czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Ostateczna koncepcja stadionu

Piłka nożna. Ostateczna koncepcja stadionu

Piłka nożna. Ostateczna koncepcja stadionu
Data publikacji: 2016-09-05 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-06 20:27
Wywietleń: 1744 152745

Zespół roboczy zakończył prace nad koncepcją architektoniczną stadionu piłkarskiego w Szczecinie. Zrealizowane zostały niemal wszystkie postulaty klubu i kibiców w stosunku do pierwotnej wersji koncepcji. Nie ma już żadnych przeszkód, by miasto wcieliło w życie program realizacji inwestycji.

Koszt operacji szacuje się na 180 mln zł. Jeszcze 9 miesięcy temu prezydent Piotr Krzystek zarzekał się, że miasta nie stać na tak drogą inwestycję. Wtedy jednak uparcie bronił jeszcze poprzedniej koncepcji - z trzema trybunami. Dziś prezydent twierdzi, że sytuacja Szczecina w kwestii możliwości inwestycyjnych poprawiła się na tyle, że ten ciężar gmina jest w stanie udźwignąć.

Prezydent nie zrezygnował z ubiegania się o dofinansowanie, choć zdaje sobie sprawę, że szanse na to są minimalne, żeby nie powiedzieć zerowe.

- Nie jesteśmy ścianą wschodnią i nie mamy szans na dofinansowanie z Unii Europejskiej, tak jak w przypadku stadionów w Białymstoku i Lublinie - powiedział prezydent. - Możemy się ubiegać o dofinansowanie tylko z ministerstwa sportu. Na razie otrzymaliśmy odpowiedź odmowną, ale liczę na to, że szczecińscy politycy wykażą się operatywnością.

Cztery trybuny

Zgodnie z założeniami nowy Stadion Miejski będzie składać się z czterech trybun o łącznej pojemności 22 368 miejsc. Dwie trybuny wybudowane zostaną całkowicie od nowa, dwie pozostałe zostaną dopasowane do ostatecznego kształtu obiektu.

Zakładając, że 5 procent pojemności stadionu musi być przeznaczonych dla kibiców drużyny gości i trzeba będzie wydzielić strefy buforowe, to maksymalna objętość stadionu przy meczach z udziałem kibiców drużyny przeciwnej będzie wynosiła około 20 800 kibiców.

Znacząco zwiększy się komfort oglądania meczów, ponieważ trybuna zachodnia zostanie wypłaszczona i będzie znajdować się znacznie bliżej murawy. Obecnie kibiców siedzących na „łuku” od placu gry (w najdalszym punkcie) dzieli 40,5 m. Na nowym Stadionie Miejskim ta odległość zmaleje do 16,2 m.

Analogicznie będzie w przypadku nowej trybuny – wschodniej. Na niej oprócz standardowych sektorów znajdzie się również dwupoziomowy przeszkolony pawilon, który ma być wykorzystany m.in.: na potrzeby studia telewizyjnego i Muzeum Pogoni Szczecin. Tam znajdować się będzie też sala konferencyjna, a także pomieszczenia gospodarcze służące do przechowywania sprzętu potrzebnego do obsługi meczów.

- Nie udało się przenieść sektora kibiców gości w inne miejsce - powiedział prezes Pogoni Jarosław Mroczek. - Jesteśmy natomiast zadowoleni, że zadaszenie stadionu nie będzie całkowicie przeźroczyste. Przenikanie światła będzie na poziomie 50 procentów, przez co unikniemy nadmiernego nagrzewania trybun.

14 lóż biznesowych

Stadion wyposażony będzie w 14 lóż biznesowych na 12 miejsc. To znacznie więcej, niż pierwotnie zakładano. Przede wszystkim nie będzie już lóż mniejszych, niż 12 osób. Takie bardzo trudno byłoby sprzedać potencjalnym nabywcom.

Wciąż nie wiadomo dokładnie, kiedy ruszy budowa stadionu. Obecnie będą trwały prace nad przygotowaniem projektu wykonawczego. Jeżeli będzie on gotowy, to znać już będziemy choćby w przybliżeniu koszt budowy obiektu. Nawet wtedy jednak trudno będzie określić, czy cena nie ulegnie zmianie w trakcie realizacji inwestycji.

- Planujemy, że projekt wykonawczy gotowy będzie w drugiej połowie przyszłego roku, a budowa rozpocznie się na przełomie 2017 i 2018 roku - powiedział Wojciech Olbryś, Przewodniczący Zespołu ds. realizacji inwestycji przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie.

Równolegle z inwestycją stadionową prowadzone będą prace związane z infrastrukturą sportową wokół stadionu. Teren, na którym znajdują się boiska treningowe ma być wyposażony w energię elektryczną po to, by zainstalować nad boiskami oświetlenie. W przyszłości jedno z boisk ma być zadaszone. Wtedy służyć będzie mieszkańcom Szczecina przez okrągły rok bez względu na pogodę. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Jest dobrze
A będzie jeszcze lepiej !!!
2016-09-06 20:11:53
@ stadion piękny!
A jaka piękna Hanza Tower na obrazku :D
2016-09-06 14:16:46
Stadion piekny!
Dzisaj juz nie mozna nazywac stadionu imieniem kogos bo kazdy Bank zaplaci rocznie b. duzo jesli bedzie chcial tam miec swoja nazwe ..Gdyby nie to to ten stadion powinien nazywac sie imieniem Lucjana Kosobuckiego nazywanego przez generacje pilkarzy Pogoni SZEFEM..To najwieksza legenda Pogoni po wsze czasy i bez niego nie mielibyscie muzykanci problemu bo by Pogoni wogole nie bylo.
2016-09-06 11:01:30
gosc
kibic : filharmonia juz byla wczesniej w budynku urzedu miejskiego ale zapewne tam nigdy nie byles, przynajmniej w filharmonii nie jest potrzebna asysta policji przed po i w trakcie seansow i nie ma tam zadnych sebixów wyklętych ,coz jaki obiekt tacy goscie ...,mialobyc dofiansowanie ale kibole sie nie zgodzili bo chcieli nowy obiekt a nie remont ,filharmonia przynajmniej ma wysoka frekwencje i zarabia na siebie a ten stadion to za 100 lat sie nie zwroci, no chyba ze go wczesniej zdemolujecie
2016-09-05 18:45:25
kibic
-gość ... dlaczego z moich pieniędzy wybudowano filharmonię?! ... nikt mnie nie pytał o zgodę.ogarnij się człowieku.unikaj KOD-u to dobrze zadziała na Twoje szare komórki.
2016-09-05 17:53:35
gosc
Dlaczego za budowe zaplaca podatnicy miasta Szczecin ,łaczny koszt to 200 mln z tego chyba 100 czy 50 miasto musi dolozyc bo nie dostało dofinansowania z ministerstwa sportu ,tak sie koncza projekty za ktore bierze się kibolstwo wraz z niedouczonymi urzednikami, .
2016-09-05 16:46:40
gosc
Dlaczego za budowe zaplaca podatnicy miasta Szczecin ,łaczny koszt to 200 mln z tego chyba 100 czy 50 miasto musi dolozyc bo nie dostało dofinansowania z ministerstwa sportu ,tak sie koncza projekty za ktore bierze się kibolstwo wraz z niedouczonymi urzednikami, .
2016-09-05 16:46:27
Stadion
A dlaczego "dach" jest oparty na ażurowych filarach, między którymi będzie hulał wiatr? W której części stadionu są oszklone loże vip i na ile samochodów będzie podziemny parking?
2016-09-05 15:38:08
czy
Czy naprawdę nie można przesunąć boiska nr2 w kierunku basenu, tak aby przestrzeń przed stadionem była większa? Tak jak teraz wygląda to źle(wizualizacja)
2016-09-05 15:08:21
Placki
No hejty za 3 2 1 ...
2016-09-05 14:50:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy