sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. W oczekiwaniu na przetarg

Piłka nożna. W oczekiwaniu na przetarg

Piłka nożna. W oczekiwaniu na przetarg
Data publikacji: 2018-01-17 18:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-18 14:13
Wywietleń: 1585 310075

Trzy miesiące minęły od powołania na stanowisko prezesa Spółki Inwestycje Miejskie Stadion Zdzisława Zygmunta. Spółka ma odpowiadać za gruntowną modernizację stadionu, terenów przylegających i ośrodka piłkarskiego, na który udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie 
27 mln zł.

Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, prezes do tej pory zapoznawał się ze szczegółami inwestycji, przejął zadanie od Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji, odbył liczne spotkania z zespołem branżystów, którzy jako konsultanci z ramienia MOSRiR współpracowali z architektem nad projektem (w poszczególnych branżach – architektonicznej, budowlanej, sanitarnej etc.) i wreszcie przejął do analizy dokumentację od architekta, nad którą trwają obecnie prace.

Zadanie zostało rozszerzone o Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Za projekt odpowiada klub Pogoń Szczecin. Spółka oczekuje na dokumentację dotyczącą tej części inwestycji. Gdy wszystkie dokumenty będą skompletowane, możliwe będzie ogłoszenie przetargu.

Bez konkretnych terminów

W Urzędzie Miasta nikt nie chce podać konkretnych terminów. Nie jest jednak tajemnicą, że Pogoń w nowy sezon wejdzie już na pewno jako gospodarz modernizowanego obiektu. Mecze ligowe przez cały czas trwania inwestycji odbywać się będą na szczecińskim stadionie, który przynajmniej przez trzy lata przypominać będzie jeden wielki plac budowy. Komfort oglądania spotkań jeszcze bardziej spadnie, ale będzie to tylko okres przejściowy.

Przetarg prawdopodobnie odbędzie się w połowie roku i jeżeli nie nastąpią nieoczekiwane okoliczności, to budowa rozpocznie się wczesną jesienią. Tuż przed wyborami samorządowymi. Tak zapewniał prezydent Piotr Krzystek, ale ostateczny termin nie jest jeszcze oficjalnie znany. Zakończenie prac przewidziane jest na rok 2021.

Stadionowa inwestycja ma kosztować około 240 mln zł. Środki zostały już zabezpieczone w budżecie gminy, na obecny rok przewidziano na ten cel kwotę 24 mln zł. Modernizacja samego stadionu ma wynieść nie więcej jak 200 mln zł, do tego jednak dochodzi koszt przebudowy sześciu boisk treningowych, budowa Centrum Szkoleniowego, układ drogowy i cała infrastruktura przylegająca do stadionu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki nastąpi zwrot wydatków w kwocie 27 mln zł.

Stadion na 22 368 miejsc

Stadion Miejski będzie składać się z czterech trybun o łącznej pojemności 22 368 miejsc. Obecnie trybuny mogą pomieścić około 18 tysięcy fanów, ale stadion jest przestarzały, trybuny nie mają zadaszenia, są nazbyt oddalone od płyty boiska.

Dwie trybuny wybudowane zostaną całkowicie od nowa, dwie pozostałe zostaną dopasowane do ostatecznego kształtu obiektu. Zakładając, że 5 procent pojemności stadionu musi być przeznaczonych dla kibiców drużyny gości i trzeba będzie wydzielić strefy buforowe, to maksymalna objętość stadionu przy meczach z udziałem kibiców drużyny przeciwnej będzie wynosiła około 20 800 kibiców.

Średnia frekwencja na meczach w rundzie jesiennej wynosiła 5672 kibiców, a zdarzyło się, że na jednym meczu obecnych było zaledwie 1611 kibiców, co jest absolutnym, bardzo niechlubnym rekordem, trudnym do pobicia.

Znacząco zwiększy się komfort oglądania meczów, ponieważ trybuna zachodnia zostanie wypłaszczona i będzie znajdować się znacznie bliżej murawy. Obecnie kibiców siedzących na łuku od placu gry (w najdalszym punkcie) dzieli 40,5 m. Na nowym Stadionie Miejskim ta odległość zmaleje do 16,2 m.

14 lóż biznesowych

Analogicznie będzie w przypadku nowej trybuny – wschodniej. Na niej oprócz standardowych sektorów znajdzie się również dwupoziomowy przeszklony pawilon, który ma być wykorzystany m.in. na potrzeby studia telewizyjnego i Muzeum Pogoni Szczecin. Tam znajdować się będzie też sala konferencyjna, a także pomieszczenia gospodarcze służące do przechowywania sprzętu potrzebnego do obsługi meczów. Stadion wyposażony będzie w 14 lóż biznesowych na 12 miejsc.

Pod koniec 2013 roku rozstrzygnięto konkurs na przebudowę stadionu. Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Wybudowana miała być jedna trybuna, a całość miała być zadaszona. Po roku podjęto decyzję, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało lawinowy wzrost kosztów z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów.

Z powodu ogromnego sprzeciwu kibiców, silnego nacisku Pogoni i mediów, w 2015 samorząd ugiął się i zaplanowano przysunięcie zachodniego łuku do murawy, by zamiast 40 m widzów dzieliło ok. 16-18 m. W 2016 roku, po kolejnej kampanii przeciwko planowanemu kształtowi stadionu, samorząd zgodził się „doprojektować” czwartą trybunę, wskutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów i jednocześnie znacząco wzrósł koszt inwestycji. ©℗ 

Wojciech PARADA

Komentarze

Doradca Prezydenta maczał w tym paluchy
Przypomnę, że wg pierwszych zapowiedzi Prezydenta Polska miała na nowym stadionie w Szczecinie rozegrać ostatni mecz w ramach przygotowań do ME 2012. Potem Prezydent skłócił się z właścicielami Pogoni i o stadionie nawet nie chciał myśleć. W tym błędnym przekonaniu przez lata utwierdzał go tak zwany doradca Pan Siwecki, dla którego stadion to był zbytek. Nie wiem czy ten człowiek wciąż jeszcze pobiera grubą kasę z UM? Fuchę wyłapał na lata przednią choć to nieudacznik wyjątkowy.
2018-01-18 13:59:34
Samorząd?
Przecież to Prezydent Krzystek tak bał sie zmian!
2018-01-18 04:35:38
nit
Szkoda, że wybory nie odbywają się wiosną.
2018-01-17 19:15:04
Za wolno.
Coś to wszystko za bardzo się przeciąga.
2018-01-17 19:11:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”