poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń podejmuje outsidera

Piłka nożna. Pogoń podejmuje outsidera

Piłka nożna. Pogoń podejmuje outsidera
Data publikacji: 2018-12-07 21:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-08 21:10
Wywietleń: 1506 365698

Poniedziałkowa bardzo wysoka porażka z Piastem Gliwice dość mocno ostudziła zapędy i nastroje kibiców Pogoni Szczecin, którzy po ostatniej serii zwycięstw widzieli już naszą drużynę na podium rozgrywek i w europejskich pucharach.

Te szanse wciąż istnieją. Jeżeli drużyna wyciągnie wnioski z poniedziałkowego spotkania, jeżeli poszczególni gracze będą się rozwijać, jeżeli klub nie osłabi zespołu, sprzedając zimą jednego lub dwóch czołowych graczy, to wciąż możemy snuć nadzieje o wyjątkowym dla klubu sezonie.

Biorąc pod uwagę postęp, jaki zespół poczynił za kadencji Kosty Runjaica, to należy się spodziewać, że drużyna wciąż będzie się rozwijała, a przykre wpadki jak ta w Gliwicach od czasu do czasu będą się przytrafiać.

Przed pojedynkiem z Piastem należało brać pod uwagę przerwanie fantastycznej passy zwycięstw. Trudno jednak było spodziewać się tak dotkliwej porażki, tak wyraźnej przewagi przeciwnika wygrywającego mecz z tak dużą łatwością, swobodą.

Piast wygrał łatwo

Piast zbyt mocno się nie namęczył, by odnieść zwycięstwo, nie musiał rozpaczliwie bronić wyniku, a mecz bardzo szybko został rozstrzygnięty na jego korzyść. Wygrana gospodarzy była łatwa i ten fakt jest najbardziej upokarzający, Pogoń nie postawiła wysoko poprzeczki.

Pogoń w sobotę będzie miała najlepszą z możliwych okazji do rewanżu. Zmierzy się z najsłabszą drużyną w ekstraklasie Zagłębiem Sosnowiec. To beniaminek ekstraklasy, który w pierwszym meczu tych drużyn wygrał zdecydowanie aż 3:0. Do dziś to jest zaledwie jedna z dwóch wygranych Zagłębia w całym sezonie.

Tamten mecz nie przebiegał jednak pod zdecydowane dyktando gospodarzy, wynik absolutnie nie odzwierciedlał przebiegu meczu, boiskowych wydarzeń. Tak czasem bywa, że zespół kreujący grę, starający się zdominować przeciwnika przegrywa mecz i to w sposób dobitny.

Pogoń zmierzy się w sobotę z przeciwnikiem grającym obecnie na poziomie I-ligowym. Jeżeli szczecinianie nie zdołają tego spotkania wygrać, oznaczać to będzie, że mocno już odczuwają trudy sezonu i są nim wyraźnie zmęczeni.

Pogoń późno weszła w sezon

Musimy jednak pamiętać, że Pogoń bardzo późno weszła w sezon. Na dobrym poziomie sportowym, motorycznym, wydolnościowym zaczęła dopiero grać trzy miesiące temu, wcześniej wyraźnie nie była na to gotowa. Powinna zatem być przygotowana pod każdym względem do gry na wysokim poziomie do końca grudnia.

To jest bardzo ważny czas, właśnie w tym miesiącu zawsze kształtuje się charakter zespołu i jego cele. Przed rokiem Pogoń właśnie w grudniu wygrała swój pierwszy mecz na własnym boisku z Arką Gdynia, kilka dni wcześniej zwyciężyła w meczu z Lechią Gdańsk, to był przełomowy mecz całego sezonu.

Gdyby nie został przez portowców wygrany, to najprawdopodobniej zespół już by się nie podniósł. Jedna wygrana okazała się bardzo silnym impulsem, spowodowała, że zespół uwierzył w siebie i z drużyny praktycznie skazanej na degradację stał się bardzo silnym kandydatem do utrzymania się w lidze mimo wciąż znaczącej straty punktowej.

Właśnie w grudniu trzy lata temu Pogoń miała serię pięciu zwycięstw. Dzięki temu zakończyła rok na czwartym miejscu, z planami i ambicjami zajęcia czołowej lokaty na koniec sezonu. W efekcie zespół zakończył sezon na szóstym miejscu, najlepszym od 15 lat, ale w klubie uznano to za wynik mało satysfakcjonujący, bo grudzień poprzedniego roku dawał podstawy do gry o cele zdecydowanie wyższe.

Powrót Drygasa

Pogoń będzie chciała zmazać plamę z Gliwic i będzie jej o to o tyle łatwiej, że do składu wróci Drygas. Jego brak w Gliwicach był bardzo odczuwalny. Nasza druga linia nie stanowiła monolitu, została zdominowana przez gliwiczan, zawiedli gracze doświadczeni: Majewski i Guarrotxena. Obu w sobotnim meczu może nawet zabraknąć w wyjściowej jedenastce.

Trener Kosta Runjaic po meczu w Gliwicach był szczególnie oburzony mową ciała swoich zawodników. To znaczy, że nie odczytał z twarzy swoich zawodników chęci walki, odbudowy, determinacji. To są elementy niezbędne, ich braku szkoleniowiec nie toleruje.

Przekonało się o tym wcześniej kilku piłkarzy, których już w klubie nie ma. Jeżeli szkoleniowiec odkryje, że w kolejnym spotkaniu jeden czy dwóch piłkarzy przechodzi obok meczu lub toczy go według własnych reguł, to nie będzie miał skrupułów i w przerwie zimowej zrezygnuje z niego bez względu na jego obecną pozycję w zespole. Tak było wcześniej w przypadku Gyurcso, Rapy, Korta, Cincadze, Rasmussena czy Formelli.

Jedna porażka, nawet tak bardzo wysoka i dotkliwa, nie może niweczyć dorobku, jaki zespół wypracował w trzech ostatnich miesiącach, ale musi być sygnałem ostrzegawczym, że nie wolno traktować swoich obowiązków ulgowo. Pogoń doznała najwyższej porażki w sezonie, nie strzeliła bramki po raz pierwszy od sierpnia, nie stworzyła nawet zbyt wielu okazji bramkowych. To się nie może powtórzyć.

W sobotę grać będzie z przeciwnikiem, który wygrał zaledwie dwa razy, stracił najwięcej goli – średnio traci ich ponad dwa na jeden mecz. To jest zespół, który jeszcze nie wygrał na wyjeździe, w dziewięciu spotkaniach poza Sosnowcem zdobył zaledwie osiem goli. Strata punktów z takim przeciwnikiem będzie dla Pogoni porażką większego kalibru niż wpadka w Gliwicach.

Pogoń z Zagłębiem zagra bez pauzującego za czerwona kartkę Załuski i kontuzjowanych: Niepsuja, Dwaliego, Nunesa, Fojuta, Frączczaka, Żyry, Buksy. Ten ostatni nie zagra już do końca roku.

W bramce Zagłębia zobaczymy natomiast Dawida Kudłę, który w latach 2013-17 był piłkarzem Pogoni, rywalizował o miejsce w składzie z Radosławem Janukiewiczem i Jakubem Słowikiem. ©℗ 

Wojciech PARADA

Fot. R. Pakieser

Komentarze

kibic
Diagnoza j/n w 100% się potwierdziła.Nędzne widowisko,a forma kilku piłkarzy typowo już zimowa.Jak w Gliwicach karny był z kapelusza,tak tu dzisiaj bramka dla Pogoni to świąteczny prezent sędziów.
2018-12-08 20:56:24
cudów się nie spodziewam
Wszelkie analizy,statystyki i to,że gramy z ostatnim zespołem tabeli,wcale do mnie nie przemawiają,bo ślepy nie jestem i widzę co zespół zaprezentował w Gliwicach.Na tak sromotną porażkę i na taką grę jaką Pogoń tam zaprezentowała nie ma absolutnie żadnego,powtarzam żadnego usprawiedliwienia.To że dzisiaj Pogoń zagra i być może,powtarzam wyraźnie "być może" wygra z ostatnią drużyną tabeli 1-0 wcale nie zmaże kompromitacji.Pogoń i zawodnicy zostali zagłaskani,a Oni co pokazali w meczu z Piastem i w kilku innych nie zasługują na grę w grupie mistrzowskiej.Wygrana z ogórkami z końca tabeli,kibicom nastroju na pewno nie poprawi.Na znak protestu na mecz się nie wybiorę.
2018-12-08 11:46:12
Gość
Zobaczymy,mają całe 90 minut na udowodnienie tego!!!!Po prostu mniej wywiadów,mniej durnych wypowiedzi w mediach!!Bo na dobrą sprawę nasza drużyna jeszcze nic spektakularnego w piłce nie zdobyła!!!!Dosłownie nic!!!!Cyba że takim sukcesem można uznać utrzymanie się w lidze!!!!
2018-12-08 05:12:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie