Pora jesienna sprawia, że tempo prac przy budowie stadionu piłkarskiego i Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży może z przyczyn obiektywnych nie być tak efektowne jak w okresie wiosennym i letnim. Od podpisania umowy minęło siedem miesięcy. Zakończenie prac inwestycyjnych zaplanowano za 29 miesięcy.
Na razie nie ma żadnych opóźnień ani innych przeciwwskazań, które mogłyby doprowadzić do zawirowań czasowych, na czym wszystkim bardzo zależy. Z przekazanego nam harmonogramu wynika, że najwcześniej, bo jeszcze pod koniec obecnego roku, zostaną oddane do użytku dwa boiska treningowe numer 3 i 4. Przy tych boiskach zakończono już wstępne prace ziemne, aktualnie realizowane są prace przy fundamentach boisk.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa boisk numer 5 i 6, a zakończenie tych prac planuje się na drugi kwartał przyszłego roku. Proces szkoleniowy został w ostatnim czasie nieco zachwiany z uwagi na problemy infrastrukturalne, ale to tylko przejściowy stan. Od najbliższego okresu zimowego ma być w tym względzie zdecydowanie łatwiej.
W pierwszym kwartale przyszłego roku zakończona ma być budowa budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Prace przy budynku są mocno zaawansowane. Widoczny jest zarys inwestycji, a intensywne prace trwają już na pierwszym piętrze. Na piętrze budynku zakończył się montaż elementów prefabrykowanych, gotowe są także ściany monolityczne.
Trybuny przy boisku numer 3
Widoczne są już trybuny boiska przeznaczonego do rozgrywania mistrzowskich spotkań drużyn rezerw i juniorów. W kolejną fazę wkraczają także prace na trybunach samego stadionu. W minionych dniach wykonawca przystąpił do prac związanych z wykonywaniem wieńców, pachwin oraz attyk na stropie nad piętrem budynku CSDiM. Rozpoczęto prace przy wykonywaniu pokrycia dachu.
Przy trybunach południowej i zachodniej trwają zaawansowane prace ziemne i konstrukcyjne. Pojawiły się widoczne elementy na koronie trybun. W najbliższym czasie dwie trybuny coraz bardziej przypominać będą konstrukcje, które mają być gotowe do użytku już w drugim kwartale przyszłego roku. To bardzo szybko.
Piłkarze Pogoni przy ewentualnym awansie do kwalifikacji europejskich pucharów powinni mieć już do dyspozycji stadion z dwoma trybunami o pojemności 12 tys. kibiców. Kibice mocno dopingują swojej drużynie, ale chyba jeszcze silniej ekipie budowlanej.
Coraz mocniej zarysowuje się docelowy kształt budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Prace toczą się tam m.in. na piętrze budynku. Wykonywane są ściany monolityczne jak również montaż elementów prefabrykowanych konstrukcji piętra budynku. Z kolei przy boisku treningowym nr 3 trwa wykonywanie ścian fundamentowych i słupów trybuny. Trwa zasypywanie fundamentów trybuny boiska nr 3.
Na trybunach południowej i zachodniej Stadionu Miejskiego nieustannie trwają roboty ziemne i fundamentowe. Trwa formowanie docelowego kształtu trybun, zwłaszcza trybuny południowej, na której rozpoczął się montaż elementów prefabrykowanych.
Siedem pocisków
W trakcie prac budowlanych przy stadionie Pogoni Szczecin odnaleziono siedem sztuk pocisków kaliber 88 z czasów II wojny światowej. Budowlańcy wezwali ekipę saperów, która zabezpieczyła teren i na pewien okres wstrzymano prace w miejscu wydobycia znalezisk z czasów wojennych.
Pociski odnalezione zostały przy zbiornikach retencyjnych znajdujących się na koronie stadionu, gdzie trwają prace przy budowie boisk treningowych i budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Prace bezpośrednio związane z budową dwóch trybun przy samym stadionie nie zostały przerwane i nie są zagrożone. Taką informację otrzymaliśmy z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
Od frezowania nawierzchni ul. Twardowskiego rozpoczęły się prace związane z przebudową ulic przy Stadionie Miejskim. W związku z rozpoczęciem prac zamknięty dla ruchu został wjazd w ul. Twardowskiego z ul. Mickiewicza. Dojazd do głównej bramy wjazdowej Stadionu Miejskiego jest możliwy od ul. Witkiewicza. Przejazd z ul. Witkiewicza do ul. Mickiewicza jest możliwy przez ulice Jagiellońską i Stanisława Noakowskiego.
Celem inwestycji jest przebudowa ulic Twardowskiego i Witkiewicza wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej. Przebudowa obejmuje modernizację nawierzchni jezdni ul. Twardowskiego, przebudowę chodników, oświetlenia. Na ul. Witkiewicza przebudowane zostaną chodniki. W ramach prac przebudowana zostanie również kanalizacja deszczowa.
Wykonawca będzie musiał skoordynować wykonywane roboty budowlane z zadaniami realizowanymi w sąsiedztwie. W związku z tym konieczne będzie prowadzenie prac etapami, zachowując co najmniej jeden ciągły dojazd do placu budowy inwestycji dotyczącej przebudowy Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera. Wykonawcą prac jest firma Strabag sp. z o.o. Koszt inwestycji to 11 032 406,57 zł. ©℗
Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser