Analityczny portal Football-observatory.com dokonał drugiego w obecnym sezonie podsumowania wszystkich lig europejskich, poszczególnych klubów w trzech kategoriach: wieku wyjściowych jedenastek, wychowanków znajdujących się w podstawowych składach oraz obcokrajowców.
Pogoń bardzo mocno poprawiła się w jednej kategorii. Ostatnie dwa miesiące to nie tylko widoczna poprawa gry szczecińskiej drużyny, ale też zdecydowane obniżenie wieku. W pierwszych dwóch miesiącach średnia wieku wyjściowej jedenastki Pogoni wynosiła 26,18. To był trzeci wynik w ekstraklasie – za Górnikiem Zabrze i Wisłą Płock.
Miesiące wrzesień i październik spowodowały, że ta średnia spadła poniżej 26 lat, a z takim przypadkiem nie mieliśmy do czynienia od bardzo dawna. Średnia wieku na koniec października to 25,84. Tylko Górnik może się pochwalić młodszym zespołem, ale nie idzie to w parze z jakością drużyny, więc wynik w jego przypadku nie może oznaczać satysfakcji.
W Pogoni udaje się połączyć młodość z dobrymi wynikami, które w ostatnim czasie są imponujące, nawet najlepsze w ekstraklasie. W wyjściowym składzie Pogoni w czterech ostatnich meczach regularnie grywało siedmiu piłkarzy 23-letnich lub młodszych.
Średnia spadła o ponad rok
Za cały poprzedni sezon średnia wieku w Pogoni wynosiła 26,98 lat i była jedną z najniższych w ekstraklasie, obecnie spadła zatem o ponad rok. To bardzo dużo. Kosta Runjaic dokonał nie tylko rewolucji jakościowej drużyny, ale znacznie odmłodził zespół. Sprawił, że stał się bardziej charakterystyczny.
Dwa sezony temu Pogoń była najmłodszym zespołem w ekstraklasie ze średnią wieku 26,15. Uznano to wtedy za wynik zadowalający, ale nie udało się utrzymać trendu w kolejnym sezonie. Dziś ten wynik jest jeszcze lepszy. Średnia wieku poniżej 26 lat pokazuje, że jest na poziomie najmłodszych lig europejskich.
Młodsze są tylko cztery: chorwacka (24,64), słoweńska (24,92), holenderska (25,23) i słowacka (25,56). Pod względem piłkarskiej jakości w europejskim klubowym rankingu wyżej od Polski są ligi: chorwacka i holenderska, natomiast słowacka, choć znajduje się niżej, to w bieżącej edycji kluby z tego kraju eliminowały w rozgrywkach polskie drużyny.
Utrzymanie niskiej średniej wieku i zachowanie przy tym zadowalającego poziomu sportowego to sprawy bardzo trudne. Dwa sezony temu tylko dwa polskie kluby miały drużyny poniżej średniej 27 lat. Była to Pogoń i zdegradowany do I ligi Ruch Chorzów. Obecnie spore kłopoty ma wyprzedzający pod tym względem portowców Górnik Zabrze.
Znaczny postęp
Przed rozpoczęciem sezonu jednym z celów, jakie wyznaczyliśmy klubowi, było utrzymanie średniej wieku poniżej 27 lat. Udaje się to z dużą nawiązką. Pogoń w porównaniu z poprzednim sezonem wyprzedziła pod względem średniej wieku takie kluby, jak: Cracovia, Wisła P., Korona i Zagłębie.
Ta średnia była zdecydowanie za wysoka, obecna plasuje szczeciński zespół na 142. miejscu w Europie biorąc pod uwagę 31 lig europejskich, czyli ponad 500 drużyn. Żeby awansować pod tym względem do grupy 100 najmłodszych drużyn w Europie, ta średnia musi oscylować w granicach 25,3.
Z każdym rokiem w wielu klubach cywilizowanych pod względem piłkarskim krajów jest na coraz niższym poziomie. Wszędzie zrozumiano, że stawianie na coraz młodszych piłkarzy leży w interesie klubów zarówno pod względem jakości drużyny, ale przede wszystkim stanowi większą perspektywę dobrego zarobku.
Jeszcze w poprzednim sezonie w lidze holenderskiej, stojącej na zdecydowanie wyższym poziomie od polskiej ekstraklasy, Pogoń ze swoją średnią wieku blisko 27 lat byłaby najstarszym zespołem. Dziś ze średnią o ponad rok niższą znalazłaby w Holandii aż siedem starszych drużyn.
Postęp względem Bundesligi
Również w porównaniu z ligą niemiecką nastąpił pod tym względem znaczny postęp. W poprzednim sezonie były tylko dwa starsze kluby od Pogoni: Bayern Monachium i Augsburg. W obecnym sezonie Pogoń w Bundeslidze należałaby do grupy najmłodszych.
Na 18 niemieckich ekip tylko siedem jest młodszych, a trzeba pamiętać, że niektóre z nich, jak: Borussia Dortmund, RB Lipsk, Hoffenheim czy Bayer Leverskusen mają zdecydowanie większe możliwości względem ściągania do swoich klubów bardzo młodych i najlepiej rokujących piłkarzy z całego świata. Pogoń średnią wieku może obniżyć głównie za pomocą polskich piłkarzy wyszkolonych w akademii.
Odmładzania drużyny nie należy się zatem bać, nie musi to oznaczać obniżenia wartości drużyny, wręcz przeciwnie, jakość zespołu może być na wyższym poziomie, ale należy zmiany pokoleniowej dokonywać rozsądnie, a do zespołu wprowadzać piłkarzy z określoną jakością, odpowiednio do nowych wyzwań przygotowanych.
Mało wychowanków
Zdecydowanie gorzej prezentuje się Pogoń pod względem udziału w meczach w wyjściowej jedenastce własnych wychowanków. Jest ich obecnie zaledwie 8,63 procent. To tylko nieznacznie mniej niż dwa miesiące temu. Wtedy wychowanków grało 8,75 procent. Zniżkowa tendencja bardzo niskiej średniej nie może jednak zadowalać.
Dwa sezony temu tych wychowanków było zdecydowanie więcej, choć też mieliśmy prawo narzekać, że zbyt mało. Konkretnie w liczbach było ich 13,7 procent, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie.
Pogoń ze swoim wynikiem i tak znajduje się powyżej średniej krajowej. Średnio w polskiej ekstraklasie grywa 7,58 procent wychowanków w wyjściowym składzie. To śmieszny wynik. Tylko w pięciu innych krajach w Europie grywa mniej wychowanków.
Również pod względem udziału obcokrajowców wynik w szczecińskiej drużynie nie jest zadowalający. W obecnym sezonie w wyjściowym składzie gra średnio 38,4 procent obcokrajowców. Pogoń należy do grupy siedmiu polskich klubów korzystających z obcokrajowców w obszarze poniżej 40 procent.
W aż siedmiu polskich klubach obcokrajowców jest więcej niż Polaków, w trzech klubach nawet powyżej 60 procent. Tak jest w Koronie (69,6), Jagiellonii (67,3) i Lechu (60,1). ©℗
Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser