Od 22 do 24 listopada w Szczecinie zmierzy się w pływaniu około 200 sportowców z niepełnosprawnościami z całego świata, w tym tak egzotyczni, jak z Indii czy Iraku. Po raz kolejny odbędą się zawody Winter Polish Open 2019, których organizatorem jest Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin, wspierany przez Polski Komitet Paraolimpijski.
Z okazji mistrzostw, na które dla widzów będzie wstęp wolny, w Restauracji Rydla 52 odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa szczecińskiego Startu Tomasza Kaźmierczaka i wiceprezesa naszego klubu Arkadiusza Skrzypińskiego, Karoliny Hubkiewicz (KSI Start) i Andrzeja Hubkiewicza (LU/NGO).
Winter Polish Open to Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, a impreza organizowana jest co roku na Szczecińskiej Floating Arenie. WPO to prestiżowe zawody przygotowywane w oparciu o obowiązujące przepisy Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (WPS Rules and Regulations).
Impreza ma na celu umożliwienie zawodnikom uzyskania minimów na igrzyska paraolimpijskie oraz popularyzację dyscypliny w środowisku osób niepełnosprawnych. Winter Polish Open wpisały się na stałe w coroczny kalendarz imprez międzynarodowych World Para Swimming.
Ceremonia otwarcia będzie miała miejsce 22 listopada o godz. 15.45. Sobotnie rozgrywki rozpoczną się o godz. 10, a niedzielne o godz. 9. Oprócz samych rozgrywek pływackich organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla widzów. Będą to m.in.: pokaz laserowy (piątek, godz. 19.30), spektakl teatralny, animacje i zabawy dla najmłodszych, występ iluzjonisty, wspólna joga czy pokaz ratownictwa wodnego. Przez cały czas imprezy pod trybunami prowadzone będą zajęcia dla dzieci.
Szczecińska reprezentacja będzie liczyć 12 zawodników, a za naszą główną faworytkę uważana jest mistrzyni świata z Meksyku Paulina Woźniak, która wróciła do sportu po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją.
Jednym z głównych partnerów mistrzostw została Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, której głównym celem statutowym jest promowanie w kraju oraz za granicą produktów, usług oraz gmin. Oficjalnym partnerem została zaś Fundacja The Scars, założona w 2019 roku przez Sully’ego Erna i grupę Godsmack. Zdając sobie sprawę, że kwestie zdrowia psychicznego – w tym depresja – są podstawą tej epidemii, Sully zdecydował się na stworzenie organizacji, której celem jest podniesienie świadomości na temat problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Wraz ze wzrostem liczby samobójstw, zastraszania, uzależnień, nadużyć i wielu innych wyzwań, Fundacja The Scars angażuje się w dostarczanie zasobów i narzędzi do edukacji i wspomagania ludzi na poziomie globalnym, którzy zmagają się z tymi obciążeniami.
– Bez względu na to, jakie są twoje blizny: nadużycie, choroba psychiczna, niepełnosprawność, zastraszanie, uzależnienie, żadna z nich nie jest wadą, ale częścią twojej wyjątkowej historii – podkreśla lider zespołu Godsmack.
Grupa Godsmack użyczyła utwór „When legends Rise” jako podkład muzyczny w materiałach audio-wizualnych szczecińskich zawodów.
(mij)
Fot. R. Pakieser