Piątek, 15 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Piłka nożna. W 8 miesięcy podrożało o 150 milionów

Data publikacji: 02 października 2018 r. 22:14
Ostatnia aktualizacja: 04 października 2018 r. 10:38
Piłka nożna. W 8 miesięcy podrożało o 150 milionów
 

388 mln złotych za zmodernizowanie starego stadionu wraz z budową Centrum Szkoleniowym w Szczecinie oferuje firma Doraco z Trójmiasta. To o 150 milionów złotych więcej, niż planowano jeszcze osiem miesięcy temu.

Ta sama firma wcześniej zmodernizowała między innymi stadion w Poznaniu. Kosztował 750 mln złotych. Zdecydowanie więcej niż zakładano. Nie jest to obiekt, z którego mieszkańcy Poznania są dumni. Trybuny są niesymetryczne, obiekt jest mało funkcjonalny, nie ma przestrzeni komercyjnych, inwestycja okazała się porażką i trzeba z tym teraz żyć. Przez wiele lat.

417 mln złotych wraz z gwarancjami dotrzymania terminów zaoferowała firma Mosty z Łodzi, która w szybkim tempie wybudowała stadion Widzewa za 138 mln złotych. Obiekt w Łodzi może pomieścić 18 tys. kibiców, jest na miarę potrzeb kibiców, mieszkańców i w rozsądnej cenie.

Takich obiektów, lub bardzo podobnych w Polsce powstało w ostatnim czasie całkiem sporo, kilka innych jest w trakcie przygotowań. Nigdzie nie planuje się wydatków powyżej 150 mln złotych. Wszędzie jest zagrożenie cenowych poślizgów, ale nie takich, żeby wyszło 400 mln złotych, jak to ma miejsce w Szczecinie.

400 mln nie do przyjęcia

W piątek dokonano otwarcia trzech kopert z ofertami i wychodzi z tego, że inwestycja jest źle przygotowana pod względem gospodarności, opłacalności, ogólnie przyjętego rachunku ekonomicznego. Miasta nie stać na wydanie 400 mln złotych na budowę stadionu wraz z Centrum Szkoleniowym, nie ma nawet potrzeby wydawania takich pieniędzy.

To dokładnie tyle, ile wydano w Turynie na budowę nowego stadionu o pojemności 40 tys. miejsc na potrzeby ubiegłorocznego finalisty piłkarskiej Ligi Mistrzów Juventusu, w którego barwach gra najbardziej rozpoznawalny piłkarz na świecie Christiano Ronaldo.

W Polsce coraz mniej jest dużych miast bez nowoczesnych stadionów, Szczecin jest jednym z nich i wygląda na to, że nowego obiektu szybko się nie doczeka. Raczej trudno sobie wyobrazić, żeby miasto zdecydowało się wydać 400 mln na stadion wraz z treningowym zapleczem. Powtórzony przetarg niewiele zmieni.

6 listopada ma nastąpić otwarcie kopert na budowę nowego stadionu w Płocku. Na obiekt o pojemności 15 tys. kibiców przeznaczono wstępnie 100 mln złotych. Władze miasta zdają sobie sprawę, że koszt może się nieco zwiększyć, ale nie na tyle, żeby całkowicie storpedowała finanse miasta.

Dwa stadiony w Łodzi tańsze od jednego w Szczecinie 

Po wyborach ma nastąpić otwarcie kopert na wybudowanie trzech trybun do przyległej, wybudowanej już jednej na stadionie ŁKS w Łodzi. Koszt budowy trzech trybun ma wynieść 98 mln złotych. Pierwsza trybuna kosztowała 90 mln złotych. Oznacza to zatem, że nowy stadion w Łodzi na 20 tysięcy kibiców wyniesie nie więcej niż  200 mln złotych.

Wcześniej władze Łodzi wybudowały stadion na potrzeby Widzewa za 138 mln złotych. Koszt dwóch stadionów to niecałe 340 mln złotych, czyli zdecydowanie mniej niż wybudowanie jednego obiektu w Szczecinie. Mniej o jakieś 50 mln złotych. Za tyle wybudowano stadion o pojemności 15 tysięcy kibiców w Kielcach.

Władze Warszawy wydały zgodę na budowę nowego stadionu na potrzeby II-ligowej Polonii Warszawa. Koszt stadionu o pojemności 15 tys. kibiców to 158 mln złotych. W przyszłym roku planuje się rozpoczęcie budowy stadionu w Chorzowie. Obiekt na 12 tys. kibiców z możliwością powiększenia trybun do 16 tys. fanów ma kosztować 113 mln złotych.

Również władze Częstochowy zadbały o rozsądny plan unowocześnienia stadionowej infrastruktury. Lider tabeli w I lidze ma wkrótce grać na obiekcie mogącym pomieścić 6,5 tys. kibiców z możliwością dobudowania trybun na 8,5 tys. fanów za kwotę 37 mln złotych, z czego 20 mln ma pochodzić z dofinansowania.

Przez rok podrożało o 200 mln złotych

Żadne miasto w Polsce nie porywa się na wielkie, megalomańskie projekty, tym bardziej mocno przepłacone, realizowane na ryzykownym terenie. Istnieje oczywiście ryzyko, czy zakładany koszt uda się utrzymać, ale nie może on tak znacząco odbiegać od planowanych wydatków.

Ten sam stadion w Szczecinie jeszcze 8 miesięcy temu wyceniano na 240 mln złotych i biorąc pod uwagę budowę Centrum Szkoleniowego (w sumie około 40 mln złotych), to był koszt jak najbardziej do przyjęcia. Tym bardziej, że udało się uzyskać dofinansowanie na budowę Centrum Szkoleniowego w kwocie 30 mln złotych.

Dziś mamy do czynienia z kosztem wyższym przynajmniej o 150 mln złotych. Za taką kwotę buduje się nowoczesne stadiony, jak wspomniany wcześniej w Łodzi (Widzew), a także w Tychach, Lublinie, Lubinie czy Krakowie (Cracovia).

Gigantyczny wzrost kosztów nastąpił między innymi poprzez wiele naniesionych poprawek, w tym podziemnego parkingu na 155 samochodów. To miał być oszczędny projekt, a okazał się megalomańską, nieodpowiedzialną wizją.

W Polsce powstały już obiekty na kilkanaście tysięcy miejsc za kwoty przystępne i okazuje się, że budowanie stadionów powyżej 20 tysięcy widzów jest coraz mniej zasadne. W obecnym sezonie tylko na jednym stadionie mecze średnio ogląda powyżej 15 tys. kibiców. Tak jest na stadionie Legii w Warszawie.

Stadiony o dwa, trzy, cztery razy za duże

Na dużych stadionach w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Zabrzu zajętość stadionu jest dwa, trzy albo nawet cztery razy mniejsza od maksymalnej pojemności obiektu. Tylko stadiony w wymienionych miastach potrafią zgromadzić średnią widzów powyżej 10 tys. kibiców na jedno spotkanie, a grają tam w przeważającej większości czołowe drużyny w kraju.

Najbardziej ekonomicznie uzasadnioną inwestycją jest stadion Widzewa w Łodzi, który powstał dla 18 tys. kibiców kosztem 138 mln złotych. W Polsce powstały jednak obiekty poniżej 100 mln złotych. Obiekt w Bielsku na 15 tys. kibiców kosztował 92 mln złotych, obiekt w Gdyni nawet 78 mln, a stadion w Gliwicach na 10 tys. fanów został zbudowany za 54 mln złotych.

Trzeba też wziąć pod uwagę ryzyko spadku Pogoni do I ligi. Drużyna od dwóch, trzech sezonów wygląda coraz gorzej, jest niestabilna, zajmuje coraz niższą lokatę w tabeli. Z każdym kolejnym sezonem obniża swoją wartość.

Pogoń w roku 2016 ukończyła sezon na 6 miejscu, rok później na 7 miejscu, poprzedni sezon na 11 miejscu, a obecnie po 10 meczach, czyli jednej trzeciej sezonu zasadniczego zespół zajmuje 13 lokatę. Zespół ma problem z rozwojem, rokowania na przyszłość nie są jednoznaczne.

Realny spadek

Zdarzało się już, że drużyny z nowymi stadionami spadały do I ligi. Spotkało to Arkę Gdynia, Cracovię, Podbeskidzie. W Bielsku na atrakcyjnie zapowiadający się mecz ze spadkowiczem z ekstraklasy i czołową drużyną w I lidze Sandecją Nowy Sącz przyszło na stadion 1645 osób, czyli nowoczesny stadion wypełniony został w nieco więcej, niż 10 procentach.

Na derbowym meczu I ligi GKS Tychy z GKS Katowice obecnych było 4,5 tys. kibiców, czyli nowy stadion wybudowany za 128 mln złotych na atrakcyjnym wydarzeniu piłkarskim nie zapełnił się nawet w 30 procentach. Takie są realia.

Średnia widzów na jedno spotkanie w Szczecinie w obecnym sezonie to dokładnie 5787 kibiców i ta średnia będzie się zmniejszać z uwagi na jesienno-zimową porę roku, która zawsze skutecznie odstrasza kibiców. W polskiej ekstraklasie od polowy listopada do połowy marca, a więc w okresie zimowym rozgrywanych jest około 30 procent spotkań całego sezonu.

Stadion w Szczecinie miał być tani, oszczędny, a wyszło zupełnie odwrotnie. Jest duży, drogi, nie jest nowoczesny  i nie ma żadnej gwarancji zachowania cenowej przyzwoitości. Granice zostały przekroczone. ©℗ 

Wojciech PARADA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dlaczego
2018-10-04 10:32:46
Dlaczego nikt nie wyciąga konsekwencji wobec projektantów - mieli zaprojektować obiekt za daną kwotę a wyszedł jakiś cudach stadion za bajeczne pieniądze na który nas nie stać. Za projekt zapłacono i kasa znowu w błoto. Pytanie ile już kosztowały nas same wirtualne nie do zrealizowania projekty. Prezydent się bawi tym za nie swoją kasę!
Bartek
2018-10-04 10:27:30
Po pierwsze primo z prezesem cwaniaczkiem M. Pogoń daleko nie wypłynie. Po drugie urzedas Krzystek, który ma duże rozmiary głowy ale chyba pustą, pewnie nas zadłuży na kolejne setki milionow i zamiast racjonalnie wybudować nowy stadion obok starego za 150mln na 18tys. A stary stadion przerobić na parking dwu trzy poziomowy za 30mln, natomiast kasę trzeba pchać na rewitalizację miasta, na Łasztownię. A tymczasem jest tak że przychodzi jakiś średnio inteligenty doradca architekt urbanista pokazuje jakąś chora wizję typu most na Łasztownię czy stadion za 400mln i Krzystek z radości bez refleksji ma pełne gacie. Ludzie chyba zasłużyliśmy na inteligentniejszych u władzy!!!!
szczecinianin
2018-10-04 09:22:55
Jestem przeciwnikiem finansowania prywatnej spółki z podatków- ale muszę sprostować jedną rzecz [ah i chyba Cristiano Ronaldo a nie Christiano]. Stadion w Turynie kosztował 155mln euro, czyli bliżej 650mln niż 400, ale ma ponad 40tys miejsc. Warto też zaznaczyć, że stadion finansowany był w całości przez klub, znajduje się na obrzeżach miasta, jest funkcjonalny i ekologiczny. Klub sam też utrzymuje obiekt. Wspomnę też o analizie oglądalności i frekwencji https://dziennikzachodni.pl/ekstraklasa-traci-kibicow-na-stadionach-i-przed-telewizorami/ar/13236396 Polska piłka się marginalizuje. Pogoń nie ma szans na grę w europejskich pucharach i nie będzie miała. Tendencja jest stała. Dlatego inwestowanie kapitału w coś co na przestrzeni 50 lat będzie przynosiło ciągłe straty jest bez sensu. Nowoczesny stadion piłkarsko/eventowy [na obrzeżach miasta, do kwoty max 100mln] to może być fajną wizytówką miasta, ale myślę że lepszą są proste chodniki, dobra komunikacja, zieleń, bezpieczeństwo i toalety w mieszkaniach...
kibic od 1970
2018-10-03 14:09:25
A w Radiu podali informację , że w warunkach przetargu było wiele niezwykle koszto chłonnych prac. Projekt Dedeco i Mroczka jest na bogato. Parking podziemny,siatka za kilkanaście milionów, żywice, do tego w warunkach jak pamiętam olbrzymie kary za opóźnienia. I pewno masę jeszcze innych drogich kwiatków które dorysował sobie Prezes Pogoni i Dedeco do podstawowego projektu. No ale to nic nie kosztuje .. Miasto stać . Niech się wali Sródmieście , Skolwin , niech się pali.. Bez stadionu za 400 baniek nie da się żyć ! Masakra. A czy za 200 mln nie da się zbudować na przykład ? Skromnie, rozsądnie , z głową. A nie jakieś cuda wymyślone przez środowisko piłkarskie !
Stańczyk
2018-10-03 13:49:42
Sochański się "odgraża" że jak zostanie prezydentem to wybuduje nam stadion bo Szczecin i mieszkańcy na niego zasługują.Wniosek z tego,że pieniądze jakiekolwiek by one nie były nie stanowią żadnego obciążenia dla miasta.Malkontenci,nie płakać mi tu,bo jak będzie taka potrzeba wyjdą obligacje albo "cegiełki" dla każdego mieszkańca.Jeżeli nie to zrobimy akcje internetową i poprosimy całą Polskę o publiczną zbiórkę.Na Warszawę nasi dziadkowie się też zrzucali-więc ja specjalnie problemu nie widzę.Tunel w Świnoujściu był-jest budowany 20 lat a tam dalej jest ściernisko.Droga S10 Szczecin-Bydgoszcz buduje się od 30 lat i póki co to zrobili obwodnicę Stargardu i budują już 3 lata obwodnicę Wałcza.Tak więc budowa stadionu i koszty z tym związane to mały pikuś.
Krótko
2018-10-03 10:49:38
Stadion powstałby dawno bez obciążania budżetu, gdyby nie to, że pod hipotekę starego wzięto pożyczkę na oczyszczalnię. Nie wiedzieliście naiwniacy?
Klassa
2018-10-03 10:41:30
Kolejne pól miliarda w błoto...
Mateusz
2018-10-03 10:41:18
Czasami mam wrażenie, że szczecinskim dziennikarzom wystarcza pisanie o wirtualnym stadionie od wielu lat, a nie jest dla nich ważne czy on powstanie czy nie. Ciągle podobne teksty jak ten powyżej, a żadnych konkretnych i mocnych pytań do Krzystka,prezesa Mroczka czy Zbigniewa Bońka który się włączył do sprawy i przyjeżdża do Szczecina
Tez jestem kibicem
2018-10-03 10:29:50
I jestem przeciwny budowie nowego stadionu na takich warunkach i w miejscu starego (zbyt cenny teren ze sprzedaży którego można byłoby pozyskać finansowanie nowego stadionu w innej, dogodniejszej lokalizacji). Co do spadku Pogoni to akurat jak mi się wydaje nie spowoduje odwrócenia kibiców od Pogoni - oczywiście kibice woleliby by spadku nie było ale dla mnie Pogon to jest mój klub bez względu w której klasie rozgrywek gra.
Kibic
2018-10-03 10:25:28
Pamiętam jak na mecze przychodziło nadkąplet widzów (np.z Widzewem) ale to były czasy PRL-u. Teraz na mecze w Szczecinie średnio przychodzi po 4-8 tyś.kibiców. Wtedy piłkarze (w większości ze Szczecina) może i grali różnie ale zawsze zostawili serducho na boisku. Teraz w klubach jest coraz większą amatorka ,coraz więcej najemników którzy nie utożsamiają się z klubem a liczy się tylko zysk.W obecnym Polskim sportowym trendy, kibic jest pomijany szerokim łukiem,niczym zło konieczne. Dlatego nie ma co się dziwić spadkiem oglądalności na trybunach.Nas kibiców nie powinny interesować kłótnie wewętrzne w klubie a piłkarze powinni wychodzić na mecze w pełni zaangarzowani , grają w końcu dla nas! Reasumując stadionu dla Pogoni nie powinien być megalogański i luksusowy tylko odpowiedni dla budżetu Szczecina bez zbędnej przedrożonej infrastruktury.
mieszkaniec
2018-10-03 10:07:27
kibice nie są żadnym elektoratem. Elektoratem w tym mieście są emeryci i darmozjady z 500+. Takie są fakty. Ci, co biorą 500+ i pracują uczciwie w d...e mają stadion - ważniejsze są drogi, parkingi i reszta starzejącej się infrastruktury, potrzebnej do tego, by pracować i przyzwoicie żyć. Stadion niech zbuduje sobie w tym miejscu Pogoń ze swoim stowarzyszeniem kibiców, niech się składają. Ja, jako mieszkaniec tego miasta, nie wyrażam zgody na utopienie 0,5 mld zł na stadion w tym miejscu. Może w Dąbiu lub gdzie indziej ale nie za takie pieniądze. Dla mnie batalia o ten stadion jest śmieszna.
Szczecinianin
2018-10-03 09:30:51
Oddajcie glos na Krzystka a bedziecie mieli stadion za 400 milionów zamiast za 200 milionów, gdzie można tą różnicę wydać na inne bardziej potrzebne cele. Szczecin to miasto głupoty i cudów.
Josip
2018-10-03 07:28:11
Krzystek znów buduje stadion bo idą wybory, za miesiąc sprawa upadnie jak skończy się cepeliada!
.
2018-10-03 05:29:26
"Raczej trudno sobie wyobrazić, żeby miasto zdecydowało się wydać 400 mln na stadion wraz z treningowym zapleczem". Ja, niestety, wyobrażam to sobie. Nie swoje pieniądze wydaje się lekką ręką a nie ma takiej ceny, której nie warto byłoby zapłacić za możliwość porządzenia sobie jeszcze trochę..
zs
2018-10-03 00:39:32
ciekawych rzeczy się dowiedziałem, dzięki temu poznałem sytuacje w polsce.
kibic
2018-10-03 00:02:01
brawo! bardzo dobre podsumowanie zarządu Pogoni i prezydenta miasta wraz ze swoją świtą.my kibice stanowimy realnie duży elektorat,a jesteśmy dym.... z każdej strony.jak to jest możliwe? takie cuda i plucie w twarz kibicom tylko w Szczecinie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA