poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. W Pogoni zmieniają się tendencje

Piłka nożna. W Pogoni zmieniają się tendencje

Piłka nożna. W Pogoni zmieniają się tendencje
Data publikacji: 2016-12-27 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-28 15:34
Wywietleń: 2193 191053

Pogoń w ubiegłym sezonie była jedynym klubem w Polsce, w którym występowało więcej młodzieżowców, jak obcokrajowców i piłkarzy 30-letnich, lub starszych. Tak było jesienią, wiosną i w przekroju całego sezonu.

W minionej rundzie to się zmieniło. Jesienią spośród tych trzech grup najwięcej grało obcokrajowców, natomiast liczba młodzieżowców względem całego poprzedniego sezonu zmalała z siedmiu do czterech.

Pogoń gra już piąty z rzędu sezon w ekstraklasie i wciąż jest klubem, który w porównaniu z innymi grającymi na tym samym szczeblu rozgrywek ma mało obcokrajowców (tylko Wisła K. i Ruch miały mniej), ma mało piłkarzy 30-letnich, lub starszych (tylko Piast miał mniej) i wciąż jest w czołówce tych, którzy wprowadzają do zespołu najwięcej młodzieżowców (tylko Lech i Cracovia miały ich więcej).

Obecna runda pokazała jednak, że w porównaniu z całym poprzednim sezonem te tendencje uległy małej zmianie. W zeszłym sezonie obcokrajowcy stanowili w drużynie zaledwie 19 procent, a dziś już 26, natomiast młodzieżowców w poprzednim sezonie Pogoń miała najwięcej spośród wszystkich klubów ekstraklasy, a ci stanowili blisko 27 procent całej drużyny. Dziś Pogoń pod tym względem jest na czwartym miejscu, a procentowo młodzieżowców jest w drużynie nieco ponad 17 procent.

Kolejny obcokrajowiec

To są małe wahania, które już wiosną mogą ulec zmianie, ale nie zanosi się na to, by ta tendencja uległa odwróceniu. Pogoń jest bliska pozyskania kolejnego piłkarza zagranicznego, a w drużynie rezerw nie widzimy kandydatów w wieku młodzieżowym, którzy mogliby wedrzeć się do składu pierwszej drużyny na tyle mocno, by choćby zadebiutować w ekstraklasie.

W kategorii cudzoziemców Pogoń jest w podobnym miejscu, co kilka innych klubów: Arka, Wisła P. i Górnik. Jest w grupie sześciu klubów, w których obcokrajowcy nie stanowią w kadrze pierwszego zespołu więcej, jak 30 procent.

Cudzoziemcy

1. Śląsk Wrocław  13 59,1 %
2. Legia Warszawa  13 41,9 %
3. Termalica Nieciecza  12 50 %
4. Lechia Gdańsk 12 48 %
5. Piast Gliwice   11 52,4 %
6. Korona Kielce   11 47,8 %
7. Lech Poznań    8 36,4 %
8. Cracovia 8 33,3 %
9. Zagłębie Lubin 8 32 %
10. Jagiellonia Białystok  7 31,8 %
11. Górnik Łęczna  7 26,9 %
12. Wisła Płock   6 27,3 %
13. Arka Gdynia   6 26,1 %
  POGOŃ Szczecin  6 26,1 %
15. Wisła Kraków 5 22,7 %
16. Ruch Chorzów  2 7,7 %

Na drugim biegunie mamy aż sześć klubów, w których występuje przynajmniej 11 zagranicznych piłkarzy. Teoretycznie zatem aż sześć polskich klubów mogłoby wystawić jedenastki złożone tylko i wyłącznie z graczy spoza Polski.

Wśród tych sześciu klubów są tylko dwa, które mają mistrzowskie aspiracje: Legia i Lech. Pozostałe są w innej sytuacji. Śląsk, Termalica, Piast i Korona to kluby, które budują swoje fundamenty w oparciu o często anonimowych piłkarzy zagranicznych. Głównie z takich powodów, że nie wyszkoliły własnych, lub nie mają pieniędzy na dobrych krajowych graczy.

Przykład Termaliki

Runda jesienna pokazała, że na przykładzie Termaliki to się świetnie sprawdziło. Nie powinno być jednak żadnych wątpliwości, że to tylko pewien epizod, a nie zapowiedź walki Termaliki o wdarcie się do krajowej elity na dłużej.

Po prostu udało się w jednym czasie i w jednym miejscu zebrać grupę dobrych piłkarzy, dobrego trenera, obrać korzystną i skuteczną taktykę, ale na dłuższą metę opieranie składu o piłkarzy zagranicznych nie może zdać egzaminu.

Posiadanie w szerokiej kadrze piłkarzy doświadczonych, mających powyżej 30 lat świadczy, pokazuje, że takie zespoły mają większe szanse na realizację postawionych celów, ale tylko tych krótkoterminowych. Z piłkarzami młodymi jest o to zdecydowanie trudniej, ale w dłuższej perspektywie można budować coś bardziej trwałego. Ponadto zwiększa się szansa na sprzedanie takiego piłkarza, co nie jest bez znaczenia i coraz więcej klubów powinno na to zwracać uwagę.

30-latki i starsi

1. Legia Warszawa  10 32,3 %
2. Górnik Łęczna  9 34,6 %
3. Śląsk Wrocław  8 36,4 %
4. Arka Gdynia  8 34,8 %
5. Lechia Gdańsk   8 32 %
6. Termalica Nieciecza  7 29,2 %
7. Zagłębie Lubin   7 28 %
8. Ruch Chorzów  7 26,9 %
9. Lech Poznań  6 27,3 %
  Wisła Płock  6 27,3 %
11. Cracovia  6 25 %
12. Wisła Kraków  5 22,7 %
13. Korona Kielce    4 17,4 %
14. Jagiellonia Białystok 3 13,6 %
15. POGOŃ Szczecin  3 13,1 %
16. Piast Gliwice 2 9,5 %

Na czele tabelki z największą liczbą piłkarzy 30-letnich, lub starszych są: Legia, Górnik, Śląsk, Arka i Lechia. I znów w gronie tym są tylko dwa zespoły aspirujące do najwyższych lokat: Legia i Lechia. Pozostałe znajdują się w tabeli poza pierwszą ósemką i bronić się będą przed spadkiem.

W Górniku nie powiodło się

Wiedzą w tych klubach, że łatwiej będzie osiągnąć cel z piłkarzami bez perspektyw, ale na obecny okres dojrzałymi piłkarsko, doświadczonymi i realizującymi zgodnie założony plan. Nie zawsze się to udaje, o czym w poprzednim sezonie przekonał przykład Górnika z Zabrza. W przypadku niepowodzenia szanse na odbudowę zdecydowanie maleją, bo nie ma perspektywicznych graczy i zaplecza.

W Górniku, Śląsku i Arce piłkarzy ponad 30-letnich było powyżej 30 procent. Jest logiczne, że za jakiś czas kluby te znajdą się dokładnie w tym samym miejscu, co obecnie. Wciąż szukać będą piłkarzy gotowych do realizacji tych najmniej ambitnych celów, czyli utrzymania się za wszelką cenę w ekstraklasie.

Młodzieżowcy

1. Lech Poznań  5 22,7 %
2. Cracovia  5 20,8 %
3. Jagiellonia Białystok 4 18,2 %
4. POGOŃ Szczecin   4 17,1 %
5. Lechia Gdańsk    3 12 %
6. Zagłębie Lubin  3 12 %
7. Legia Warszawa   3 9,7 %
8. Śląsk Wrocław 2 9,1 %
9. Wisła Kraków   2 9,1 %
10. Ruch Chorzów  2 7,7 %
11. Korona Kielce    1 4,3 %
13. Termalica Nieciecza  1 4,2 %
14. Arka Gdynia 0  
  Górnik Łęczna  0  
  Piast Gliwice 0  
   Wisła Płock   0  

W Pogoni jesienią było tylko trzech piłkarzy 30-letnich lub starszych. To nawet o jednego mniej, niż wiosną, bo klub opuścił Dwaliszwili. Polityka personalna klubu prowadzona jest w ten sposób, że dziś każdy z najstarszych piłkarzy powinien gwarantować grę na dobrym ligowym poziomie jeszcze przynajmniej przez dwa, lub trzy sezony. O ile będzie dobrze przygotowany. Nie może być sytuacji, że trzon zespołu tworzy kilku 30-latków i istnieje uzasadniona obawa, że za rok, lub dwa zespół trzeba będzie budować praktycznie od nowa.

Nie stawiają na młodzież

Polskie kluby bardzo słabo stawiają na własną młodzież i to jest poważny problem. Wciąż nie rozumieją, że czasy obecnie są takie, że jak sobie nie wychowasz dobrego piłkarza, to go nie będziesz miał.

Aż cztery kluby nie wystawiły do gry choćby jednego młodzieżowca i choćby na jedną minutę. Dwa kolejne kluby: Termalica i Korona miały po jednym takim piłkarzu. W Termalice rozegrał dwa niepełne mecze, a w Koronie jeden w wymiarze minutowym.

W Ruchu dwóch młodzieżowców rozegrało w sumie kilka minut, a w Wiśle z dwóch młodzieżowców jeden wystąpił też przez zaledwie minutę. Można zatem powiedzieć, że połowa z polskich klubów ekstraklasy praktycznie w ogóle nie korzysta z młodzieżowców. ©℗ Wojciech PARADA

Obcokrajowcy w Pogoni - 6: Ricardo Nunes, Adam Gyurcso, Spas Delev, Cornel Rapa, Takafumi Akahoshi, Seiya Kitano.

30-latki i starsi - 3: Rafał Murawski, Ricardo Nunes, Takafumi Akahoshi.

Młodzieżowcy w Pogoni - 4: Adrian Henger, Jakub Piotrowski, Marcin Listkowski, Seiya Kitano.

 

 

 

Komentarze

xyz
dodam jeszcze ze Pogon musi "stanac na uszach" i zdobyc w koncu ten Puchar Polski (na mistrzostwo chyba nie ma szans i pewno dlugo nie bedzie) bo jako jedyny klub z pierwszej dziesiatki tabeli wszechczasow nie ma zadnego trofeum. Az wstyd ze taki Bialystok, Bydgoszcz, Gdynia czy Gdansk cos maja a my nie. To napedzi koniunkture i pewno bardzo bedzie sprzyjac tez sprawie nowego stadionu, frekwencji czy naplywowi wartosciowych zawodnikow do Pogoni. Na taka szanse mozemy czekac nastepne 50 lat.
2016-12-28 15:16:50
xyz
popieram przedmowce - Legia ma niby najstarsza kadrę, ale w jakim miejscu jestesmy my i Legia?
2016-12-28 15:07:18
z poziomu murawy
Ok-ale bądźmy co do jednego zgodni-młodzieżą w lidze nic się nie osiągnie.Jeżeli mówimy tylko o promowaniu i szukaniu dla nich nowych pracodawców to ok-rozumiem bo na tym polega biznes.Sportowych jednak sukcesów zespołu z taką"polityką" nie należy się spodziewać.Jak widać zespół najwyraźniej nastawiony jest tylko na zarobkowanie a nie wyniki sportowe.Ciekaw jestem na ile zawodnikom wystarczy jeszcze motywacji do tego aby grać tylko o to by się utrzymać.Czerwiński dobitnie dał do zrozumienia,że nie jest zainteresowany grą w zespole który nie ma poważnych sportowych celów.A takim zespołem jest Pogoń.
2016-12-27 18:08:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy