piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Patent na finały (ROZMOWA)

Siatkówka. Patent na finały (ROZMOWA)

Siatkówka. Patent na finały (ROZMOWA)
Data publikacji: 2017-04-19 09:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-19 12:46
Wywietleń: 1021 243046

Rozmowa z Jakubem Głuszakiem, trenerem Chemika Police

Siatkarki Chemika Police rozegrają w środę rewanżowy mecz finałowy Orlen Ligi z Budowlanymi (Azoty Arena, godz. 20.30), który wyłoni mistrza Polski. Po zwycięstwie 3:0 w Łodzi do zdobycia złota siatkarkom Chemika wystarczy wygranie przed własną publicznością dwóch setów.

– W ubiegłorocznych play-offach Chemik nie przegrał meczu, a w obecnych nie oddał rywalkom jeszcze seta. Ma pan jakiś patent na najważniejsze spotkania sezonu?

– Trudno to nazwać patentem. Pracujemy nad stroną mentalną i fizyczną.Wypracowaliśmy metodę przygotowań, która się sprawdza i drugi sezon z rzędu to kontynuujemy. Mam nadzieją, że w środę potwierdzi się, że wykonaliśmy dobrą pracę.

– W Łodzi w pierwszym meczu finałowym najskuteczniejsza atakująca ligi Kaja Grobelna zdobyła zaledwie sześć punktów, podczas gdy w półfinale z Impelem miała ich na swoim koncie 49. To pana zespół tak skutecznie wyłączył ją z gry, czy liderka Budowlanych miała w piątek słabszy dzień?

– W pewnym sensie ustawialiśmy naszą taktykę pod kontem gry Kai Grobelnej, podobnie jak w półfinale pod Adelę Helić. Pod nie przygotowaliśmy system blok obrona i przyniosło to oczekiwany efekt.

– Drugą młodość przeżywa Aleksandra Jagieło. Zawodniczka, która za kadencji trenera Giuseppe Cuccariniego była wykorzystywana wyłącznie do celów defensywnych, w pierwszym finałowym zaskoczyła rywalki koncertową grą w ataku. Podobną rolę będzie pełniła także w rewanżu?

– Na każdego przeciwnika przygotowujemy inną taktykę i niespodzianki, którymi staramy się zaskoczyć rywalki. Tak było też w Łodzi, a jednym z elementów była gra w ataku po kontrze, którą świetnie zrealizowaliśmy. Na rewanżowy mecz też przygotowujemy niespodzianki, które mają nam dać przewagę nad rywalkami.

– W środę już po dwóch setach poznamy mistrza Polski, czy potrzebny będzie „złoty” set?

– Nie jestem niestety prorokiem. Na pewno nie kalkulujemy i nie nastawiamy się na dwa sety. Chcemy, tak jak w półfinale z Developres, zagrać dobre spotkanie od początku do końca.

– Po raz pierwszy od czterech lat siatkarki Chemika mogą w środę świętować zdobycie mistrzostwa kraju przed własną publicznością. Ma to dla pana szczególne znaczenie czy tytuł zdobyty w Szczecinie lub innym mieście smakuje tak samo?

– Mistrzostwo Polski zawsze smakuje bardzo dobrze, ale na pewno we własnej hali będzie niepowtarzalna atmosfera. Zapowiada się, że na trybunach będzie komplet widzów i dla nich chcemy zagrać jak najlepsze spotkanie. W ten sposób chcemy podziękować kibicom za wsparcie przez cały sezon, w dobrych i trudnych momentach.

– Nie czekając na rozstrzygnięcia finałowe w Orlen Lidze, selekcjoner Jacek Nawrocki podał szeroki skład kadry. O ile powołania dla Katarzyny Zaroślińskiej, Joanny Wołosz, Malwiny Smarzek i Aleksandry Krzos nie są zaskoczeniem, o tyle nominacja dla Magdaleny Stysiak to już prawdziwa sensacja. Jak zawodniczka, która zaliczyła zaledwie krótki epizod w Orlen Lidze, zyskała uznanie w oczach selekcjonera kadry?

– Trener Jacek Nawrocki zawsze podkreślał, że chce jeździć po kraju i szukać talentów. Stąd obecność w kadrze Magdaleny Stysiak nie jest zaskoczeniem. W swoim roczniku to wyróżniająca się zawodniczka, która nie tylko dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi, ale i mocnym atakiem. Cieszę, że w przerwie między rozgrywkami będzie miała okazję do treningów z najlepszymi siatkarkami w Polsce. Będzie to tylko z korzyścią dla niej i przy okazji dla klubu.

Rozmawiał Wojciech TACZALSKI

Komentarze

Regulamin
Taki regulamin. Za wygranie 2 setów otrzymuje się przynajmniej 1 punkt. Za wygranie 1 seta nic. Dlatego w razie porażki 3:0 lub 3:1 potrzebny będzie złoty set.
2017-04-19 12:37:51
Ex-siatkarz
Czegoś tu nie rozumiem.Dlaczego potrzebne są 2 sety,skoro TAM wygrały do"0"
2017-04-19 09:14:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy