poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Stadionowe opóźnienie

Piłka nożna. Stadionowe opóźnienie

Piłka nożna. Stadionowe opóźnienie
Data publikacji: 2017-11-20 15:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-22 15:37
Wywietleń: 2987 301980

– Planujemy, że projekt wykonawczy gotowy będzie w drugiej połowie 2017 roku, a budowa rozpocznie się na przełomie 2017 i 2018 roku – powiedział na początku września ubiegłego roku Wojciech Olbryś, Przewodniczący Zespołu ds. realizacji inwestycji przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie.

Od tamtej pory nie doczekaliśmy się projektu wykonawczego, tym samym nie poznaliśmy przybliżonych kosztów budowy obiektu, którego finansowanie niemal w całości pokryje miasto. Tym bardziej nie ma najmniejszych szans, by w najbliższym czasie ruszyła budowa.

Od tamtej pory dowiedzieliśmy się jedynie, że powstała spółka stadionowa, rozpisano konkurs na prezesa spółki, powołano go, drużyna zdążyła z liczącej się siły w naszym kraju obniżyć swój poziom do ostatniej ekipy w ekstraklasie.

W lipcu ubiegłego roku projektant Janusz Pachowski złożył w Urzędzie Miasta w Szczecinie gotową koncepcję architektoniczną uwzględniającą ustalenia zawarte pomiędzy władzami miasta z przedstawicielami Pogoni Szczecin i kibicami. Zgodnie z tymi założeniami nowy Stadion Miejski ma się składać się z czterech trybun o łącznej pojemności
22 368 miejsc.

Trójstronne porozumienie

We wrześniu ubiegłego roku publicznie poinformowano, że zespół roboczy zakończył prace nad koncepcją architektoniczną stadionu piłkarskiego w Szczecinie. Zrealizowane zostały niemal wszystkie postulaty klubu i kibiców w stosunku do pierwotnej wersji koncepcji. Nie było już wtedy żadnych przeszkód, by miasto wcieliło w życie program realizacji inwestycji.

Następnie Prezydent Piotr Krzystek, prezes Pogoni Jarosław Mroczek i projektant Janusz Pachowski podpisali w siedzibie Urzędu Miasta trójstronną umowę dotyczącą procedury uzupełniającej w zakresie budowy stadionu z czterema trybunami.

To było rok temu, w listopadzie 2016 roku. Ponownie usłyszeliśmy, że projekt wykonawczy gotowy będzie w połowie roku 2017. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2017 roku. Grudzień za pasem i wiadomo, że w tym roku nic w tym względzie już się nie wydarzy.

W listopadzie ubiegłego roku poinformowano, że w przypadku tak dużych inwestycji czas budowy nie może być dłuższy, niż 36 miesięcy. Wtedy oznaczało to, że nowy stadion miał powstać pod koniec 2020 roku. Dziś można już założyć, że zakończenie inwestycji nastąpi przynajmniej o rok później.

– Celem klubu jest regularna gra w europejskich pucharach. Chcemy się zakwalifikować jeszcze zanim powstanie nowy stadion, ale prawdziwą satysfakcją będzie gra na wykończonym już obiekcie – stwierdził wtedy prezes Jarosław Mroczek nie przypuszczając nawet, że za rok budowana przez niego drużyna zajmować będzie ostatnie miejsce w tabeli.

Wizyta Bońka

Na dziś zatem sytuacja wygląda w ten sposób, że prezes Mroczek nie radzi sobie z budową klasowej drużyny, lub chociaż utrzymującej średni poziom z kilku ostatnich sezonów, natomiast prezydent Krzystek budowy nowego stadionu jeszcze nie rozpoczął i nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Jeszcze dwa lata temu prezydent Piotr Krzystek nawet nie chciał słyszeć o stadionie z czterema trybunami. Cztery lata temu podjął decyzję o gruntownej modernizacji, która nie zakładała budowy czwartej trybuny.

Wszystko się zmieniło po wizycie w Szczecinie prezesa PZPN Zbigniewa Bońka w marcu 2016 roku. To było 20 miesięcy temu. Prezes PZPN został skutecznym mediatorem pomiędzy Piotrem Krzystkiem, a Jarosławem Mroczkiem. Obie strony doszły do porozumienia bardzo szybko – już miesiąc później, stadion w wyniku porozumienia ma mieć cztery trybuny, za projekt czwartej miał zapłacić klub, ale uczynił to przy dużym wsparciu swoich kibiców.

Przewidziano ćwierć miliarda

Stadion ma być ósmym co do wielkości obiektem piłkarskim w Polsce. Będzie mogło zasiąść na nim ponad 22 tysiące kibiców. Początkowo jego koszt szacowano na 180 mln zł. Projektant Janusz Pachowski twierdził, że cena nie powinna ulec zmianie. W budżecie miasta na trzy najbliższe lata zapisano kwotę blisko ćwierć miliarda złotych na stadionową inwestycję.

Decyzja odnośnie budowy nowego stadionu w obecnym kształcie zapadła ponad 1,5 roku temu, jest to decyzja satysfakcjonująca wszystkie strony – również kibiców, którzy nie zgadzali się na budowę stadionu z trzema trybunami. Wciąż czekamy na projekt wykonawczy i przetarg budowlany. Dopiero pół roku po tym można się spodziewać wbicia pierwszej łopaty. ©℗

Wojciech PARADA

Stadionowe kalendarium

Jesień 2006 – kandydat na prezydenta Piotr Krzystek ogłasza w kampanii wyborczej, że Szczecin, jako pierwsze w Polsce miasto wybuduje w Dąbiu nowy stadion piłkarski klasy Elite o pojemności 33 tys. kibiców. Stanie się to w latach 2006-2010.

Lato 2007 – prezydent Piotr Krzystek namawia do współpracy Grzegorza Smolnego i Artura Kałużnego. Obiecuje pomoc finansową miasta w odbudowie klubu i budowę nowego stadionu. Pogoń w ciągu pięciu lat ma awansować do ekstraklasy, a miasto w ciągu pięciu lat wybuduje nowy stadion piłkarski.

Wiosna 2010 – prezydent Piotr Krzystek oficjalnie informuje o przystąpieniu do programu PPP, czyli budowy nowego stadionu piłkarskiego w oparciu o biznes prywatny na terenie Dąbia. Potem z pomysłu wycofuje się, nie informując o tym opinii publicznej.

Jesień 2010 – prezydent Piotr Krzystek w swoim programie wyborczym na nową kadencję nie uwzględnił budowy nowego stadionu piłkarskiego w kadencji 2010-2014, informując jednocześnie, że budowa rozpocznie się w nowej kadencji 2014-2018

Jesień 2012 – prezydent Piotr Krzystek oznajmił, że w latach 2014-2018 nie będzie budowany nowy stadion, natomiast poinformował, że będzie modernizacja starego. Na ten cel miasto chce przeznaczyć 21 mln zł.

Jesień 2013 – prezydent Piotr Krzystek ogłosił wyniki konkursu na modernizację obiektu przy ul. Twardowskiego. Koszt modernizacji miał wynieść 54 mln zł. Modernizacja miała obejmować budowę nowej jednej trybuny i zadaszenie dwóch pozostałych.

Jesień 2014 – projekt modernizacji stadionu przy ul. Twardowskiego zakładał koszt inwestycji na poziomie 100 mln zł, choć wcześniej prezydent wycofał się z planów budowy nowego stadionu ze względu na brak środków.

Jesień 2015 – projekt koncepcyjny stadionu uwzględnił wypłaszczenie trybuny za jedną z bramek, koszt inwestycji wzrósł do 148 mln zł. Konflikt prezydenta Krzystka z prezesem Pogoni Jarosławem Mroczkiem i kibicami narasta.

Wiosna 2016 – wizyta w Szczecinie Zbigniewa Bońka, który stał się mediatorem pomiędzy zwaśnionymi stronami. Dzięki prezesowi PZPN doszło do rozmów Piotra Krzystka i Jarosława Mroczka. Obie strony od tamtej pory współpracują wzorowo.

Jesień 2016 – podpisano umowę na budowę stadionu z czterema trybunami. Projekt modernizacji stadionu zakłada koszt inwestycji na poziomie 180 mln zł, choć wcześniej prezydent upierał się przy zupełnie innej wersji.

Komentarze

Jan
Właśnie obawiam się, że tu chodzi o wywołanie takiego poczucia jakie zaprezentował ";-(". A zwłaszcza w świetle szacunkowych wyliczeń "Dynia". Dodajcie do tego problemy z dotacją SST i nie podejmowaniem kwestii budżetu na ostatniej sesji i ... ale niech będzie, że mam zbyt wybujałą fantazję. Wszystko wszystkim - dzięki za dyskusję, bo temat pewnie za chwilę "spadnie".
2017-11-22 15:02:41
;-(
Niech oni może spadną już lepiej do tej I ligi albo i nawet II. Niech Mroczek sprzeda udziały i może się doczekamy wreszcie profesjonalizmu. Może i trzeba będzie czekać 20 lat ale przynajmniej będzie zdrowy klub, pozyskujący poważnych sponsorów (nie na garnuszku miasta i spółki skarbu państwa), zatrudniający profesjonalistów (nie Stolar., Pesko. etc.), szkolący porządnych młodych zawodników a nie przepłacanych pajacyków latających po "klubach tanca" i zajmujących się tylko nowymi tatuażami i fryzurami
2017-11-22 10:34:17
Dynia
Co do budżetu na stadion. To ostatecznie zamknie się pewnie coś w kwocie 350-400 mln. Uczy tego doświadczenie z przebudowy innych stadionów w Polsce ( Poznań, Wisła Kraków, stadion Śląski )O wiele lepiej ( i taniej ) było by zbudować całkiem nowy stadion w innym miejscu ( np. tereny przy Południowej a ziemię po stadionie sprzedać developerom. Ale cóż począć, rządzi zasada " im ten Miś droższy..."
2017-11-22 08:39:38
Jan
@Piotr:"więc nadal są to barwy miasta, do których zawsze nawiązywały stroje Pogoni". To prawda, Herb, Flaga miasta pozostała taka jaka była. O ich historii nie wypowiem się, bo nie wiem skąd właśnie taka kolorystyka. Pytanie pozostaje więc takie: czy miasto pozostanie przy barwach "marki", czy cała idea (a co za tym idzie wydane pieniądze) znów pójdą w błoto i wróci do kolorystycznego nieładu. Odnośnie klubu sportowego, to sama nazwa, ale co ciekawe, również barwy, są kontynuacją (złośliwy powie, że ukradzine po nieboszczce) Pogoni Lwów. Ale odbiegam od tematu...
2017-11-22 07:39:52
Piotr Wójcicki
@Jan "Trzeci błąd - kolory miejskie czerwono-niebieskie (bo nie bordowo-granatowe) obowiązywały do 2008 czyli do FG. Od 10 lat kolory miejskie są inne (że tak złośliwie dodam: czy się to komu podoba, czy nie), zatem Piotr napisał jak było, a nie jak jest." I tak, i nie. Owszem, od dobrych paru lat Szczecin promuje się przy pomocy kolorów "FG". O ile mi jednak wiadomo, to nie zmienił się ani herb, ani flaga miasta: mamy w nich kolor czerwony i granatowy, więc nadal są to barwy miasta, do których zawsze nawiązywały stroje Pogoni oraz - co zrozumiałe - kolorystyka stadionu. Pogoń to zawsze byli "granatowo-bordowi", tak jak Ruch to od dziesiątków lat "Niebiescy". Arena Szczecin to inna sprawa - obiekt służy kilku drużynom, a nie jednej, jest wykorzystywany do organizowania różnego rodzaju imprez, targów, koncertów, więc zrozumiałe jest, że zastosowano w nim akurat to zestawienie kolorów, które jest od jakiegoś czasu wykorzystywane do budowania marki miasta.
2017-11-21 21:36:53
@ kazek
Wypada tylko dodać, że w artykule powyżej dyskusji nie pada kwota na stadion jaki przewiduje szczeciński budżet - najnowsza przewidywana (bo przecież nie ostateczna) kwota to 245 000 000 zł.
2017-11-21 14:53:20
kazek
Stadion miejski (gra na nim Pogoń) jest stary i zniszczony. Przykładem innych miast powinniśmy mieć nowocześniejszy obiekt. Wątpliwości budzą forma organizacyjna budowy oraz kwoty, które rosą z miesiąca na miesiąc. Na początku (o ile dobrze pamiętam) pisano o 48 milionach za modernizację. Już wtedy forumowicze pisali, że lepiej dołożyć i zbudować mniejszy i tańszy w eksploatacji całkowicie nowy obiekt. Odpowiedź magistratu była jedna nie stać nas na więcej. Teraz wydamy na modernizacje więcej niż Jagiellonia na całkowicie nowy stadion - gdzie tu logika i gospodarność. Nie wspominam, że po fali uniesień w Białymstoku teraz frekwencja znacznie spadła i widać, że stadion jest za duży.
2017-11-21 14:42:23
Jan
do Dynia. Piszesz tak: "No tak ale zapomniałem, że na stadionie same bydło, patologia, faszyści itp." I to pierwszy błąd - gdybym Cię za takiego uważał, nie podejmowałbym dyskusji widząc jej bezsens. Dalej: "Zaprzeczysz, ze Ruch który szoruje dno 2 ligi nie jest wizytówką i marką Chorzowa." Dla kibica piłki nożnej - zgoda, dla nie-kibica (np. dla mnie) już nie. Marką Chorzowa dla mnie jest planetarium, park z kolejką linową, wesołe miasteczko, ex 100-tysięcznik. Ale również np. Konstal (ten od tramwajów). To tak na szybko. Trzeci błąd - kolory miejskie czerwono-niebieskie (bo nie bordowo-granatowe) obowiązywały do 2008 czyli do FG. Od 10 lat kolory miejskie są inne (że tak złośliwie dodam: czy się to komu podoba, czy nie), zatem Piotr napisał jak było, a nie jak jest. Dalej piszesz raz tak: "Stadion nie jest dla wszystkich, jest dla tych którzy chcą z niego korzystać", a wcześniej tak: "i to dla nas ten stadion, obywateli tego miasta.". I tutaj musisz się na cos zdecydować - co sprowadza się do prostej alternatywy: stadion miejski (ze wszystkimi konsekwencjami) lub stadion Pogoni (ze wszystkimi konsekwencjami).
2017-11-21 14:16:47
wygra w cuglach
"Ale masa kretynow i tak go wybierze za rok". Zgoda, ale czy mają inny wybór? Wśród kretynów oligofrenik jest królem.
2017-11-21 13:25:33
Dynia
Do JAN Obecna pozycja w tabeli nie neguje i nie zaprzecza faktowi, że Pogoń jest marką i wizytówką miasta. Zaprzeczysz, ze Ruch który szoruje dno 2 ligi nie jest wizytówką i marką Chorzowa. O krzesełkach nie komentuje "Piotr Wójcicki" napisał całą prawdę. Stadion nie jest dla wszystkich, jest dla tych którzy chcą z niego korzystać. Skoro nie korzystam z filharmonii mam negować jej budowę, skoro nie korzystam z tramwajów to mam negować ich sens.No tak ale zapomniałem, że na stadionie same bydło, patologia, faszyści itp. Czasami siedząc na 7 sektorze rozglądam się dookoła i nie widzę nikogo kogo można by przyporządkować do tych określeń, sami zwykli ludzie. Nie zaprzeczam oczywistości, że odsetek patologii na stadionie jest większy niż w filharmonii ale nie wrzucajcie wszystkich do jednego wora.
2017-11-21 13:23:44
Jan
Do Piotra. Nawet nie prezydent to wymyslił lecz zaaprobował. Czy barwy mają, czy nie mają wiele wspólnego z tradycją miasta - nie wnikam, lecz na dziś są obowiązujące i na trwałe wpisane w wizję miasta, vide krzesełka w hali na Szafera.
2017-11-21 13:09:54
Piotr Wójcicki
@Jan Krzesełka (mocno już nadgryzione zębem czasu) są w barwach Pogoni i... barwach miasta jednocześnie. Biały, zielony i niebieski (Floating Garden) to kolory, które wymyślił sobie prezydent Krzystek - nie mające wiele wspólnego z tradycją i historią miasta.
2017-11-21 12:40:43
do Do@@Dynia i reszty
Był. Wiele lat temu.
2017-11-21 12:32:25
Do@@Dynia i reszty
Szczecin jest jednym z ładniejszych miast w Polsce i ci wszyscy narzekacze niech zwiedzą trochę Polskę to się przekonają.
2017-11-21 11:22:45
Jan
do Dynia: Ja dziekuję za taką (choć adekwatną) markę naszego miasta, jak szorująca po dnie, jeśli już nie zatopiona Pogoń. Obawiam się również, że takie postrzeganie Pogoni nie za bardzo będzie się podobało obecnym sponsorom, bo przecież żaden biznes nie chce być kojarzony z upadkiem. Wreszcie po trzecie - jeśli ma to być stadion miejski, jak sam piszesz dla wszystkich mieszkańców tego miasta, to jakim prawem krzesełka na trybunach mają barwy Pogoni, a nie barwy miejskie (biały, seledynowy, błękitny i granatowy)?
2017-11-21 11:05:47
@ Dynia
Nie zadawaj pytań, tylko pomyśl. Skoro w wymienionych przez Ciebie miastach powstały stadiony, a w Szczecinie nie, to odpowiedź jest prosta - Tak, Szczecin jest gorszym miastem. Koniec kropka.
2017-11-21 10:42:22
erg
Przeca do kopania piłki wystarczy kawałek pastwiska...
2017-11-21 09:51:12
Dynia
Do @ABC Czy Szczecin jest gorszym miastem od Lublina, Bielsko-Białej, Tych, Łodzi, Mielca. Wszystkie te miasta mają nowoczesne stadiony a drużyny w niższych ligach ( Łódź i Lublin to 4 poziom rozgrywek !! ). Stadionu nie buduję na teraz, tylko dla obecnych kopaczy. Piłkarze, trenerzy się zmieniają, ligi się zmieniają, tylko kibice trwają i to dla nas ten stadion, obywateli tego miasta. Czy się komuś to podoba czy nie Pogoń to jedna z najważniejszych wizytówek tego miasta, marka nierozerwalnie związana z Grodem Gryfa
2017-11-21 08:59:49
Viola
Kolejne miliony w łapki hochsztaplerów.
2017-11-20 21:43:54
@Abc
Bo art. jest o opóźnieniach na stadionie, a nie piłkarzach. Nimi już się nikt nie zajmuje. Pytanie do społeczności miasta jest takie: czy jest sens budowy stadionu dla I ligowca. A nie ma gwarancji, że ta I liga będzie do utrzymania w następnym sezonie, czy za dwa.
2017-11-20 20:24:27
Abc
A dlaczego nie informujecie o tym, że piłkarze nabierają formy w klubach go-go? Dlaczego uparcie milczycie?
2017-11-20 19:25:25
Peter
Jak bardzo sa naiwni szczecinianie wierzący Krzystkowi od 12 lat w to samo.Zbiorowa hipnoza. Przecież jemu nie chodzi o wybudowanie tylko o "budowanie" stadionu. Miliony juz na to poszły i pójdą dalej. Ale masa kretynow i tak go wybierze za rok.
2017-11-20 18:18:23
okiem kibica
Zapewne na przeszkodzie stanęło coś innego,ważnego o czym nie wiemy bo jest to tajne przez poufne.Krzystek lub Spółka pana Mroczka mogą raczkiem się wycofać-szukają pretekstu.U nas wieki całe trwa każda poważna inwestycja-urzędnicy zabierają się do niej jak nieboszczyk do pogrzebu.O terminie zakończenia nawet nie ma co spekulować-bo teraz się okazuje,że nawet nie jest znany termin rozpoczęcia.Same pasma porażek-począwszy od Spółki,po Klub a skończywszy na Urzędzie Miasta.
2017-11-20 17:20:11
Jan
Jakie to szczecińskie. Wielka napinka na początku jakie szczeciniaki to debeściaki, a gdy życie mówi "sprawdzam", to się dopiero okazuje czego to warte. I stadion i miejskie inwestycje i miasto i...
2017-11-20 17:08:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy