czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Radni apelują, prezydent nie reaguje

Piłka nożna. Radni apelują, prezydent nie reaguje

Piłka nożna. Radni apelują, prezydent nie reaguje
Data publikacji: 2016-03-21 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-22 16:29
Wywietleń: 2296 124398

Prezydent Piotr Krzystek na poniedziałkowym spotkaniu z radnymi dał wyraźny i czytelny sygnał. Nie ma szans na zmianę decyzji. Miasto będzie realizowało projekt modernizacji z trzema trybunami.

Janusz Pachowski do 19 maja powinien złożyć wniosek na pozwolenie na budowę stadionu piłkarskiego z trzema trybunami. Oznacza to w praktyce, że już w lipcu można będzie rozpocząć proces inwestycyjny. Już wtedy może być wbita pierwsza łopata.

- Będzie można rozpocząć prace przygotowawcze terenu - powiedział na poniedziałkowym spotkaniu z radnymi i prezydentem Piotrem Krzystkiem projektant.

Przetarg budowlany powinien być rozstrzygnięty do końca roku. Inwestycja szacowana na blisko 150 mln zł. brutto będzie realizowana bez względu na protesty kibiców i nalegania radnych, by ją wstrzymać.

- Nie ma obecnie żadnych argumentów formalno - prawnych, aby tą inwestycję wstrzymać - ocenił prezydent Piotr Krzystek.

Debata oxfordzka

Małgorzata Jacyna - Witt, radna niezrzeszona proponowała debatą oxfordzką na argumenty pomiędzy dwoma przeciwstawnymi obozami.

- Dziś nie ma takiej sytuacji, że są dwa przeciwstawne obozy - odpierał Piotr Krzystek. - Jest projekt, nad którym pracuje się dwa lata i jakiś wirtualny pomysł z trzema rysunkami i przybliżonym kosztorysem. Nie ma takiej możliwości, żeby przenieść jeden projekt w drugie miejsce. Inne jest ukształtowanie terenu, inne uwarunkowania.

- To może poczekajmy, jak projektant z Łodzi wykona dokładny projekt i porównajmy je wtedy - apelował radny Marek Duklanowski. - Nic się chyba nie stanie, jak poczekamy rok, albo trochę dłużej.

Również ten apel nie trafiał do przekonania prezydenta.

- Ja nie widzę ani jednego argumentu, który optowałby za wersją łódzką. No może poza czwartą trybuną, która w przypadku naszej koncepcji też jest w planie, ale w późniejszym terminie - odpowiadał Piotr Krzystek.

Szansa na czwartą trybunę

Prezydent nie wykluczył wybudowania czwartej trybuny, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musiałoby być zapotrzebowanie społeczne na stadion o większej pojemności.

Zmodernizowany stadion ma pomieścić 17 814 miejsc. Dziś na mecze Pogoni przychodzi średnio 6,5 tys. kibiców, podczas gdy najwyższą frekwencję ma Legia Warszawa - średnio 18 796 kibiców na jedno spotkanie i Lech Poznań - średnio 17 974 fanów. Następne w klasyfikacji kluby legitymują się średnią poniżej 12 tys. kibiców.

- Z doświadczeń innych nowych stadionów wiemy, że ta średnio w pierwszym sezonie wzrasta o około 100 procent, co w przypadku Szczecina oznaczałoby średnią powyżej 13 tys. na mecz, ale w każdym kolejnym sezonie ta średnia systematycznie maleje - powiedział Leszek Siwecki, doradca prezydenta.

- Jeżeli średnio na meczu będzie pojawiać się powyżej 15 tysięcy kibiców, to oczywiście będzie zapotrzebowanie na czwartą trybunę - skwitował prezydent. - Dziś takiej potrzeby jednak nie ma.

Regularny konflikt

Radny Paweł Bartnik zarzucał prezydentowi, że realizacja tak dużej inwestycji odbywa się w regularnym konflikcie z prezesem klubu piłkarskiego. Radny Marek Duklanowski z kolei dodał, że inwestycja będzie przebiegała bez społecznej akceptacji, a to jest niedopuszczalne. Radna Małgorzata Jacyna - Witt pytała prezydenta, czy zna choćby jedną osobę spoza bliskiego prezydentowi otoczenia, której projekt modernizacji się podoba.

We wtorek zapowiada się kolejny burzliwy dzień. Na godzinę 10 przewidziano spotkanie prezydenta Piotra Krzystka z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem. Ten drugi o godzinie 11 ma wystąpić przed radnymi, natomiast od godziny 10 przed Urzędem Miasta protestować mają kibice.

Na godzinę 15 prezes Pogoni Jarosław Mroczek zwołał konferencję prasową z udziałem Jacka Ferdzyna, który realizuje alternatywny projekt budowy stadionu z czterema trybunami. Nie ma jednak żadnych szans, żeby prezydent zmienił zdanie. ©℗ Wojciech Parada

Podpis: Wszystko wskazuje na to, że wizualizacja stadionu z czterema trybunami nigdy nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Komentarze

m
radni caly czas lizali .... jasnie panujacemu a teraz maja inne zdanie
2016-03-22 16:12:31
Krzysztof Kowal
Odpowiadam moim oponentom: Modernizacja podoba mi się dlatego, że mój "ulubiony" zespół będzie grał na przypudrowanym za ciężką kasę przedwojennym stadionie
2016-03-22 14:06:01
Bufonada
Prezydent nie zmieni zdania to my postaramy się zmienić prezydenta i to szybko.Wystarczająco spaskudził Szczecin.
2016-03-22 05:41:31
Kalafior
Mam pytanie. Co moga zrobic w tej sprawie sponsorzy chorego projektu Krzystka czyli mieszkancy Szczecina skoro sa temu projektowi przeciwni?. Czy istnieje jakas procedura formalno-prawna zablokowania tego projektu przez mieszkancow? Wydaje sie ze mieszkancy moga tylko odwolac prezydenta. To zrobic moga formalno-prawnie i czas juz chyba maszyne puscic w ruch... Biadolenie i inwektywy nic nie dadza, trzeba zaczac zbierac podpisy czy jak to sie odbywa w sprawie odwolania nieudolnego i wrecz wrogiego zyczeniom mieszkancow prezydenta miasta.
2016-03-21 23:18:02
iwy.
do kiców pogoni krzystka wywieść na taczce i będzie stadiom nie będzie czkał do wyborów.
2016-03-21 20:57:42
AntyKowal
Pyro, mieszkasz w Poznaniu to zajmij się swoją Amiką. Od naszego stadionu wara.
2016-03-21 19:58:10
Pytam p. Krzysztofa Kowala
Panie Krzysztofie proszę o informację- z jakiego powodu się podoba Panu opcja modernizacji, proszę o konkretne argumenty. Rozumiem że jako mieszkaniec Poznania aktywnie odwiedza pan stadion na Twardowskiego, tak?
2016-03-21 19:57:21
Pan Krzystek wie najlepiej...
Pan Krzystek wraz ze swoja swita chyba juz w lape wziol bo chyba nic i nikt go nieprzekona do zmiany projektu:)Juz hale widowiskowa wybudowali ktora niespelnia polowy nowoczsanych i potrzebnych uwarunkowan przez co ciezko w niej o organizacje kazdego rodzaju imprez!Wladza jest wybierana przez lud wiec i glosem ludu powninna sie kierowac!
2016-03-21 19:50:46
Asia
Masakra, Nie bo nie i koniec dyskusji. Naprawdę nie stać nas na porządny stadion o europejskich standardach, z którego będziemy dumni?? Dalej będzie wiało, padało na głowę, a miasto wyda tyle ile za nowy stadion.... Czy zawsze musi być byle jak, na podstawie projektu, który był robiony przy założeniach, że przebudowa będzie kosztować 50 mln?
2016-03-21 19:20:30
M.
To chyba tylko w Szczecinie jest możliwe żeby od nowa zbudować stary stadion. Sorry ale takiego mamy uzurpatora na stanowisku.
2016-03-21 19:17:32
romek 60
Od pewnego czasu przestaja mi sie podobac dzialania Prezydenta.A to tworzenie ulic jednokierunkowych ktore powoduja korki w miescie,Bolek honorowym obywatelem Szczecina ,choc wiadomo bylo od dawna ,ze cos tu smierdzi. Wspaniala Fryga na pl. Zamenhoffa,Stadion w centrum miasta, a nie w poblizu autostrad i dworcow, obwodnica miasta z co 500 m sygnalizacja swietlna. Przeciez nie jest daleko do Niemiec . Podpatrzyc jak to sie robi. Mozna byloby dalej wyliczac ,ale az tyle czasu to ja nie mam.Pomyslec trzeba o odwolaniu go z tej funkcji zanim nie narobi jeszcze wiecej szkod!
2016-03-21 19:08:41
3 trybuny - koszmar
Stadion z tylko 3 trybunami to idiotyzm . 4 trybuny to standard w Europie. Pan prezydent , który lubi tylko golfa i żeglarstwo , ośmiesza Szczecin. Mamy pecha , że pan Krzystek nie lubi piłki nożnej - sportu nr. 1 w Europie. W Szczecinie wszystko jest inaczej . Dlatego miasto wyludnia się.
2016-03-21 18:58:15
Odpowiadam p. Jacynie-Witt
Nazywam się Krzysztof Kowal. Mieszkam w Poznaniu. Nie znam p. P. Krzystka ani p. Krzystek nie zna mnie. Jestem jednym z tych którym modernizacja się podoba. W razie czego p. Piotr Krzystek może podać pani mój przykład.
2016-03-21 18:40:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy