piątek, 22 lutego 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Stadion droższy niż myślano

Piłka nożna. Stadion droższy niż myślano

Piłka nożna. Stadion droższy niż myślano
Data publikacji: 2018-06-24 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-26 09:47
Wywietleń: 2123 334987

29 czerwca ogłoszony zostanie przetarg na realizację największej sportowej inwestycji w Szczecinie - budowy Stadionu Miejskiego i Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Miasto zaktualizowało kosztorys inwestorski, który opiewa na kwotę ponad 272 milionów złotych. Kwoty nie są jednak ostateczne, bo to tylko szacunki, wszystko zależy od przetargu, który wyłoni wykonawcę.

Publikacja przetargu to przełomowy moment. W procedurze zostaną zawarte i opisane wszelkie szczegóły dotyczące wymogów związanych z realizacją inwestycji. W konsekwencji doprowadzi to do wyłonienia wykonawcy, który zbuduje Stadion Miejski oraz Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży.

„Zgodnie z prawem zamówień publicznych, niezbędnym elementem do rozpoczęcia procedury przetargowej jest zaktualizowany kosztorys inwestycji, który został opracowany na podstawie analizy finansowej średnich cen robót budowlanych za pierwszy kwartał 2018 r. Analiza ta wykazała, że konieczne jest zwiększenie rezerwy w budżecie na budowę stadionu oraz centrum szkoleniowego do poziomu większego, niż wcześniej przewidywano. Jest to związane z aktualną sytuacją na rynku budowlanym i nieustannie galopującymi cenami. Ponadto, do kosztów inwestycji doliczono koszty wyposażenia CSDM w specjalistyczny sprzęt sportowy, który będzie służył jego wychowankom (m.in.: siłownia, sauna, pomieszczenie krioterapii). Dlatego w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Szczecina zaktualizowany kosztorys opiewa na kwotę 272 095 477 zł." - napisano w komunikacie biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Dlatego - zamiast 245 miliony złotych - stadion ma kosztować 272 miliony. Kwoty nie są jednak ostateczne, bo to tylko szacunki, wszystko zależy od przetargu, który wyłoni wykonawcę.

- Przetarg na realizację największej inwestycji sportowej w mieście zostanie ogłoszony wcześniej niż zapowiadano, bo już 29 czerwca - informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. - Wtedy dokumentacja w sprawie Stadionu Miejskiego trafi do Europejskiego Dziennika Zamówień Publicznych.

Podczas wtorkowej (26 czerwca) Rady Miasta radni będą głosować za przyjęciem zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w budżecie na rok 2018. W pierwszym dokumencie zmieniony został szacunkowy koszt budowy stadionu, który wynosi obecnie 272 mln zł. Natomiast w budżecie przesunięto 20 mln zł zarezerwowanych na tę inwestycję na kolejne lata.

Łącznie w latach 2015-2021 miasto ma wydać na budowę nowego stadionu według szacunków dokładnie 272 095 477 zł. Wszystko jednak zależy od wyników przetargu, który prezydent Piotr Krzystek zapowiedział na lipiec. Zgodnie z takim scenariuszem jeszcze jesienią mogłyby ruszyć prace na placu budowy.

Wyższy spodziewany koszt jest związany m.in. z sytuacją na rynku budowlanym i „galopującymi  cenami". - Ponadto, do kosztów inwestycji doliczono koszty wyposażenia CSDM w specjalistyczny sprzęt sportowy, który będzie służył jego wychowankom - dodaje D. Sadowski.

Korzystając z wcześniejszego projektu stadionu Pracowni Projektowej Janusza Pachowskiego, spójny projekt przygotowała firma Dedeco. Obejmuje on stadion z czterema trybunami oraz umiejscowione obok Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Obie inwestycje zostały połączone w celu uzyskania dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na razie Szczecinowi obiecano ok. 30 mln zł, jednak magistrat będzie się starał o 80 mln zł. (woj)AK

Komentarze

Kosa
Jestem zdecydowanie przeciwny budowie kolejnego obiektu sportowego w Szczecinie po basenie olimpijskim, stadionie przy Litewskiej, hali widowiskowo-sportowej, itd., itp. Dla półtora tysiąca kibiców Pogoni, tyle kasy w błoto? Przecież w stadion Pogoni już wpakowano górę pieniędzy. Nie musimy mieć wszystkiego a argumentem, że to ostatnie miasto wojewódzkie nie mające nowego stadionu, można sobie wytrzeć tyłek.
2018-06-26 08:57:31
Jak długo będziemy czekać ???
Szczecin to ostatnie duże miasto w Polsce bez nowoczesnego stadionu. To skandal. A ten przetarg i protesty biorących udział mogą wydłużyć procedurę do 3 lat. Budowa stadionu 15 lat temu byłaby o 60 procent tańsza.
2018-06-25 15:55:51
mieszkaniec Gumieniec
"Przetarg na realizację największej inwestycji sportowej w mieście zostanie ogłoszony wcześniej niż zapowiadano, bo już 29 czerwca " No proszę, a przetargu na wydłużenie torów tramwajowych na Gumieńcach mimo zapowiedzi na marzec br. ( kieronik kontraktu), czerwiec br. - prace budowlane) nadal nie ogłoszono i nie wiadomo kiedy ogłoszą, bo ponoć nie chcą kumulować robót. Wykonany projekt leży od 2016 r. i nabiera mocy urzędowej. Na pewno będzie taniej jak poleży dłużej.
2018-06-25 08:03:25
Tak
Na upartego to 20 tys. kibicow vs 400 tys.,reszta mieszkancow.
2018-06-25 07:50:54
okiem kibica
Spieszycie się z tym jak nieboszczyk w drodze na cmentarz.Wszystko jest w powijakach,terminy ciągle odwlekane,coraz więcej niewiadomych.Budowa niby ma trwać dwa lata,a sam proces do jej rozpoczęcia 4 lata-?
2018-06-24 21:01:38
....
Co za problem obetnie sie kase na tramwaje,autobusy,nowe drogi,chodniki ,remonty, tylko po to zeby sfinansowac budowe dla prywatnej spolki akcyjnej jaka jest ten klub pilarski, w ktorym miasto Szczecin nie posiada zadnych udzialow ,promocja dla miasta zadna, wrecz anty promocja,gratulacje, trzeba bylo taki projekt wybrac 5 lat temu to by juz to bylo dawno zbudowane i o polowe taniej no ale jacys geniusze woleli reanimacje trupa z 3 trybunami,gratulacje,
2018-06-24 20:53:17
ORION
Nowy stadion jest potrzebny dla kibiców przychodzących na mecze! Nawet w mniejszych miastach jak Tychy, Kielce, Lubin są nowoczesne stadiony. Krzesełka są czyste nie pada na głowę oraz gastronomia na normalnym poziomie nie tak jak u nas "zimna kiełbasa z grilla" na naszym starym stadionie. Idąc do teatru , filharmonii, kina na spektakl nie martwicie się, że będzie brzydka pogoda, że będzie zacinał deszcz przez 2 godziny. Kibice piłki nożnej idąc na spektakl sportowy też chcą przebywać na stadionie w godziwych warunkach w XXI wieku.
2018-06-24 16:57:21
Po co?!
Szczecin ma blisko półtorej miliarda długu przy dochodach ok. 2,2 mld. Spłatą tego się zajmijcie, a nie tworzeniem następnych długów (i odsetek od niego na lata). Rocznie obsługa długu zajmuje 50 mln, czyli 5-6 lat bez długu i stadion mamy za darmo. Krzystek ile lat już rządzisz? Był czas to zrobić. Do gry w piłkę potrzebna jest przede wszystkim drużyna, a nie betonowy moloch. Poza tym nazwijmy to, średnio pilne inwestycje infrastrukturalne warto jest lokować w czasach dekoniunktury dla jej pobudzenia, a nie w czasie braku rąk do pracy na budowach. Kończąc: Obecna inicjatywa budowy stadionu nie ma nic wspólnego z rozwojem piłki nożnej ani z chęcią pobudzenia gospodarki w mieście. Jest wyłącznie ustawką wyborczą Krzystka śliniącego się na następną kadencję, za którą zadłużeniem i odsetkami zapłacimy wszyscy. Jestem PRZECIW!
2018-06-24 15:52:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy