poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Zarobki piłkarzy o 50 procent w dół

Piłka nożna. Zarobki piłkarzy o 50 procent w dół

Piłka nożna. Zarobki piłkarzy o 50 procent w dół
Data publikacji: 2020-03-27 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-29 23:53
Wywietleń: 805 449206

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA, na wniosek wszystkich klubów, podjęła uchwałę o zasadach ograniczania wynagrodzenia zawodników w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w kraju spowodowanymi przez pandemię wirusa SARS-CoV-2.

Wskutek wprowadzonych w Polsce ograniczeń kluby nie mogą prowadzić zorganizowanych treningów i rozgrywać meczów. W rezultacie, świadczenie usług profesjonalnych przez zawodników na rzecz klubów w dotychczasowym kształcie zostało znacząco ograniczone, a kluby nie osiągają zaplanowanych przychodów.

Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek.

Uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy reguluje, że kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT.

Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w Federacji w tym zakresie, obejmujących także zasady wyłączające możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń dokonanych na bazie uchwalonych zasad.

Ta pomoc ze strony Związku jest obecnie traktowana przez kluby jako priorytetowa, gdyż zapewnia wsparcie w bieżącym sezonie i daje szanse na przetrwanie tego trudnego okresu. (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

taktak
wystarczy w przypadku nie pracowania wypłacać minimalną i pogonić do domu na kwarantannę.
2020-03-29 22:48:55
Phi ...
Ludzie za chwilę nie będą mieli co do gara włożyć, a ci się rozwodzą nad "nędznym losem piłkarza" w nędznej lidze polskiej, bo ekstraklasą tego nazwać nie można ... phi, phi ...
2020-03-29 11:36:40
@@@
Niewolnictwo w ekstraklasie. ...... Piłkarze powinni wynająć renomowaną kancelarię prawną w Warszawie.... Czytaj wcześniejsze wypowiedzi, naprawdę warto.!! @Bezprawie prezesów. .....Obywatelu, powiem więcej. Jak jakiś piłkarz pójdzie ze swoją sprawą do sądu , to niewykluczone że wygra, ale będzie to jego ostatni kontrakt życia. Nikt, żaden klub już onego nie zatrudni nawet za darmo.....
2020-03-29 11:26:18
Niewolnictwo w ekstraklasie.
Czy wyobrażacie sobie normalną firmę w Polsce , spółkę akcyjną , która obniża wynagrodzenie pracowników o 50 procent i zabrania odejścia pracowników pomimo , że złamała warunki umowy. Toż to niewolnictwo w 21 wieku. A tak zrobili prezesi klubów razem z PZPN. Sytuacja jest trudna i można zaproponować obniżenie pensji , ale jednocześnie piłkarz ma prawo nie akceptować obniżki i odejść z klubu. Piłkarze powinni wynająć renomowaną kancelarię prawną w Warszawie.
2020-03-28 16:25:38
Z netu
Oto jedynie drobna cześć wypowiedzi na pewnym piłkarskim portalu.....Wiele klubów z najniższych lig bazujących w 90% z.dotacji z gmin na dzień dzisiejszy ma je wstrzymane. Czy ktoś pomyślał o tychże klubach? Odpowiedź była natychmiastowa ....Dlaczego znaczna część piłkarzy na poziomie 4 ligi jest na utrzymaniu władz lokalnych? Władze lokalne mają obowiązek wspierać jedynie sport dzieci, młodzieży max juniorów ! ......Chyba nadchodzi nieuchronny czas rozliczeń w sporcie !
2020-03-28 09:35:14
Bogaci nadal będą bogaci.
W kryzysach zawsze najbardziej poszkodowani są ci biedniejsi. Prezesi byli bogaci i nadal będą. Prezesi tną pensje piłkarzy , ale nie chcą pozwolić im odejść , aby póżniej zarobić na nich kolejne miliony euro i kupić sobie kolejny jacht lub śmigłowiec. Do kolegi poniżej : piłka nożna żyje z miliardów euro od stacji telewizyjnych i kontraktów reklamowych też wartych miliardy euro.
2020-03-27 20:35:30
az
jeżeli prezesi-milionerzy chcą zejść z kosztów to powinni pozwolić piłkarzom rozwiązanie kontraktów i odejście z klubu , z niewolnika nie ma zawodnika
2020-03-27 19:20:21
@Bezprawie prezesów
Bezprawie prezesów. Jak prezes Pogoni zarobił wielka kasę dzięki transferom to nie podzielił się z piłkarzami , bo podobno kontrakt to rzecz święta. Jak przerwano rozgrywki to już prezesi mogą bezprawnie obniżać kontrakty o połowę. Piłkarze powinni mieć prawo rozwiązywać kontrakty z winy klubu. Brak takiej możliwości to bezprawie cwaniaków - prezesów. Zaczną się sprawy sądowe w Polsce i Europie. ------Oto wypowiedź osoby do której nie dociera to co się dzieje na świecie, w całej gospodarce, w całym sporcie, w całej piłce nożnej. Obywatelu, powiem więcej. Jak jakiś piłkarz pójdzie ze swoją sprawą do sądu , to niewykluczone że wygra, ale będzie to jego ostatni kontrakt życia. Nikt, żaden klub już onego nie zatrudni nawet za darmo! ps. piłka nożna , cały sport żyje z datków dotacji i jałmużny ! Taka jest prawda.
2020-03-27 18:02:57
Bezprawie prezesów.
Jak prezes Pogoni zarobił wielka kasę dzięki transferom to nie podzielił się z piłkarzami , bo podobno kontrakt to rzecz święta. Jak przerwano rozgrywki to już prezesi mogą bezprawnie obniżać kontrakty o połowę. Piłkarze powinni mieć prawo rozwiązywać kontrakty z winy klubu. Brak takiej możliwości to bezprawie cwaniaków - prezesów. Zaczną się sprawy sądowe w Polsce i Europie.
2020-03-27 17:00:04
Prezesi klubów oraz Arka , ŁKS i Kielce wygrali z koronawirusem.
Najwięksi wygrani to : Arka Gdynia , ŁKS Łódż i Korona Kielce. Normalnie powinni spaść z ekstraklasy. Ale ich wielki lobbing w PZPN i klubach zrobił swoje i pozwoli im grać nadal w ekstraklasie w przyszłym sezonie. W ekstraklasie zostanie 16 drużyn i awansują dwie czyli będzie 18 drużyn. W kryzysach i wojnach są nie tylko przegrani biznesmeni. Wielu z nich wygrywa. Obniżka wynagrodzeń powoduje , że piłkarze powinni mieć teraz możliwość zrywania kontraktów. Jeżeli wejdzie uchwała zakazująca rozwiązywania kontraktów przez piłkarzy to będzie złamanie prawa przez prezesów klubów.
2020-03-27 16:30:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Reni Charkiewicz

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie