Niespełna 17-letni reprezentant Polski juniorów młodszych Bartłomiej Eizenchart został nowym piłkarzem Pogoni Szczecin. Na razie jest tylko wypożyczony z SMS Łódź na pół roku, ale po tym okresie ma podpisać profesjonalną umowę. Pogoń walczyła o tego piłkarza od roku.
To kolejny utalentowany piłkarz, który w ostatnich latach wzmocnił szczeciński klub w wieku już całkiem dla młodego piłkarza dojrzałym, będący podstawowym reprezentantem Polski, mający szansę w krótkim czasie powalczyć o miejsce w pierwszej drużynie. Reprezentacyjny skrzydłowy na razie grywać będzie w meczach Centralnej Ligi Juniorów z rywalami często o dwa lata starszymi.
Pozyskanie Eizencharta oznacza, że z Pogoni do reprezentacji Polski czterech kategorii wiekowych w rocznikach: 2000, 2001, 2002 i 2003 powołanych zostało w okresie zimowym aż 15 młodych piłkarzy. To rekordowo duża grupa utalentowanej młodzieży, nigdy jeszcze tak wielu młodych piłkarzy nie zdominowało tak bardzo młodzieżowych reprezentacyjnych zespołów.
15 powołań oznacza, że Pogoń w tym względzie dogoniła Lecha Poznań, oba kluby mają taką samą liczbę reprezentantów, są w tej kwestii w naszym kraju dominatorami, a jeszcze niedawno Lech wydawał się nie do dogonienia. Praca szkoleniowa w Pogoni pokazuje wymierne efekty, choć prawdziwe korzyści będą wtedy, gdy ci piłkarze trafiać będą seryjnie do pierwszej drużyny.
Dominacja Pogoni i Lecha
Pogoń i Lech z 15 powołaniami do czterech młodzieżowych reprezentacji wyprzedzają kolejne w zestawieniu kluby: Legię Warszawa i Zagłębie Lubin z zaledwie siedmioma reprezentantami, czyli mają ich o ponad połowę mniej od Pogoni. Legia ma zdecydowanie większy budżet na szkolenie, natomiast Zagłębie nieporównywalnie lepszą bazę, efekty są jednak nieporównywalne na korzyść Pogoni.
Eizenchart wpisuje się w ogólną strategię klubu pozyskiwania pojedynczych piłkarzy już z określoną w kraju marką, mających ugruntowaną pozycję w reprezentacji Polski w swojej kategorii wiekowej, w wieku 16 lub 17 lat. Wcześniej na podobnych zasadach trafiło do Pogoni kilku innych zawodników.
Latem 2013 roku Pogoń pozyskała 16-letniego wówczas Michała Walskiego, który jeszcze w rundzie jesiennej roku 2013 zadebiutował w ekstraklasie. Piłkarz przez trzy lata był graczem pierwszej drużyny, rozegrał w tym czasie w ekstraklasie 17 spotkań, wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów, brązowy medal mistrzostw Polski juniorów, był etatowym reprezentantem w kadrze juniorów, ale po skończeniu wieku juniora odszedł do Ruchu Chorzów. Piłkarz nie miał przekonania, że Pogoń jest dobrym dla niego miejscem na kontynuowanie kariery.
Listkowski i Wojtkowski
Pół roku po pozyskaniu Walskiego Pogoń wzmocniła się kolejnymi 16-letnimi piłkarzami ze zdecydowanie większym piłkarskim potencjałem. Marcin Listkowski i Kamil Wojtkowski to byli zawodnicy, którzy w reprezentacji rocznika 1998 przez cały okres juniora stanowili największą siłę w tej drużynie, byli absolutnie najbardziej wartościowymi zawodnikami tej reprezentacji.
Wojtkowski został sprzedany do RB Lipsk, po czym wrócił do polskiej ekstraklasy, ale już nie do Pogoni, która ponownie się o niego starała, ale do Wisły Kraków. Listkowski jest obecnie w pierwszej drużynie, ma już na koncie blisko 60 rozegranych spotkań w ekstraklasie, wciąż bez gola, ale z dobrymi rokowaniami na przyszłość.
W roku 2016 Pogoń pozyskała z Warty Poznań reprezentacyjnego lewego obrońcę, niespełna 16-letniego Mateusza Maćkowiaka, którego po roku wytransferowała do RB Lipsk. W tym samym czasie przekonała do przeprowadzki do Szczecina kolejnego lewego reprezentacyjnego obrońcę, ale z rocznika 2000 Marcela Stefaniaka, który od 16. roku życia występuje w III-ligowej drużynie rezerw, po pół roku zadebiutował w sparingowym meczu pierwszej drużyny, a w wieku 17 lat uczestniczył z pierwszym zespołem w przygotowaniach do sezonu.
Rok temu z Warty Poznań przyszedł kolejny kadrowicz z rocznika 2001, bramkarz Jędrzej Grobelny, w tym samym czasie Pogoń pozyskała o rok starszego Sebastiana Walukiewicza, którego od razu wcieliła do pierwszej drużyny. Zawodnik mimo bardzo młodego wieku uczestniczył już w dwóch okresach przygotowawczych z pierwszym zespołem, klub wiąże z nim ogromne nadzieje.
Ośmiu juniorów w cztery lata
Eizenchart jest zatem ósmym reprezentacyjnym juniorem, który trafił do Pogoni w ciągu czterech ostatnich lat, co wcale nie musi oznaczać, że będzie mu łatwiej przebić się do pierwszej drużyny, niż jego rówieśnikom grającym już w klubie od kilku sezonów, ale dziś będących niejako w cieniu bardziej znanych kolegów.
Trzy lata temu Pogoń pozyskała 17-letniego Jakuba Piotrowskiego, który nie był reprezentacyjnym juniorem, ale bardzo szybko przekonał do siebie trenerów pierwszej drużyny, a dziś jest jej najważniejszym ogniwem, reprezentantem kadry młodzieżowej, w której nie ma Walskiego, Listkowskiego czy Wojtkowskiego. Jest też jednym z kandydatów na powołanie nawet do pierwszej reprezentacji kraju.
Pozyskanie utalentowanego juniora z reprezentacyjnym doświadczeniem jest jedynie pozyskaniem reprezentacyjnego potencjału i wiele czynników może zdecydować, czy kariera przebiegać będzie planowo i zgodnie z oczekiwaniami. Szansa na to jest jednak spora.
Młodzi piłkarze w wieku 16 lub 17 lat coraz częściej decydują się na wybór klubów, które oferują największe możliwości i szanse szybkiego debiutu w ekstraklasie, choć nikt oczywiście tego zagwarantować nie może. Zagwarantować jednak można udział w treningach z pierwszym zespołem, udział w zgrupowaniach, serii gier towarzyskich.
Tego wszystkiego w bardzo krótkim czasie doświadczyli tacy piłkarze, jak: Walski, Wojtkowski, Listkowski, Stefaniak czy Walukiewicz. Później już tylko od nich zależy jak swoją szansę wykorzystają. ©℗
Wojciech PARADA
Reprezentacyjne powołania z klubów ekstraklasy:
15 – POGOŃ Szczecin, Lech Poznań
7 – Legia Warszawa, Zagłębie Lubin
3 – Jagiellonia Białystok
2 – Arka Gdynia, Wisła Kraków
1 – Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Cracovia, Korona Kielce
0 – Termalica Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz, Wisła Płock, Piast Gliwice
Kadrowicze z Pogoni:
Rocznik 2000: Sebastian Walukiewicz, Marcel Stefaniak, Maciej Żurawski, Adrian Benedyczak
Rocznik 2001: Jędrzej Grobelny, Bartłomiej Eizenchart
Rocznik 2002: Hubert Idasiak, Jakub Iskra, Krystian Rybicki, Marcel Wędrychowski
Rocznik 2003: Mateusz Łęgowski, Filip Balcewicz, Kacper Kozłowski, Nikodem Sujecki, Hubert Turski