Pogoń pokonała w poniedziałek Piasta Gliwice po meczu pełnym ekspresji i dynamiki. Piłka nożna potrafi być zdradliwa. Niewiele przecież brakowało, by Pogoń ten mecz przegrała. Przy stanie 1:1 Słowik sparował uderzenie Vranjesa na poprzeczkę.
Gdyby Pogoń straciła wtedy bramkę, to mogłaby się już nie podnieść i ocena spotkania mogłaby być całkowicie odmienna. Ostateczny wynik zależy często od szczęścia, ale trzeba umieć jemu dopomóc. Pogoń w poniedziałek zrobiła wszystko, by mecz wygrać. Bez względu na ostateczny wynik zasłużyła na pochwały, a o jej determinacji szczególnie w drugiej połowie najlepiej świadczą liczby.
Podopieczni trenera Moskala rozegrali jeden z bardziej intensywnych meczów w całym sezonie. Zanotowali znakomite statystyki. Nie wygrali dzięki szczęściu, ale dzięki nieustającym próbom strzelenia gola.
Strzały
22 - Ruch (d)
21 - Piast (d)
19 - Zagłębie (w)
Szczecinianie oddali w całym meczu aż 21 strzałów – 7 celnych, 9 niecelnych i 5 zablokowanych. W całym sezonie zdarzył się dotąd tylko jeden mecz, w którym portowcy strzelali częściej. Było to w spotkaniu z Ruchem – również wygranym 2:1 i również w meczu, w którym przegrywali. Okazuje się zatem, że niekorzystny początek spotkania potrafi portowców zmobilizować do gry bardzo intensywnej.
Pogoń w poniedziałkowym spotkaniu wykonała aż 8 rzutów rożnych. Wcześniej były tylko dwa spotkania, w których szczecinianie wykonywali taką samą liczbę kornerów. W tym przypadku mamy do czynienia z podobną sytuacja, jak przy oddawanych strzałach.
Rzuty rożne
8 - Piast (d)
- Piast (w)
- Śląsk (d)
W dwóch na trzy mecze, Pogoń jako pierwsza traciła bramkę. W meczu z Piastem udało się doprowadzić do szczęśliwego końca, ale już w pojedynku ze Śląskiem nie. Nie zawsze zatem dobre statystyki odzwierciedlają końcowy wynik.
Portowcy w poniedziałkowym meczu z Piastem zanotowała najwięcej kontaktów z piłką w polu karnym. Wcześniej był tylko jeden mecz, w którym liczba kontaktów była tak samo duża. Było to w wyjazdowym spotkaniu z Zagłębiem, które jednak nie zakończyło się zwycięstwem portowców.
Kontakty z piłką w polu karnym
23 - Piast (d)
- Zagłębie (w)
19 - Śląsk (d)
Mecze z Piastem w Szczecinie i Zagłębiem w Lubinie, to jedyne mecze w sezonie, w których drużyna miała więcej, jak 20 kontaktów z piłką w polu karnym rywala, a taka sytuacja to zawsze zagrożenie dla drużyny przeciwnej.
Celne podania w pole karne
17 - Zagłębie (w)
16 - Piast (d)
13 - Ruch (d)
Szczecinianie w poniedziałkowy wieczór zanotowała aż 16 celnych podań w pole karne. I podobnie, jak w przypadku kontaktów z piłką w polu karnym rywala, również w tym elemencie był wcześniej ten sam mecz, w którym te statystyki były równie okazałe.
W meczu z Zagłębiem w Lubinie tych podań było jeszcze więcej. Spotkania z Zagłębiem w Lubinie i Piastem w Szczecinie, to jedyne mecze w sezonie, kiedy celnych podań w pole karne rywala było powyżej 15.
Otwierające podania
10 - Piast (w)
8 - Zagłębie (w)
7 - Wisła K. (w)
Tylko w jednym elemencie szczecinianie w poniedziałek nie zanotowali statystyk, które plasowałyby ich w pierwszej trójce całego sezonu. Pod względem otwierających podań, czyli takich, po których zawodnik znajduje się w czystej sytuacji strzeleckiej, mecz z Piastem plasuje się na czwartym miejscu na 21 rozegranych spotkań, czyli też bardzo wysokim.
Co ciekawe w czołówkach statystyk nie ma meczów, które kończyły się dla Pogoni najbardziej efektownymi zwycięstwami, jak: z Termaliką (5:0), Wisłą (6:2), czy Arką (3:0). ©℗ Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser