wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń najmłodsza w ekstraklasie (FILMY)

Piłka nożna. Pogoń najmłodsza w ekstraklasie (FILMY)

Piłka nożna. Pogoń najmłodsza w ekstraklasie (FILMY)
Data publikacji: 2016-01-14 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Wywietleń: 2428 98417

Pogoń miała w rundzie jesiennej najmłodszą drużynę w ekstraklasie. Średnia wieku szczecińskiego zespołu jest niemal identyczna, jak Jagiellonii Białystok. Minimalnie niższa.

Pogoń i Jagiellonia mają ze sobą wiele wspólnego. Chcą opierać drużynę na piłkarzach wychowanych we własnej akademii i sprowadzają zawodników stosunkowo młodych, których można w najbliższej przyszłości sprzedać do zagranicznego klubu i zarobić.

Taka filozofia budowy drużyny już sprawdziła się w białostockim klubie, który miniony sezon zakończył na trzecim miejscu. Pogoń dopiero ma takie aspiracje i jest bliska ich realizacji.

Średnia wieku w ekstraklasie

1. POGOŃ Szczecin         23,87
2. Jagiellonia Białystok    23,89
3. Wisła Kraków             24,6
4. Zagłębie Lubin           24,7
5. Piast Gliwice              24,8
6. Lechia Gdańsk           25,1
7. Lech Poznań              25,2
8. Podbeskidzie Bielsko   26
9. Cracovia                    26,1
10. Śląsk Wrocław          26,2
11. Korona Kielce           26,3
12. Ruch Chorzów          26,4
13. Górnik Zabrze          27
14. Legia Warszawa        27,1
15. Górnik Łęczna           27,4
16. Termalica Nieciecza   28,2

Drużyna Czesława Michniewicza przebywa obecnie na pierwszym zimowym zgrupowaniu w Pogorzelicy. Pojechało tam 31 piłkarzy, a średnia wieku tej drużyny jest jeszcze niższa, niż podczas minionej rundy jesiennej.

Zobacz, jak piłkarze Pogoni trenują na zgrupowaniu w Pogorzelicy:

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy piłkarze z 31 osobowej kadry zagrają wiosną w ekstraklasie. Dotyczy to głównie piłkarzy młodych, aspirujących dopiero do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. W grupie 31 piłkarzy jest aż 8, którzy w ekstraklasie jeszcze nie debiutowali.

Bez Małeckiego i Murayamy

Nie zanosi się jednak na to, by w rundzie wiosennej średnia wieku szczecińskiej drużyny poszła w górę. Zespół opuścili: Patryk Małecki i Takuya Murayama, a więc piłkarze powyżej 26 roku życia - jedni z najstarszych w zespole. W ich miejsce pozyskano 25 letniego Adama Gyurcso, z wypożyczenia wrócił natomiast 21 letni Dawid Kort.

Średnia wieku drużyny Pogoni w rundzie jesiennej wynosiła 23,9 lat. Szczeciński klub zatem systematycznie dąży do standardów obowiązujących w krajach, gdzie najskuteczniej promuje się własną młodzież.

Średnia wieku Pogoni

Zima 2016          22,5
Jesień 2015         23,9
Sezon 2014/15    24
Sezon 2013/14    24,6
Sezon 2012/13    25,7

Polska pod względem średniej wieku plasuje się na 6 miejscu w Europie, natomiast średnia wieku Pogoni Szczecin jest niższa od średniej wieku we wszystkich europejskich krajach.

Gdyby Pogoń występowała w ligach: chorwackiej, holenderskiej, austriackiej, czy belgijskiej (w każdym z tych krajów średnia wieku wynosi poniżej 25 lat), to zaniżałaby pod względem wieku nawet te ligi, które zajmują się najlepiej produkcją młodych, utalentowanych graczy i sprzedają ich do bogatszych lig za kilka milionów euro. W tamtych krajach robi się to najskuteczniej i Pogoń dąży do takiego modelu.

Na zgrupowaniu w Pogorzelicy piłkarze Pogoni trenują też w sali gimnastycznej:

Średnia wieku Pogoni Szczecin jest niższa od najmłodszych drużyn w Niemczech, Portugalii, czy Francji, gdzie również szczególnie w tych mniejszych ośrodkach stawia się na piłkarzy młodych, wychowanych we własnych akademiach i gwarantujących przypływ gotówki ze sprzedaży najlepszych graczy.

Średnia systematycznie spada

Pogoń od momentu awansu do ekstraklasy ponad trzy lata temu systematycznie obniża wiek drużyny. W swoim pierwszym sezonie gry na najwyższym krajowym szczeblu średnia wieku była o prawie dwa lata wyższa, niż obecnie. Jesienią po raz pierwszy udało się zejść poniżej średniej 24 lat.

Na zgrupowaniu w Pogorzelicy przebywa obecnie 31 piłkarzy i prawie połowa z nich ma 21 lat, lub mniej. Takich graczy jest dokładnie 15, z których tylko 6 nie zadebiutowało jeszcze w ekstraklasie.

Piłkarze 21 letni i młodsi

21 lat - Sebastian Murawski (7 meczów w ekstraklasie).
20 lat - Sebastian Rudol (61), Hubert Matynia (23), Dawid Kort (5), Robert Obst (5), Konrad Bartoszewicz (0).
19 lat - Patryk Paczuk (1), Bartosz Piotrowski (0), Adrian Henger (0), Błażej Chouwer (0), Michał Stańczyk (0).
18 lat - Michał Walski (16), Jakub Piotrowski (1).
17 lat - Marcin Listkowski (16), Rafał Maćkowski (0).

Na 31 piłkarzy przebywających na zgrupowaniu w Pogorzelicy aż 25 jest w wieku poniżej 25 lat ! To stanowi ponad 80 procent całej drużyny. Piłkarzy powyżej 25 roku życia jest zaledwie sześciu, czyli niecałe 20 procent.

Zbytnie odmłodzenie składu powoduje ryzyko znacznego obniżenia poziomu sportowego, jednak przedłużenie umowy z najstarszym w zespole Rafałem Murawskim pokazuje, że nie ma w klubie ciśnienia na odmładzanie drużyny za wszelką cenę.

- Nie odmładzamy drużyny na siłę - mówi Maciej Stolarczyk, dyrektor sportowy Pogoni Szczecin. - Jeśli przykładowo ofertę z zagranicznego klubu otrzymałby Frączczak, to uzupełnilibyśmy skład piłkarzem równie doświadczonym i ogranym. Pilnujemy, by skład był stabilny i zrównoważony.

Piłkarze powyżej 25 roku życia

28 lat – Adam Frączczak, Jarosław Fojut.
29 lat – Takafumi Akahoshi, Ricardo Nunes, Vladimir Dwaliszwili.
34 lata – Rafał Murawski.

Transfery takich piłkarzy, jak Adam Gyurcso, czy Kamil Drygas (obaj nie mają jeszcze 25 lat) udowadniają, że Pogoń nie szuka wzmocnień doraźnych, ale z dużą perspektywą zarówno dla Pogoni, jak i samych piłkarzy.

Szczeciński klub nie jest zatem zainteresowany sprowadzaniem takich piłkarzy, jak Ludovic Obraniak, który wymieniany był przez media w kontekście ewentualnych wzmocnień. Piłkarz ma już prawie 32 lata, bardziej myśli o dobrych zarobkach, a nie odpowiedniej ścieżce rozwoju i dawałby nikłą szansę na to, że się jeszcze rozwinie i pozwoli klubowi zarobić. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie