poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Portowcy w młodzieżowych reprezentacjach

Piłka nożna. Portowcy w młodzieżowych reprezentacjach

Piłka nożna. Portowcy w młodzieżowych reprezentacjach
Data publikacji: 2016-03-17 15:26
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-17 15:26
Wywietleń: 977 123778

Tylko sześciu młodych piłkarzy Pogoni Szczecin zostało powołanych aż do sześciu młodzieżowych reprezentacji kraju. 

Zaledwie sześciu kadrowiczów to jeszcze nie tragedia. Więcej ma pięć innych polskich klubów: Lech, Legia, Jagiellonia, Zagłębie i Lech. Takie kluby, jak Ruch, Wisła, Górnik Z., czy Śląsk mają ich jednak jeszcze mniej.

Rok temu Pogoń była pod względem reprezentantów w młodzieżowych reprezentacjach trzecią siłą w kraju. Dziś już nie tylko przegrywa rywalizację z Lechem i Legią, które już niemal produkują młodych kadrowiczów. Pogoń ma tych kadrowiczów prawie o połowę mniej od Jagiellonii i Lechii - klubów, które jeszcze przed rokiem pod tym względem dystansowała.

Kartka Listkowskiego

Trzeba jednak pamiętać, że z powodu czerwonej kartki na eliminacyjny turniej do lat 19 nie został powołany pewniak w tej reprezentacji Marcin Listkowski.

Okazuje się też, że wynik sportowy nie zawsze idzie w parze z indywidualnymi wyróżnieniami dla poszczególnych zawodników. Młodzi piłkarze z rocznika 2001 zostali w ubiegłym roku mistrzami Polski w swojej kategorii wiekowej, a ich o rok starsi koledzy wicemistrzami przed dwoma laty. Dziś jednak w reprezentacja do lat 15 i 16 jest tylko jeden piłkarz Pogoni: Błażej Starzycki.

- Proszę mi wierzyć, że na tym etapie szkolenia najlepiej będzie dla tych chłopców, gdy jak najdłużej przebywać będą we własnych klubach i nie będą zaniedbywać szkoły - mówi trener portowców Czesław Michniewicz.

Dominacja Lecha bezsporna

Dominacja Lecha i Legii jest bezsporna szczególnie w tych najmłodszych reprezentacjach. To efekt długofalowego planu szkoleniowego obejmującego nie tylko selekcję utalentowanych graczy po 13 roku życia, kiedy ci kończą szkołę podstawową i mogą udać się do piłkarskiego gimnazjum znajdującego się pod patronatem dużego klubu piłkarskiego.

Kluby ekstraklasy w reprezentacji

23 - Lech Poznań.

15 - Legia Warszawa.

10 - Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk.

7 - Zagłębie Lubin.

6 - POGOŃ Szczecin.

5 - Cracovia, Piast Gliwice.

4 - Ruch Chorzów.

3 - Wisła Kraków.

2 - Górnik Zabrze, Korona Kielce, Śląsk Wrocław.

0 - Termalica Nieciecza, Górnik Łęczna, Podbeskidzie Bielsko.

Dominacja Lecha i Legii to też, a może przede wszystkim efekt znakomitego szkolenia już we wstępnej fazie rozwoju i wykonanej dużej pracy systemowej polegającej na obejmowaniu swoim zasięgiem coraz to większych obszarów. Nie tylko tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Szkółki Lecha są już w czterech województwach i nawet w … Londynie. Jedna powstała również w ...Kamieniu Pomorskim, który przecież należy do województwa zachodniopomorskiego i wychował w ostatnich czasie całą plejadę uzdolnionych graczy, którzy zasilili później Pogoń: S. Murawskiego, Neumanna, Sasina, Kaczmarskiego, Plebańczyka.

Legia w Bieszczadach

Legia swoim zasięgiem obejmuje natomiast całe Mazowsze, kolonizuje też Kujawsko - Pomorskie, a ostatnio podpisała umowę o współpracy w dalekich Bieszczadach, a konkretnie w Ustrzykach Dolnych.

Pogoń też nie zamierza być bierna. Możliwości ma z pewnością mniejsze od Lecha, czy Legii, ale musi swoją szkoleniową ekspansją objąć przynajmniej wszystkie ośrodki znajdujące się w województwie i nie pozwolić, by jakikolwiek talent z regionu został zauważony przez skautów konkurenta.

Młodzi portowcy w reprezentacji

Kadra do lat 16 (rocznik 2000) - Błażej Starzycki.

Kadra do lat 18 (rocznik 1998) - Rafał Maćkowski.

Kadra do lat 19 (rocznik 1997) - Jakub Piotrowski.

Kadra do lat 20 (rocznik 1996 i 95) - Dawid Kort.

Kadra do lat 21 (rocznik 1995 i 94) - Sebastian Rudol i Hubert Matynia.

Takim przykładem jest Kacper Chodyna z Łobza, dziś zaledwie 17 letni piłkarz, ale już wielka nadzieja Lecha Poznań, reprezentant Polski. Kiedyś Pogoń przegrała z Lechem walkę o tego piłkarza.

Pogoń to Wy

To między innymi dlatego Pogoń stworzyła program „Pogoń to Wy”, który jest skierowany do wszystkich klubów i trenerów z regionu Pomorza Zachodniego. Na tej kooperacji skorzystać mają dwie strony, a przede wszystkim młode talenty z naszego regionu.

Program ma na celu podpisanie umów partnerskich, a następnie współpracę z kolejnymi klubami. Pogoń wybranym przez siebie partnerom zaproponuje jedną z dwóch umów: dla trenera-scouta lub dla klubu.

- Pierwszy rodzaj umowy jest dla trenera-scouta. W przypadku, gdy młody zawodnik trafia do nas i potem znajduje się w I zespole, to taki trener może liczyć na wynagrodzenie finansowe. Jego ramy są dokładnie określone. Poza tym pomożemy mu się rozwinąć jako szkoleniowcowi – tłumaczy Maciej Stolarczyk, dyrektor sportowy w Pogoni Szczecin. - W przypadku klubów oferujemy od staży trenerskich i wejść na mecze Ekstraklasy do gratyfikacji finansowych. Jeśli natomiast okaże się, że dany zawodnik nie sprawdzi się u nas, to może wrócić do macierzystego klubu już wyszkolony w dobrych warunkach. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy