Jeszcze do końca roku kalendarzowego ma powstać nad dwoma trybunami modernizowanego stadionu piłkarskiego w Szczecinie efektowne zadaszenie. Do końca drugiego kwartału przyszłego roku dwie nowe trybuny mają być oddane do użytku. Sezon 2020/21 rozpocznie się zatem na obiekcie mogącym pomieścić około 12 tysięcy kibiców.
Jesienna aura sprzyja realizowanym pracom na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera. To obecnie jeden wielki plac budowy i roboty toczą się w wielu jego miejscach. Wkrótce wykonawca przystąpi do pierwszych prac związanych z montażem konstrukcji zadaszenia trybun. To jest obecnie priorytet.
Najbardziej widoczne prace toczą się przy nowych trybunach. W minionych dniach na trybunie zachodniej oraz na łuku wykonywane było palowanie. Wykonawca montował także belki audytoryjne oraz same audytoria. Dzięki temu trybuna zachodnia nabiera docelowego kształtu. Podobnie jak trybuna południowa od kilku tygodni.
W kolejnych dniach prace przy trybunach będą kontynuowane. Na trybunie południowej planowane jest rozpoczęcie montażu pawilonów. Wykonawca zajmie się ponadto premontażem konstrukcji stalowej zadaszenia trybun. To jest zawsze bardzo skomplikowana procedura, ale nie na tyle, żeby miały powstać jakieś problemy.
Konstrukcja zadaszenia składać się będzie z 29 dźwigarów dachowych. Każdy dźwigar ma ponad 42 m długości i ponad 4 m wysokości. Dźwigary montowane będą w tandemach ważących ok. 29 ton. Zanim jednak zostaną zamontowane nad trybunami, przez najbliższe dni odbywać się będzie ich montaż na ziemi.
8 miesięcy prac
Pierwsze prace związane ze stadionem i zagospodarowaniem terenu rozpoczęły się wiosną tego roku i datowane są na pierwszy kwartał. Zakończenie inwestycji jako całości przewidziano na pierwszy kwartał 2022 roku. Oznacza to, że prawdopodobnie od sezonu 2022/23 drużyna Pogoni grać już będzie na nowym, mogącym pomieścić ponad 21 tysięcy widzów stadionie.
W drugim kwartale obecnego roku rozpoczęła się budowa boisk treningowych numer 3 i 4, które gotowe do użytkowania powinny być jeszcze z końcem obecnego roku kalendarzowego, czyli za około miesiąc. Oznacza to, że od nowego roku Pogoń dysponować ma dwoma nowymi boiskami treningowymi.
Przy boiskach numer 3 i 4 zakończono wstępne prace ziemne, aktualnie realizowane są prace przy fundamentach boisk. Od rundy wiosennej grupy młodzieżowe w Pogoni będą funkcjonować w zupełnie nowej rzeczywistości. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się według harmonogramu przebudowa boisk numer 5 i 6, a zakończenie tych prac planuje się na drugi kwartał przyszłego roku.
Również w drugim kwartale obecnego roku rozpoczęła się budowa budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Zakończenie prac planowano w pierwszym kwartale następnego roku. Oznacza to, że od sezonu 2020/21 Pogoń dysponować będzie nowoczesnym budynkiem CSDiM oraz czterema nowymi boiskami treningowymi.
Budynek gotowy w I kwartale
Prace przy budynku są mocno zaawansowane. W poprzednim miesiącu odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na powstającym budynku. Nastąpiło to w uroczystych okolicznościach, przy licznych przemówieniach, w atmosferze sukcesu. Dobre tempo prac oznacza, że budowa CSDiM zbliża się wielkimi krokami do finału.
Nowo powstający budynek jest już w stanie surowym otwartym, rozpoczęły się w nim prace wykończeniowe. W budynku znajdować się będą szatnie, pomieszczenia medyczne, konferencyjne, sale odpraw. Będą też pomieszczenia dla rodziców oczekujących na swoje dzieci biorące udział w zajęciach piłkarskich.
Pogoń z początkiem lipca podpisała z Miastem Szczecin nieco zmodyfikowaną umowę na dzierżawę obiektu zgodnie z wymogami Podręcznika licencyjnego dla klubów ekstraklasy. Umowa podpisana została na okres próbny 3 miesięcy, natomiast w ostatnim czasie została przedłużona na okres do połowy przyszłego roku.
Zgodnie z poczynionymi ustaleniami, priorytetem dla klubu jest utrzymanie płyty głównej, płyty bocznej i trybun w części otwartej dla kibiców w należytym stanie. Środki finansowe przeznaczane wcześniej na utrzymanie stadionu trafiają na konto klubu zamiast na konto MOSiR. Roczne utrzymanie obiektu to wydatek nieco ponad 2,5 mln złotych. Miesięcznie jest to ponad 200 tys. złotych.
W ramach zmodyfikowanej umowy między Pogonią a gminą Szczecin klub zdecydował się wymienić murawę na płycie głównej. Za niespełna rok dojdzie do ponownej wymiany murawy w ramach budowy stadionu, bowiem boisko zostanie przesunięte. Jak informowała oficjalna strona internetowa klubu, koszty wymiany murawy wyniosły 1 mln złotych, 90 procent tych kosztów miała ponieść Pogoń, a umowa z firmą wymieniającą murawę ma charakter barterowy.
Dodatkowe 5 mln złotych dla klubu
Dodatkowo miasto Szczecin zdecydowało się na wydanie 5 mln złotych nie bezpośrednio na budowę stadionu i Centrum Szkoleniowego, ale na wyposażenie nowych boisk użytkowanych przez klub. Miasto zatem buduje z własnych środków bardzo drogi obiekt za kwotę 364 mln złotych, będzie przeznaczać dla klubu identyczną kwotę na utrzymanie obiektu, jak czyniło to w przypadku MOSiR, wspomaga klub roczną dotacją powyżej 4 mln złotych i do tego zdecydowało się pokryć koszty związane z wyposażeniem nowych boisk w kwocie 5 mln złotych.
W tym czasie klub rozpoczął modernizację obiektu piłkarskiego w Kołbaskowie i wkrótce zamierza wziąć udział w przetargu na wykup pobliskich terenów, na których ma powstać kolejny ośrodek treningowy dla pierwszej drużyny, zespołu rezerw i najstarszej drużyny juniorów.
Kwota 5 mln złotych miała być przeznaczona na wyposażenie boisk, czyli na zakup bramek, piłkochwytów, zaopatrzenie się w specjalne kosiarki, rozsiewacze nawozów, wózki do malowania linii czy specjalistyczny sprzęt do pielęgnacji nawierzchni hybrydowej, bo w takie wyposażone będą boiska treningowe umiejscowione na koronie stadionu. To nie oznacza wzrostu kosztów za sam stadion. To są dodatkowe, dość spore koszty związane jednak bezpośrednio ze stadionem i klubem.
W minionym tygodniu Urząd Miasta Płocka wybrał wykonawcę do budowy nowego większego i bardziej nowoczesnego stadionu im. Kazimierza Górskiego, z którego korzysta tamtejszy klub piłkarski Wisła Płock. Koszt inwestycji, którą w ciągu trzech lat ma zrealizować skierniewicka spółka Mirbud, to ponad 166 mln zł, czyli o 200 mln złotych mniej niż zdecydowano się wydać w Szczecinie na obiekt bardziej rozbudowany.
Stadion w Płocku będzie mógł pomieścić 15 tysięcy kibiców, o 6 tysięcy mniej, niż stadion szczeciński. Wszystkie cztery trybuny wybudowane zostaną od nowa, powstaną pod nimi miejsca komercyjne. W przypadku szczecińskiego obiektu tylko dwie trybuny wybudowane zostaną od nowa. ©℗
Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser