Piłka nożna. Statystyki Pogoni

Data publikacji: 28 grudnia 2016 r. 14:49
Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2016 r. 16:05

Portal 90minut.pl przygotował statystyczną analizę dotyczącą rozgrywek w rundzie jesiennej w piłkarskiej ekstraklasie.

• Adam Frączczak zwyciężył w kategorii najlepszych strzelców, ale tylko w pierwszych połowach meczu. 29-letni napastnik jesienią zdobył siedem bramek, ale tylko jedną po przerwie.

• Najskuteczniejszym piłkarzem Pogoni, ale w drugich połowach meczu, był Rafał Murawski. Wszystkie jego cztery gole padły po przerwie. Ponadto wszystkie cztery bramki zdobył w meczach przed własną publicznością.

• Najskuteczniejszym piłkarzem Pogoni w meczach wyjazdowych był Adam Frączczak. Cztery z siedmiu swoich bramek zdobył na obcych boiskach. Trzy z siedmiu goli zdobył z rzutów karnych.

• Jedenastu piłkarzy nie wykorzystało jesienią rzutów karnych. Jednym z nich był piłkarz Pogoni Szczecin Łukasz Zwoliński.

• Mecz Pogoni z Wisłą, zakończony efektownym zwycięstwem szczecinian 6:2, był spotkaniem z największą liczbą goli. W żadnym innym spotkaniu na boiskach ekstraklasy nie padło więcej niż osiem bramek.

• Łukasz Zwoliński był piłkarzem, który w Pogoni najczęściej wchodził do gry jako zmiennik. W tej roli wystąpił jesienią aż 14 razy.

• Adam Gyurcso był piłkarzem, który w Pogoni najczęściej schodził z boiska w trakcie gry. Zdarzyło mu się to 9 razy.

• Piłkarzem, który w Pogoni otrzymał najwięcej żółtych kartek, był Jarosław Fojut. Był upominany przez arbitrów aż sześć razy.

• W Pogoni w meczach ligowych grało 23 piłkarzy. Sześć innych klubów desygnowało do gry mniejszą liczbę piłkarzy.

• Dwóch piłkarzy Pogoni zdobywało gole w roli dublerów. Oba mecze rozgrywane były w sierpniu. Najpierw Ricardo Nunes dał znakomitą zmianę w pojedynku z Termalicą i po wejściu na boisko zdobył bramkę, zaliczył asystę i wykonał jedno kluczowe podanie, a następnie Dawid Kort uratował portowcom punkt w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Cracovią.

• Piłkarze Pogoni otrzymali 36 żółtych kartek i ani jednej czerwonej. W klasyfikacji żółtych kartek mniej otrzymali piłkarze tylko trzech innych klubów, natomiast w klasyfikacji czerwonych kartek jeszcze tylko trzy inne kluby zachowały czyste konto.

• Pogoń w rundzie jesiennej zanotowała średnią frekwencję w meczach ekstraklasy 6420, co plasuje szczeciński klub na 9. miejscu. Znacznie więcej kibiców ogląda mecze Pogoni na wyjazdach. Średnio 8435.

• Młodzieżowcy w Pogoni rozegrali w sumie 864 minuty, co daje zaledwie 4,36-procentowy udział w meczach. Pogoń pod tym względem plasuje się na szóstym miejscu.

• Obcokrajowcy mieli w Pogoni 31,3-procentowy udział w meczach, co plasuje szczecińską drużynę na 6. miejscu. Tylko pięć innych klubów miało procentowy udział obcokrajowców niższy.

• Marcin Listkowski był jednym z najmłodszych piłkarzy w ekstraklasie. Młodszych było zaledwie ośmiu innych piłkarzy. Najmłodszym strzelcem w rundzie jesiennej był Seiya Kitano.

• Rafał Murawski był jednym z najstarszych strzelców. Tylko trzech innych piłkarzy było od niego starszych w momencie wpisywania się na listę strzelców.