wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Święty Mikołaj pomoże Kajetanowi

Piłka nożna. Święty Mikołaj pomoże Kajetanowi

Piłka nożna. Święty Mikołaj pomoże Kajetanowi
Data publikacji: 2019-12-10 09:23
Wywietleń: 328 432387

W sobotę 14 grudnia o godz. 10.30 na boisku MOSRiR-u przy ul. Witkiewicza odbędzie się charytatywny IV Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej oldbojów, w którym 8 drużyn z Polski i Danii rozegra mecze systemem każdy z każdym.

W trakcie imprezy zbierane będą środki na pomoc dla 8-letniego Kajetana chorującego na autyzm. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecin, a patronat medialny – nasza redakcja.

Ciekawostką jest fakt, że organizującym turniej Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy i Sympatyków Stali Stocznia, które powstało w Szczecinie w 2013 roku, rządzą… kobiety. Prezesem jest Iwona Barczyk-Wojtkowiak, a sekretarzem – Izabela Wojtkiewicz-Bobrowska i w zarządzie jedynie skarbnik Arkadiusz Suchocki jest byłym piłkarzem.

– Nie byłoby nas, gdyby nie Krzysztof Rutecki, który tak naprawdę organizuje większość imprez, spotkań i meczów, będąc sercem i duszą stowarzyszenia – powiedziała Izabela Wojtkiewicz-Bobrowska. – Wszyscy członkowie naszego stowarzyszenia grają, wspierają sport oraz dzielą się sukcesami, porażkami i wspomagają innych. Od czterech lat jesteśmy organizatorami akcji charytatywnej pod nazwą Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej. Charytatywny turniej okazał się wielkim sukcesem mającym na celu nie tylko popularyzację sportu i propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia, ale jednocześnie wspiera najbardziej potrzebujących. W tym roku wydarzenie organizujemy dla 8-letniego Kajetana, który choruje na autyzm, co przejawia się całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Autyzm sprawia, że dziecko ma problem z komunikacją ze światem. Ma problem z nauką mowy. Często nie potrafi zawołać „mamo”. Nie potrafi rozpoznać swojej mamy. Nie umie nawiązać kontaktu z innymi ludźmi. Ma trudności z nawiązywaniem relacji z rodzicami, z innymi dziećmi. Nie patrzy w oczy, często nie reaguje na swoje imię. Dziecko z autyzmem nie obserwuje, nie naśladuje, a przez to ma też kłopot z nauką prostych, oczywistych dla nas, umiejętności. Nie potrafi się samo ubrać, zjeść, umyć się. Nie można wyleczyć autyzmu, ale w bardzo dużym stopniu można zaburzenia zmniejszyć, tak by dziecko mogło kiedyś prawidłowo funkcjonować i samodzielnie radzić sobie w życiu. Kajetan ma obecnie 8 lat, około 6 lat temu rozpoczęła się jego terapia i ciężka praca. Mieszka z mamą w Szczecinie i właśnie tu objęty jest fachową opieką terapeutyczną. Poza zajęciami w przedszkolu ma dodatkowe zajęcia terapeutyczne z logopedii, terapii sensorycznej, hipoterapii, pływania. Środki zebrane na koncie Kajetana służą do zapewnienia korzystania z wszelkich form terapii koniecznych dla niego, do zorganizowania wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, a także do prowadzenia zajęć terapeutycznych i edukacyjnych w domu. Koszt w skali roku jest zatem ogromny, a brak dostępu do terapii to skazanie na samotność w domu i uzależnienie go od pomocy i opieki innych osób.

(mij)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie