO LIKWIDACJI , to narzędzie propagandy politycznej
Skuter
2024-04-21 13:07:12
Ile IPN da) im szmalu, bo to nasze pieniądze
Całkowicie nietrafio
2024-04-21 12:30:55
ne słowa Krzysztofa Hołowczyca. Teraz nie jest czas pamięci o bohaterach, tylko walki o wolną Polskę. Postępujące zagrabianie polskiej suwerenności przez Niemców (dla niepoznaki zwanych Unią Europejską), niszczenie kluczowych dziedzin gospodarki będących jeszcze w rękach Polaków (energetyka, surowce), niszczenie spoistości narodu poprzez osiedlanie pod pozorem ochrony przed wojną nieprzyjaznej nacji, zgoda na pakt migracyjny (kolejny najazd), wywłaszczenie energetyczne z domów. To jest problem!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA