wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. W pogoni za rekordami

Piłka nożna. W pogoni za rekordami

Piłka nożna. W pogoni za rekordami
Data publikacji: 2016-02-02 08:34
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-02 08:48
Wywietleń: 1616 115527

Wszystko wskazuje na to, że Takafumi Akahoshi zostanie wiosną samodzielnym liderem pod względem występów w ekstraklasie i na jej zapleczu w gronie obcokrajowców, którzy grali w Pogoni.

Obecnie Japończyk jest już liderem, ale ex equo z Edim Andradiną, który plasuje się na pierwszym miejscu wśród najskuteczniejszych strzelców. Co ciekawe, wśród 10 piłkarzy z największą liczbą meczów i wśró sześciu najlepszych strzelców nie ma ani jednego Europejczyka.

NAJWIĘCEJ MECZÓW

1. Edi Andradina          Brazylia   134 (103+31)   2005-2013

    Takafumi Akahoshi   Japonia   134 (93+41)     2011-?

3. Julcimar                   Brazylia   104 (78+26)     2003-2007

4. Takuya Murayama    Japonia     78 (78+0)       2013-2015

5. Hernani                    Brazylia     72 (60+12)     2012-2015

6. Siergiej Nikitin         Kirgistan   66 (66+0)       1993-1995

7. Sergio Batata           Brazylia     65 (35+30)     2001-2006

8. Donald Djousse        Kamerun   57 (27+30)     2011-2013

9. Ferdinand Chi Fon    Kamerun   55 (55+0)       1999-2002

10. Emil Noll                DR Konga  47 (21+26)     2011-2013

Jeżeli Akahoshi rozegra wiosną wszystkie mecze, to przekroczy granicę 150 ligowych meczów w barwach Pogoni. Pobić taki rekord będzie niezwykle trudno. Spośród wszystkich obcokrajowców obecnie jest tylko jeden piłkarz, który ma na swoim koncie powyżej 100 występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. To wspomniany już Edi Andradina. Wiosną powinien do niego dołączyć Akahoshi, a może go nawet prześcignie. 

Spośród 10 cudzoziemców z największą liczbą występów w Pogoni tylko dwóch debiutowało w XX wieku. W Polsce dopiero po przemianach ustrojowych dochodziło do transferów piłkarzy zagranicznych. W latach 90 ubiegłego wieku dokonywano ich sporadycznie, a pierwszym, który na trwałe wpisał się w kroniki szczecińskiego klubu był Siergiej Nikitin.

Nikitin bez liczb

W Pogoni grał przez 2,5 sezonów i był przeważnie podstawowym graczem. Imponował szybkością i dobrą techniką. Brakowało mu jednak liczb. W 66 meczach zdobył zaledwie 3 gole. Niemal przez 10 lat to on był w Pogoni rekordzistą pod względem występów w Pogoni w gronie obcokrajowców.

NAJWIĘCEJ GOLI

1. Edi Andradina           37 (26+11)

2. Takafumi Akahoshi   18 (12+6)

3. Donald Djousse        13 (3+10)

4. Sergio Batata            12 (2+10)

5. Claudio Milar             11 (11+0)

6. Takuya Murayama       9 (9+0)

Drugim obcokrajowcem, który trafił do Pogoni jeszcze w poprzednim wieku i rozegrał później przynajmniej 50 ligowych meczów był Ferdinand Chi Fon. Kameruńczyk w gronie obcokrajowców w Pogoni jest postacią szczególną, bowiem nie grał na zapleczu ekstraklasy, ale występował za to w zreformowanej II lidze, czyli w trzeciej klasie rozgrywkowej.

W sumie zagrał w 75 meczach ligowych (55 w ekstraklasie), ale łącznie zdobył zaledwie 7 goli (5 w ekstraklasie i 2 w II lidze), co jak dla piłkarza ofensywnego nie jest dobrą wizytówką.

Dwóch kapitanów

W połowie poprzedniej dekady obcokrajowcem z największą liczbą występów w barwach Pogoni został Julcimar. Był wiodącą postacią portowców przez cztery sezony. Julcimar był pierwszym obcokrajowcem w drużynie Pogoni, który został kapitanem zespołu.

Inna sprawa, że w połowie poprzedniej dekady było to o wiele łatwiejsze, bowiem Brazylijczycy stanowili w szczecińskiej drużynie zdecydowaną większość. Później był już tylko jeden obcokrajowiec, który zakładał kapitańską opaskę - Edi Andradina.

                                                  JEDENASTKA OBCOKRAJOWCÓW

                                                                PESKOVIC

                                                                (Słowacja)

   HERNANI                            JULCIMAR                       BATATA                      NOLL

   (Brazylia)                           (Brazylia)                       (Brazylia)                  (DR Konga)

   CHI FON                            MURAYAMA                     AKAHOSHI                 NIKITIN

  (Kamerun)                          (Japonia)                        (Japonia)                 (Kirgistan)

                                            ANDRADINA                       MILAR

                                             (Brazylia)                        (Urugwaj)

Wśród najczęściej grających w Pogoni obcokrajowców zdarzali się tacy, którzy do Pogoni trafiali po kilka razy. Andradina, Akahoshi, Batata, Chi Fon wyjeżdżali z Pogoni do innych klubów, ale do Szczecina zawsze wracali. Mało tego, Andradina po zakończeniu kariery został pracownikiem klubu, a Chi Fon na tyle związał się z naszym regionem, że został trenerem we Flocie Świnoujście.

Obcokrajowcy, którzy dla Pogoni rozegrali najwięcej spotkań byli przeważnie najbardziej wartościowymi piłkarzami, ale na pewno nie za wszystkimi kibice tęsknią. Takimi graczami są na pewno: Hernani i Donald Djousse.

Ten drugi jest nawet jednym z najskuteczniejszych cudzoziemców, jacy kiedykolwiek trafili do Pogoni. Swój bramkowy dorobek zbudował głównie występami na zapleczu ekstraklasy, gdzie spisywał się całkiem dobrze. Kompletnie jednak zawodził w meczach ekstraklasy.

Już bez Murayamy

Wysforowanie się Akahoshiego na samodzielnego lidera pod względem największej liczby spotkań w barwach Pogoni w ekstraklasie i I lidze spośród cudzoziemców, to jedyna zmiana w czołowej dziesiątce, jakiej należy się spodziewać po rundzie wiosennej. Od tego sezonu nie ma już w zespole Takuyi Murayamy, który też zapisał się w historię najbardziej znanych obcokrajowców w Pogoni.

Większe zmiany nie nastąpią też w klasyfikacji najlepszych strzelców. Edi Andradina ma obecnie ponad dwa razy więcej zdobytych goli, niż drugi w klasyfikacji Akahoshi. Japończyk ma duże szanse, by wiosną przekroczyć granicę 20 bramek. Ta sztuka udała się dotąd tylko 25 piłkarzom w historii klubu. Japończyk byłby drugim po Andradinie w tym gronie obcokrajowcem.

W historii Pogoni jest tylko pięciu cudzoziemców, którzy zdobywali powyżej 10 bramek w ekstraklasie i na jej zapleczu i zaledwie trzech, którzy robili to tylko w meczach ekstraklasy. Prócz Andradiny i Akahoshiego udało się to Claudio Milarowi - legendarnemu Urugwajczykowi, który 6 lat temu zginął tragicznie w wypadku drogowym. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy