Sobota, 04 maja 2024 r.

Piłka nożna. Śnieżne zwycięstwo nad Lechią

Data publikacji: 19 marca 2021 r. 23:38
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2021 r. 07:57

W wieczornym piątkowym meczu, w zimowej scenerii, przy co chwilę popadującym puszystym śniegu, portowcy pokonali gdańszczan, rozstrzygając twardy pojedynek - z dużą ilością fauli - dopiero po przerwie.

PKO BP Ekstraklasa: POGOŃ Szczecin - LECHIA Gdańsk 1:0 (0:0); 1:0 Michał Kucharczyk (69).

POGOŃ: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Kóstas Triantafyllópoulos, Benedikt Zech, Luís Mata - Alexander Gorgon (65 Luka Zahovič), Sebastian Kowalczyk, Damian Dąbrowski, Rafał Kurzawa (71 Kamil Drygas), Michał Kucharczyk (83 Adam Frączczak) - Adrian Benedyczak (65 Kacper Kozłowski)

LECHIA: Dušan Kuciak - Bartosz Kopacz, Mario Maloča, Kristers Tobers - Conrado, Maciej Gajos, Jan Biegański, Jarosław Kubicki (81 Žarko Udovičić), Rafał Pietrzak (62 Kenny Saief) - Flávio Paixão, Łukasz Zwoliński

Żółte kartki: Stipica - Saief, Gajos, Kubicki, Zwoliński. Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Mecz odbywał się bez udziału publiczności, ale na ul. Karłowicza przyszła spora grupa najwierniejszych kibiców Pogoni, którzy jednak zostali wyparci przez nadzwyczaj liczny oddział policji aż do ul. Mickiewicza, ale nawet z takiej odległości ich doping był dobrze słyszalny na stadionie...

Niespodziankę mieliśmy ze składem Pogoni, bo po raz pierwszy w podstawowej jedenastce wybiegł Kurzawa i to nie na skrzydle, ale na środku pomocy. To on w 17 minucie oddał pierwszy groźny strzał, a po chwili drugi, mniej udany. W 22 minucie tuż nad poprzeczką strzelił Benedyczak, a trzy minuty później groźną akcję przeprowadził Gorgon. W końcówce pierwszej połowy Pogoń przycisnęła rywali; dwukrotnie celnie strzelał Kowalczyk, a kanonadę zakończył w 40 minucie Kucharczyk, lecz Kuciak ani razu nie dał się zaskoczyć.

Po przerwie mecz się nieco wyrównał, a w 54 minucie Paixão oddał pierwszy celny strzał dla Lechii. W odpowiedzi strzelali szczecinianie: niezbyt udanie Kurzawa i z woleja minimalnie niecelnie Kucharczyk. W 63 minucie gdańszczanie byli bliscy objęcia prowadzenia, ale strzał Conrado minimalnie minął słupek.

Sporo ożywienie wprowadziło wejście na boisko reprezentanta Polski Kozłowskiego, który niemal natychmiast przeprowadził ofensywną akcję. Cztery minuty później kolejny rajd kadrowicza zakończył się dokładnym podaniem do Kucharczyka, który precyzyjnym strzałem zdobył zwycięską bramkę. Po golu mecz się jeszcze zaostrzył, a po starciu z Bartkowskim, były piłkarz Pogoni Zwoliński groźnie uderzył głową w reklamową bandę. Chwilę później Stipica obronił strzał głową Gajosa, a w kolejnej akcji doszło do przepychanek naszego bramkarza z gdańszczaninem, za co obaj otrzymali żółte kartki.

W 80 minucie Pogoń mogła podwyższyć prowadzenie po szybkiej kontrze, w której faulowany był Kowalczyk, lecz sędzia zastosował przywilej korzyści i w czystej pozycji strzeleckiej znalazł się Kucharczyk, ale strzelił obok słupka. Później w krótkich odstępach strzelali kolejno: Kowalczyk, Zahovič i Kozłowski, a w 88 minucie bliski wyrównania był Zwoliński, lecz skończyło się na szczęście rzutem rożnym. Gdyby jednak padła wyrównująca bramka, nie wiadomo, czy zostałaby uznana, bo wydawało nam się, że był spalony...

Ostatecznie po twardym, emocjonującym pojedynku, szczecinianie zainkasowali komplet punktów, wygrywając drugi kolejny mecz i w dobrym nastroju spędzą krótką przerwę w ligowych bojach, spowodowaną potrzebami reprezentacji. Na ekstraklasowe boiska portowcy powrócą w Wielką Sobotę, grając w Warszawie z liderującą w tabeli Legią. ©℗