W sobotnim wygranym meczu z Piastem Gliwice w wyjściowym składzie drużyny Pogoni wystąpiło czterech wychowanków, w tym jeden młodzieżowiec. Na ławce rezerwowych siedziało kolejnych czterech wychowanków, w tym dwóch młodzieżowców.
Pogoń w przerwie letniej dokonała wzmocnień pierwszego zespołu piłkarzami uznanymi, doświadczonymi, ale też pozyskała graczy utalentowanych, perspektywicznych i znakomicie rokujących. W Pogoni jest obecnie cała plejada utalentowanej młodzieży, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że kariery w ekstraklasie staną się udziałem tylko nielicznych.
Dokonaliśmy przeglądu najbardziej utalentowanej i uzdolnionej młodzieży biorąc pod uwagę piłkarzy z rocznika 1998 i młodszych. Sklasyfikowaliśmy po trzech najbardziej utalentowanych graczy na każdej pozycji. W zdecydowanej większości są to jeszcze piłkarze na dorobku, ale są tez tacy, którzy mają już za sobą debiut w ekstraklasie, kilku z nich trenuje z pierwszą drużyną i jest tylko kwestią czasu, kiedy zaczną występować na boiskach ekstraklasy.
Duet bramkarzy
W bramce Pogoń ma dwóch równorzędnych piłkarzy, którzy jeszcze miesiąc temu rywalizowali ze sobą podczas półfinałowej potyczki Centralnej Ligi Juniorów. Jakub Bursztyn z drużyny SMS Łódź wypadł na tyle okazale, że Pogoń postanowiła go ściągnąć do Szczecina i jest to obecnie trzeci bramkarz w pierwszej drużynie. Daniel Kusztan nie odbiega od starszego rok kolegi talentem, świetnie gra nogami, ma ogromne rezerwy. Bardzo prawdopodobne, że za dwa lata obaj rywalizować będą o miejsce numer 1 w bramce Pogoni.
Na prawej obronie nie ma wśród młodzieży zbyt dużego wyboru. Fabian Pach nawet stracił miejsce w drużynie juniorów podczas rewanżowego meczu finałowego w Centralnej Lidze Juniorów, natomiast Daniel Rotengruber i Jakub Iskra ze względu na wiek nie zostali jeszcze poddani poważniejszym próbom.
Duży urodzaj zdolnej młodzieży mamy wśród środkowych obrońców. Zdecydowanym liderem w tej formacji wydaje się być Sebastian Walukiewicz, który w pierwszych dwóch meczach drużyny ekstraklasy był w gronie rezerwowych, a przed spotkaniem z Piastem rozważany był nawet do gry w podstawowym składzie.
Konkurencja wśród stoperów
Równie dobre notowania mają jego rówieśnicy: Hubert Sadowski i Kacper Michalski. Obaj znajdują się pod obserwacją trenera kadry narodowej, obu najprawdopodobniej obserwować będziemy w najbliższym sezonie podczas meczów Centralnej Ligi Juniorów, choć obaj debiut mają już za sobą.
Na lewej obronie też jest urodzaj utalentowanych graczy, choć ten najbardziej zdolny – Mateusz Maćkowiak został podczas obecnego okna transferowego sprzedany do RB Lipsk. Równie obiecująco zapowiada się Marcel Stefaniak, który mimo młodego wieku od roku praktycznie grywa już tylko w III-ligowych rezerwach, a od obecnego sezonu trenuje z pierwszą drużyną. Jest etatowym reprezentantem bardzo zdolnego rocznika 2000.
Wśród defensywnych pomocników też mamy urodzaj świetnie rokujących młodych piłkarzy. Taką prawdziwą perełką wydaje się być niespełna 17-letni Maciej Żurawski, podstawowy gracz reprezentacji Polski. Był jednym z lepszych piłkarzy podczas finałowych spotkań w Centralnej Lidze Juniorów, choć był młodszy o przeszło dwa lata. Wkrótce ma być dołączony do pierwszej drużyny, a na boiskach juniorów już raczej go nie zobaczymy. To zawodnik z najwyższej krajowej półki, a jego talent porównywalny jest do Bielika, czy Wojtkowskiego, choć to inne pozycje.
Dobra runda Pawłowskiego
Wśród środkowych pomocników trwa rywalizacja o miano gracza młodego pokolenia numer 1. Na dziś jest nim Damian Pawłowski, który rozegrał świetną rundę wiosenną w III-ligowych rezerwach i został zaproszony do pierwszej drużyny, z którą rozpoczął przygotowania do nowego sezonu. W drużynie Centralnej Ligi Juniorów brylował natomiast Stanisław Wawrzynowicz, znakomicie rozwijał się młodszy od wymienionych – Błażej Starzycki.
Kilka ciekawych postaci jest na pozycji skrzydłowego. Na dziś najlepszą pozycję mają najstarsi w tym gronie: Mateusz Bochnak i Rafał Maćkowski. To byli piłkarze, którzy decydowali o obliczu drużyny juniorów, rywalizującej z Legią Warszawa w finałowym dwumeczu CLJ.
Mocno naciskać będą na nich o dwa lata młodsi: Bartosz Boniecki i Adam Sacharuk. Ten pierwszy w końcówce poprzedniego sezonu wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie juniorów, a w kolejnym sezonie powinien otrzymywać kolejne wyzwania włącznie z grą na boiskach III ligi.
Kowalczyk bryluje
Na pozycji ofensywnego pomocnika piłkarzem niewątpliwie pierwszoplanowym jest Sebastian Kowalczyk, który ma już za sobą sześć występów w ekstraklasie. Ten filigranowy rozgrywający wciąż walczy o swoją pozycję w pierwszej drużynie, jest blisko wyjściowego składu, choć w ostatnim spotkaniu z Piastem nie znalazł się nawet w meczowej osiemnastce. Tuż za Kowalczykiem plasują się liderzy w swoich rocznikach: Adrian Benedyczak i Krystian Rybicki. Obaj są reprezentantami Polski w swojej kategorii wiekowej i ogromnymi nadziejami Pogoni.
W ataku miejsce jest tylko jedno, dlatego konkurencja dość mocna. W tej chwili niepodważalną pozycję zajmuje Marcin Listkowski, który w pierwszej drużynie jest jednak skrzydłowym. Wiosną kapitan juniorskiej reprezentacji Polski grał w kadrze niemal tylko w ataku.
Za Listkowskim plasują się kolejni zdolni napastnicy. Gracjan Jaroch, to ubiegłoroczny król strzelców fazy medalowej mistrzostw Polski juniorów, natomiast Aron Stasiak był najskuteczniejszym strzelcem tegorocznej edycji. Ten ostatni rozpoczął treningi z pierwszą drużyną, jednak w najbliższym sezonie częściej powinniśmy go oglądać w meczach drużyny rezerw.
Grupa piłkarzy o określonym potencjale jest w Pogoni duża. Zawodnicy rozwijają się dobrze, ale o spełnieniu oczekiwań będziemy mówić wtedy, gdy na stałe wywalczą sobie miejsce w składzie pierwszej drużyny.
Dziś młodym piłkarzem wyznaczającym piłkarskie standardy w Pogoni może być Dawid Kort. Wychowanek klubu, w ostatnim czasie lider zespołu, jego najlepszy piłkarz w tegorocznej rundzie wiosennej, a w ostatnim spotkaniu z Piastem nawet kapitan. ©℗ Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser
Bramkarze: 1. Jakub Bursztyn (1998), 2. Daniel Kusztan (1999), 3. Michał Hoffmann (2001).
Prawi obrońcy: 1. Fabian Pach (1998), 2. Daniel Rotengruber (2000), 3. Jakub Iskra (2002).
Prawy stoper: 1. Sebastian Walukiewicz (2000), Hubert Sadowski (2000), 3. Filip Balcewicz (2003).
Lewy stoper: 1. Szymon Jopek (1999), 2. Kacper Michalski (2000), 3. Kryspin Szcześniak (2001).
Lewi obrońcy: 1. Marcel Stefaniak (2000), 2. Danian Pavlas (2000), 3. Jowin Radziński (2001).
Defensywni pomocnicy: 1. Maciej Żurawski (2000), 2. Paweł Jachno (2001), 3. Kacper Kozłowski (2003).
Środkowi pomocnicy: 1. Damian Pawłowski (1999), 2. Stanisław Wawrzynowicz (1999), 3. Błażej Starzycki (2000).
Ofensywni pomocnicy: 1. Sebastian Kowalczyk (1998), 2. Adrian Benedyczak (2000), 3. Krystian Rybicki (2002).
Prawoskrzydłowi: 1. Mateusz Bochnak (1998), 2. Bartosz Boniecki (2000), 3. Mateusz Rościszewski (2001).
Lewoskrzydłowi: 1. Rafał Maćkowski (1998), 2. Michał Sacharuk (2000), 3. Marcel Wędrychowski (2002).
Napastnicy: 1. Marcin Listkowski (1998), 2. Gracjan Jaroch (1998), 3. Aron Stasiak (1999).