niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Radni o stadionie

Piłka nożna. Radni o stadionie

Piłka nożna. Radni o stadionie
Data publikacji: 2016-09-14 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-15 11:54
Wywietleń: 2405 154941

Wykonawca budowy stadionu piłkarskiego w Szczecinie wejdzie na plac budowy pod koniec przyszłego roku. Dopiero na początku trzeciego kwartału w przyszłym roku odbędzie się bowiem przetarg budowlany. Dopiero po nim będzie można przystąpić do realizacji inwestycji. Tak zapewnił w środę dyrektor MOSiR Wojciech Olbryś, który przedstawił radnym z Komisji Sportu projekt koncepcyjny nowego stadionu.

Najwięcej emocji wywołało finansowanie stadionu. Na dziś obiekt ma powstać wyłącznie ze środków publicznych. Łączny koszt szacuje się na 180 mln zł. Budowa ma potrwać trzy lata. Zakłada się zatem, że pod koniec 2020 roku inwestycja zostanie zakończona.

- Obecnie nie ma możliwości pozyskania żadnych środków publicznych na realizację budowy stadionu, bo wniosek prezydenta dotyczy zupełnie innego obiektu - mówiła Małgorzata Jacyna-Witt, radna niezrzeszona. - We wniosku czytamy, że obiekt ma kosztować 85 mln. zł., a rzeczywisty koszt ma być przecież zdecydowanie wyższy.

Nieprofesjonalny wniosek

Radni Szczecina wciąż liczą, że dofinansowanie uda się pozyskać. Trzeba jednak najpierw wykonać projekt budowlany, następnie uzyskać pozwolenie na budowę. Dopiero później, jak uda się skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i przede wszystkim zdecydować się na ostateczną koncepcję, to można starać się o dofinansowanie. Obecnie szans takich nie było z tego powodu, że projekt jest niekompletny, niedoszacowany i nieaktualny.

- Inwestycja trwać będzie wiele lat - kontynuowała M. Jacyna - Witt. - Nie ma zatem powodu, by działać w pośpiechu. Takie dofinansowanie można uzyskać za dwa, trzy, lub cztery lata.

Radnych interesowało też, co się stanie z obecnym budynkiem VIP, kto po wybudowaniu obiektu będzie nim zarządzał. Ostatecznych decyzji w tym względzie jeszcze nie podjęto. Pierwotnie zakłada się, że budynek, który powstał w roku 2010 miałby zostać rozebrany i ponownie postawiony na obiekcie Świtu Skolwin. Tam miałby służyć miejscowej społeczności nie tylko do celów sportowych.

- Nie ma jeszcze ostatecznych szacunków, czy taka operacja będzie opłacalna - tłumaczył W. Olbryś. - Może się bowiem okazać, że rozebranie i postawienie takiego budynku od nowa nie będzie korzystne pod względem finansowym.

Drogi dojazdowe

Radni pytali też o drogi dojazdowe i węzły komunikacyjne. Nowy stadion umiejscowiony będzie w tym samym miejscu, co obecnie, będzie miał pojemność 22 368 kibiców. Jeżeli na obiekcie miałby zasiąść komplet widzów, to mogą pojawić się spore zatory.

Po raz ostatni ponad 20 tysięcy kibiców było na stadionie Pogoni w sierpniu 2000 roku. Wtedy przepisy bezpieczeństwa były zupełnie inne, niż obecnie. Drogi przy ul. Karłowicza i Twardowskiego są wąskie i trudno będzie je poszerzyć tak, by znacznie polepszyć dostęp do stadionu.

Nowy stadion budowany będzie etapami. Najpierw rozebrana zostanie i wybudowana trybuna północna (obecna VIP-owska), a następnie trybuna zachodnia (obecny łuk), południowa (obecna Papricana) i na koniec wschodnia (obecnie puste miejsce).

185 miejsc dla VIP

Na obiekcie po odjęciu miejsc przeznaczonych na strefy buforowe będzie mogło maksymalnie zasiąść 21 013 kibiców. Będzie 13 lóż VIP-owskich. Jedna liczyć będzie 41 miejsc, sześć lóż będzie 14-osobowych, a sześć kolejnych 10-osobowych. Łącznie w lożach będzie mogło zasiąść 185 osób. Dla osób niepełnosprawnych przeznaczono 196 miejsc.

Od strony trybuny północnej powstanie pomnik Floriana Krygiera. Dwie trybuny: północna i wschodnia wybudowane zostaną od nowa, dwie pozostałe zostaną całkowicie przebudowane i dostosowane do obowiązujących standardów. Stadion będzie wyposażony w dwa ekrany LED, będzie miał IV kategorię UEFA, będzie można na nim rozgrywać mecze międzypaństwowe i w europejskich pucharach.

Dyskusja nad obiektem toczy się już od 10 lat. Wizji i projektów było mnóstwo, nigdy od początku do końca nie zdecydowano się na jedną koncepcję, ta była w wyniku wieku kompromisów z klubem i kibicami cały czas zmieniana. Obecnie wszystkie strony akceptują obecny projekt koncepcyjny. ©℗ Wojciech Parada

 

Piłka nożna. Radni o stadionie

Komentarze

Wojtunia
"południowa (obecna Papricana)" ??? Brak słów panie "redaktorze"
2016-09-15 11:31:45
A w Realu Madrid jeakos inaczej jak w Pogoni..
Santiago Bernabéu de Yeste, född 8 juni 1895 i Almansa, Albacete, död 2 juni 1978 i Madrid, var en spansk fotbollslegendar - spelare, lagkapten, tränare och slutligen (från 1943) president i klubben Real Madrid, vars stadion uppkallades efter Bernabéu 1955 (Santiago Bernabéu-stadion). tlumaczenie: Santiago Bernabeu de Yeste ur.8 czerwca 1895 w Almansa,Albacete,umarl 2 czerwca 1978 r w Madrycie,byl hiszpanska futbolowa legenda-pilkarz,kapitan druzyny,trener i na koncu w 1943 r. prezydent klubu Real Madrid i wtedy stadion nazwano po 1955 Santiago Bernabeu.. To co wy wyprawialiscie najpierw z nazwa a teraz z pomnikiem to juz kpina trampkarze..Nie macie ani odrobiny szacunku dla ludzi ktorzy klub Pogon zrobili kopia tej Pogoni ze Lwowa.Szkoda ze SZEF Kosobucki juz dawno i inni takze nie zyja bo by was wyslali no gdzie dyletanci i pajace?
2016-09-14 18:45:39
Kibic
A ja chce wiecej pomnikow ! Niech na stadionie stana pomniki Jacyny ,Krzystka,Jani,Jurka z PZPR,Stopyry,Dziegi,Geblewicza- to przeciez nasi dobroczyncy,ukochani liderzy miasta i wojewodztwa.Chwala IM ! Niech zyja wiecznie ! Oni sa duma Pomorza ! Jerszcze mozna dodac w roli krasnoludkow nagrodzonych prezesow spolek miejskich. Wszyscy oni zasluguja na dozgonna pamiec.
2016-09-14 16:21:09
do: miki
To, że ktoś jest policjantem (jest się nim do końca życia) nie oznacza, że jest się gorszym. Smutne jest tylko to, że osoba tak zasłużona dla swojej formacji musi pracować w takiej jednostce miejskiej.
2016-09-14 13:59:16
Robert
Sabri już dawno wybudowałby stadion i drogi dojazdowe
2016-09-14 12:21:03
miki
Ciekawa, jako były policjant, ile stadionów wybudował pan Olbryś? I jak widac z artykułu, najważniejsze są miejsca dla VIP-ów, resztę radni mają w nosie.
2016-09-14 12:20:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy