sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Trzeci raz z rzędu w grupie mistrzowskiej

Piłka nożna. Trzeci raz z rzędu w grupie mistrzowskiej

Piłka nożna. Trzeci raz z rzędu w grupie mistrzowskiej
Data publikacji: 2016-03-16 10:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-16 14:54
Wywietleń: 1192 123592

Poniedziałkowa wygrana Wisły Kraków nad Termaliką Nieciecza sprawiła, że drużyna Pogoni Szczecin już bez względu na wszystkie wyniki ostatnich trzech kolejek fazy zasadniczej sezonu zapewniła sobie udział w meczach grupy mistrzowskiej. Uczyniła to po raz trzeci z rzędu już na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego.

Przed rokiem Pogoń w analogicznym okresie była przed meczach z Cracovią na wyjeździe i Górnikiem Z. u siebie, które musiała bezwzględnie wygrać. Dziś jest w sytuacji zdecydowanie bardziej komfortowej.

- Nie zadowalamy się samym faktem znalezienia się w najlepszej ósemce - powiedział trener Czesław Michniewicz. - Chcemy tych punktów nagromadzić jak najwięcej. Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania wśród kibiców są spore, a apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Ramię w ramię z Lechem i Legią

Pogoń znalazła się po raz trzeci w najlepszej ósemce polskich klubów piłkarskich i sam ten fakt należy docenić. Takich klubów w Polsce nie ma zbyt wiele. Może się okazać, że tylko trzy. Prócz Pogoni pewny udział w fazie mistrzowskiej ma bowiem Legia Warszawa i prawie pewny Lech Poznań.

Jest przesądzone, że wśród najlepszych zabraknie zarówno Wisły Kraków, jak i Górnika Zabrze, które w poprzednich dwóch sezonach kwalifikowały się do górnej połowy tabeli. Prócz Pogoni, Legii i Lecha jeszcze tylko Lechia Gdańsk (zajmuje obecnie 9 miejsce) ma szansę po raz trzeci znaleźć się w gronie mocniejszych ekip. Szansę jednak zdecydowanie mniejszą, niż wyprzedzające ją kluby.

Jeżeli zatem Pogoń okaże się jedną z trzech drużyn prócz Legii i Lecha, której udało się po raz trzeci z rzędu awansować do grona najlepszych ekip w kraju, a wiele na to wskazuje, to już sam ten fakt jest mocno budujący.

W grupie mistrzowskiej bez wygranej

Można oczywiście zarzucać drużynie, że dotąd w fazie mistrzowskiej nie wygrała jeszcze meczu. Jako jedyna. Ale zdecydowanie lepiej rok po roku kwalifikować się do finałowej ósemki i nie odgrywać w niej decydującej roli, niż drżeć o utrzymanie i Pogoni dotąd udaje się to znakomicie.

Pogoń będzie jedną z trzech, lub czterech drużyn, które po raz trzeci zakwalifikowały się do finałowej ósemki trzeci raz z rzędu. Legia, Lech i Lechia, to kluby mające duże, nowoczesne stadiony, generujące dodatkowe wpływy, mające zdecydowanie większe budżety, swoją siedzibę w dużych i silniejszych gospodarczo od Szczecina miastach. Mimo to Pogoń umie znaleźć się w jednym szeregu obok nich.

Wniosek jest oczywisty. Pogoń od trzech sezonów znajduje się w elitarnej krajowej grupie drużyn, które nadają ton rozgrywkom. Oczywiście, że szczeciński klub nie jest potentatem, ma swoje problemy, ludzie nim kierujący popełniają też błędy, ale finalnie potrafi się świetnie odnaleźć, wpasować do grupy tych lepszych, decydujących o obliczu polskiej piłki.

Pozycja była niezagrożona

Pozycja Pogoni w całym sezonie nie była praktycznie zagrożona. Pogoń może się rozwijać, może w dalszym ciągu budować swoją markę w oparciu o solidne fundamenty. Pod koniec dwóch poprzednich sezonów nie było.

Pogoń teoretycznie ma szanse na awans do europejskich pucharów. Nawet bardzo duże. Nikomu w klubie ani marzeń, ani aspiracji odbierać nie wolno. Nie powinniśmy jednak patrzeć na szczeciński klub w ten sposób.

Prawdziwa gra w Europie rozpoczyna się od fazy grupowej. Dopiero wtedy można się pokazać, zarobić. By tam się dostać, potrzeba wygrać wiele spotkań, a gwarancja sukcesu jest minimalna. Trzeba mieć tego świadomość.

Pogoń jest klubem na takim etapie, że wciąż musi budować i utwierdzać swoją markę - na razie na krajowym podwórku. Nie wolno też zapominać, że każde kolejne miejsce, to zarobek od stacji Canal plus trzystu tysięcy złotych.

Ponadto zajęcie czwartego miejsca w fazie zasadniczej spowoduje, że portowcy cztery, a nie trzy mecze rozegrają u siebie. To szansa na dodatkowy zarobek z racji sprzedanych biletów i oszczędność. Trzeba będzie bowiem zorganizować nie cztery, ale trzy dalekie, kosztowne i karkołomne wyjazdy. ©℗ (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

ole
Jeżeli zatem 3 raz z rzędu panowie piłkarze i działacze oszukają kibiców, to mogą zwijać biznes. Nie istotne czy mamy stadion na pucharu czy nie, czy mamy drużynę na puchary czy nie. Istotne aby walczyli do końca o sukces dla kibiców i klubu, który w swojej 68 letniej historii dotychczas nie ma się czym pochwalić (2 x miejsce i jakieś finały PP).
2016-03-16 12:02:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy