wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Espadon planuje budżet na 5 mln zł

Siatkówka. Espadon planuje budżet na 5 mln zł

Siatkówka. Espadon planuje budżet na 5 mln zł
Data publikacji: 2016-04-12 08:11
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-12 23:29
Wywietleń: 731 127825

WYJĄTKOWE emocje towarzyszyły ćwierćfinałowej rywalizacji siatkarzy Espadonu i Krispolu. Stawką był bowiem nie tylko awans do grona półfinalistów, ale też niemal pewne miejsce w elitarnej Plus Lidze w sezonie 2016/21017.

Rywalizacja rozstrzygnęła się w dwóch tie-brekach, a siatkarze Espadonu zapewnili sobie awans do czołowej „czwórki" rozgrywek po ponad pięciu godzinach spędzonych na parkietach w Wrześni i Szczecinie.

Espadon od dwóch lat występował na zapleczu ekstraklasy. Przedstawiciele klubu cały czas deklarowali, że celem drużyny są występy w Plus Lidze. W Szczecinie, po upadku Morze po zakończeniu sezonu 2002/2003, nie było męskiej ekstraklasy od 13 lat.

- To jest historyczny moment. Jesteśmy w Plus Lidze - komentował na gorąco po wygraniu drugiego meczu z Krispolem Jakub Markiewicz, założyciel i sponsor Espadonu.

Oficjalnie decyzje o poszerzeniu Plus Ligi jeszcze nie zapadły, ale prezes zarządzającej rozgrywkami Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk jeszcze przed meczem Espadonu z Krispolem poinformował, że już od sezonu 2016/17 możliwe jest otwarcie żeńskiej i męskiej ekstraklasy siatkówki oraz powiększenie ich o kolejne dwa zespoły.

- Żeńska Orlen Liga ma zostać powiększona do 14, a męska Plus Liga do 16 drużyn. Oczywiście wszystkie kluby, które będą chciały dołączyć do elity, będą musiały spełnić warunek sportowy, czyli być na miejscach 1-4 w tabeli I ligi, ale i sprostać także warunkom regulaminowym. Tak wyglądają zaawansowane projekty, ale ostateczne decyzje zapadną do końca maja w głosowaniu akcjonariuszy spółki Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej - powiedział Jacek Kasprzyk.

Z męskich drużyn, które wcześniej złożyły aplikacje do gry w półfinałach pozostały już tylko dwa - Espadon i lider po sezonie zasadniczym GKS Katowice. Z marzeniami o Plus Lidze musiał się pożegnać w niedzielę Krispol.

Espadon spełna nie tylko sportowe, ale także pozostałe warunki stawiane drużyną kandydującym do gry w Plus Lidze. Posiada odpowiednia halę (Azoty Arena) i budżet na wymaganym poziomie.

- Nie chcemy być w Plus Lidze chłopcem do bici. Planujemy budżetem rzędu 5 milionów złotych, który pozwoli nam myśleć nawet o czołowej „czwórce".  Na pewno zespół poprowadzi Milan Simojlović, z którego pracy w ostatnich miesiącach jesteśmy bardzo zadowoleni, a drużyna będzie mieszanką rutyny i młodości. Za wcześnie jeszcze, aby mówić o konkretnych nazwiskach, bo wciąż trwa sezon. Przed nami mecze z GKS Katowice i nasi zawodnicy mają szanse potwierdzić, że zasługują na występy w Plus Lidze - zapowiada Jakub Markiewicz.

Rozgrywki Plus Ligi w sezonie 2016/2017 mają wystartować w październiku, ale wciąż dyskutowana jest formuła rozgrywek.

W obecnym sezonie, gdy w męskiej ekstraklasie występuje tylko 14 drużyn po sezonie zasadniczym dwie najlepsze drużyny (ZAKSA Kędzierzyn i Resovia Rzeszów) zagrają od razu o tytuł mistrzowski, a trzeci i czwarta drużyna (Skra Bełchatów i Lotos Trefl Gdańsk) o brąz.

W kolejnym prawdopodobnie play-off toczyć się będzie, podobnie jak w tym roku w żeńskiej Orlen Lidze, od półfinałów. Najważniejszą zmianą regulaminu Plus Ligi może być powrót po pięciu latach do otwarcia ligi i wprowadzenie spadków i awansów.

- Rozważamy wariant, by w sezonie 2016/17 dwie najsłabsze drużyny ekstraklasy automatycznie spadły na zaplecze, a z kolei trzecia grała baraż o utrzymanie. Chciałbym, by taki system wprowadzony został przynajmniej na trzy-cztery lata, a nie na jeden sezon – mówi prezes PLPS Kasprzyk. ©℗ (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Paulina
I kase zgarnia.Espadon firma zajmujaca sie recyklingiem.Wszystkie informacje wyzyskales gdzie przetargi do swojej spolki wziales a pozniej h..czlowieka na bruk wywaliles ty g...smierdzacy.
2016-04-12 23:28:33
Krzysiek
Tak powinno być zawsze, a nie że słaby Będzin czy BBTS grają sobie kilka lat w plus lidze zajmując ostatnie miejsca bez konsekwencji.Drużyny grające niezłą siatkówkę w I lidze nie miały możliwości występów w najwyższej klasie. Awans do wyższej ligi tylko dzięki sportowej walce a nie przy zielonym stoliku.
2016-04-12 17:39:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie