sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. W Mini Mundialu najlepsze Gryfino i Moryń

Piłka nożna. W Mini Mundialu najlepsze Gryfino i Moryń

Piłka nożna. W Mini Mundialu najlepsze Gryfino i Moryń
Data publikacji: 2018-06-18 17:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 17:19
Wywietleń: 1178 334050

Najstarszy i największy turniej zachodniopomorskich szkół za nami. W finale Mini Mundialu na stadionie Pogoni Szczecin triumfowały dzieci z Czarnogóry reprezentujące SP w Gryfinie oraz w grupie starszej Panama ze szkoły w Moryniu. Szczególnie drugi finał był emocjonujący. Panama pokonała USA z SP w Żabnicy zaledwie 1:0. Drugie miejsce w kategorii klas III-IV zajęła Japonia z SP w Kaliszu Pomorskim. Tegoroczna edycja Mini Mundialu była rekordowa. Zagrało 12 gmin, 118 zespołów, prawie 1500 dzieci.

- Było trochę nieprzespanych nocy, ale opłaciło się - mówi Grzegorz Matlak, były piłkarz Pogoni, organizator turnieju. - Uśmiech dzieci jest tego wart.

Poziom finału był wysoki. Dość powiedzieć, że dwie bramki padły po efektownych przewrotkach. 

- Takie turnieje są bardzo pożyteczne. Wielu zawodników pochodzi z mniejszych gmin. Dzięki temu widzą, że poprzez sport można coś osiągnąć - mówi Jerzy Trędowicz z urzędu gminy w Dobrej, gdzie Mini Mundial zaczął się 9 lat temu.

Organizatorzy podkreślają, że zależy im nie tylko na promocji sportu i piłki nożnej, ale i na kształtowaniu pozytywnych zachowań. Mini Mundial od lat współpracuje z zachodniopomorską policją, która prowadzi akcję „Kibic na medal”. Dzieci uczą się również czym jest fair-play, szacunek do rywala i kibiców. 

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, przed każdymi eliminacjami w gminie oraz finałem w Szczecinie wspólnie śpiewano hymn narodowy.

- Chcemy również promować patriotyzm, szacunek do barw narodowych - podkreśla Grzegorz Matlak. Eliminacje tak się jednak ułożyły, że to finału nie awansowała żadna z drużyn, które grały w barwach Polski. 

Najliczniej na finał przybyli rodzice z Morynia ze specjalnymi koszulkami z napisem „Najlepsi kibice to my rodzice”.

- Zawsze wspieramy nasze dzieci. Jestem już drugi raz. Turniej jest świetnie zorganizowany - opowiada Beata Suchodoła, mama z Morynia.

Współorganizatorem Mini Mundialu był po raz pierwszy Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Po dekoracji na stadionie zwycięzcy z Morynia i Gryfina zostali zaproszeni na szczecińską Łasztownię, gdzie dostali specjalne upominki od ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka i dyrekcji portu.

Dwie zwycięskie drużyny otrzymały również bilety na jesienne mecze polskiej kadry w Lidze Narodów.

- Cały czas myślimy o rozwoju turnieju. Chcielibyśmy zorganizować podobne rozgrywki dla starszych dzieci, z klas VII-VIII, ten projekt jest już zaawansowany, ale nie chcę na razie zdradzać szczegółów - odpowiada Grzegorz Matlak, pytany o przyszłość Mini Mundialu. - Na razie dziękuję wszystkim, który pomogli nam w organizacji, bo to coraz większe przedsięwzięcie i powoli szykujemy się do dziesięciolecia Mini Mundialu w 2019 roku.

(TCh)

Na zdjęciu: Podczas finałów Mini Mundialu nie brakowało efektownych akcji.
Fot. Tomasz CHACIŃSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie