sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Sport > Pływanie. Prezes mistrzów świata i Europy

Pływanie. Prezes mistrzów świata i Europy

Pływanie. Prezes mistrzów świata i Europy
Data publikacji: 2020-01-11 08:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-11 20:04
Wywietleń: 878 437122

Rozmowa z Bartłomiejem Sochańskim, wieloletnim prezesem Miejskiego Klubu Pływackiego. Po 19 latach pełnienia tej funkcji w ubiegłym roku przekazał klubowe stery w ręce Ryszarda Malca. Uroczyste pożegnanie dotychczasowego prezesa odbyło się podczas grudniowych zawodów Otylia Swim Cup rozgrywanych na Floating Arenie.

– Jak się zaczęła pana przygoda z Miejskim Klubem Pływackim i jak wspomina pan 19 lat spędzonych w klubie?

– To były dla mnie bardzo piękne lata i chyba dla Miejskiego Klubu Pływackiego również. Na początku tego stulecia zlikwidowano sekcję pływacką Stali Stocznia, która od lat odnosiła sukcesy. Koledzy, z którymi kiedyś uprawiałem pływanie, zaproponowali mi, abym został prezesem nowego klubu. Organizacyjnie budowaliśmy MKP od podstaw i chyba udało nam się to całkiem dobrze, czego przykładem może być tablica z replikami medali szczecińskich pływaków wisząca przed wejściem do Floating Areny.

– Sukcesów było sporo, a ostatnie lata była dla szczecińskiego pływania niezwykle udane. Zawodnicy MKP zdobywali medale mistrzostw świata i Europy, a ta ostatnia impreza odbyła się nawet w naszym mieście.

– To były niezwykle udane lata. Trzeba tu wspomnieć o obiekcie Floating Areny. Jej powstanie to dzieło zorganizowanego lobbingu środowisk pływackich. Pływacy stanowią taką wielką rodzinę. Zawodnicy zaczynają treningi w młodym wieku, wspierają ich rodzice i wspólnie z trenerami są sprawcami sukcesów. Tych sukcesów było sporo. Ja najbardziej przeżywałem te australijskie Mateusza Sawrymowicza i Przemysława Stańczyka na mistrzostwach świata, ale również starty Kasi Baranowskiej, Filipa Zaborowskiego, a ostatnio Karola Ostrowskiego. Cieszą nie tylko ich sukcesy, ale także to, że ludzie, którzy w Miejskim Klubie Pływackim uprawiają pływanie, wyrastają na porządnych ludzi. Klub umożliwia łączenie treningów i startów z nauką. Myślę, że przykłady Mateusza Sawrymowicza i Przemysława Stańczyka wymownie pokazują, że po sukcesach sportowych znaleźli miejsce w życiu zawodowym.

– Od kilku lat nie możemy się doczekać zawodników, którzy powtórzyliby sukcesy Sawrymowicza i Stańczyka. To jest bolączką klubu, czy może takie talenty jak Ci dwaj rodzą się raz na kilkadziesiąt lat?

– Na pewno takie talenty na kamieniu się nie rodzą. Mateusz i Przemek trafili na bardzo dobrego trenera Mirosława Drozda, ale byli również bardzo pracowici. Myślę, że te sukcesy dadzą się powtórzyć, bo myśl trenerska jest w Szczecinie dobra. Najważniejsze, żeby chcieć trenować i mieć ten gen mistrza.Natomiast chyba rzeczywiście mamy do czynienia z kryzysem sportu pływackiego nie tylko w Szczecinie, ale także w Polsce. To jest szerszy problem, polegający na tym, że młodzi ludzie wolą siedzieć przed komputerem niż chodzić na basen.

– Jakie wyzwania zostawił pan przed nowym prezesem MKP?

Cieszę się, że funkcja prezesa trafiła w godne ręce. Pan Ryszard Malec jest człowiekiem z dobrym doświadczeniem organizacyjnym. Był przedsiębiorcą, ale przede wszystkim bardzo dobrym pływakiem. Był świetnie zapowiadającym się zawodnikiem i szkoda, że startował w okresie, kiedy polski sport nie miał przebicia na światowych arenach. Życzę nowemu prezesowi wszystkiego najlepszego, ale sam do końca nie żegnam się z klubem. Będę jego sympatykiem i zawsze w klubie mogą liczyć na moją pomoc.

Rozmawiał Wojciech Taczalski

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

jajo
O co chodzi w tym artykule nie za bardzo rozumiem. Ryszard Malec wg informacji Miejskiego Klubu Pływackiego został wybrany 20.02.2019r. a więc niemalże przed rokiem .Pan Sochański pragnie zaistnieć?
2020-01-11 19:57:19
majk
i trzeba było zostać przy prezesowaniu pływakom...
2020-01-11 16:16:13
Obs.ryver
"Ogromny" dorobek tego prezesa. Chwali się sukcesami Pana Sawrymowicza...jak każdy PiSdzielca... Jego dorobek to przeróbka basenu p-poż na sikawkę zwaną "bartłomiejka"...Własciwie to "sukces" jego prezydentowania w Szczecinie....
2020-01-11 15:47:10
Kraul
Jedyny adwokat że Szczecina co popiera reformę Ziobry. Takie samo zero
2020-01-11 14:03:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie